16.09.2013
Słonie boją się tygrysów, ignorują lamparty
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dzikie słonie azjatyckie uciekają w popłochu słysząc ryczącego tygrysa, natomiast mniej boją się ryków lampartów.
fot. thinkstockphotos
Tak wynika z badania naukowców z University of California (USA).
Badacze przekonują, że wnioski opublikowane w magazynie „Biology Letters”, mogą pomóc farmerom w Indiach chronić uprawy przed plądrowaniem ich przez słonie, a także ocalić wiele istnień zarówno wśród ludzi, jak i wśród zwierząt.
„Zauważyliśmy, że słonie są bardziej przerażone tygrysami niż lampartami” – powiedział Vivek Thuppil, który w ramach swojego doktoratu na temat behawiorystyki zwierząt przeprowadził badanie wraz z prof. psychologii Richardem Cossem z UC Davis.
Zdaniem badaczy jest to pierwsze badanie analizujące zachowanie słoni w obliczu zagrożenia drapieżnikami w porze nocnej.
Niszczenie upraw przez słonie jest poważnym problemem w Indiach – przypomniał Thuppil. Rolnicy używają bębnów, petard i ogrodzeń pod napięciem, aby utrzymać zwierzęta z dala od swoich upraw. Ok. 400 osób rocznie ginie w czasie spotkań ze słoniami, a w związku z tym ok. 100 słoni zostaje otrutych, śmiertelnie porażonych prądem czy traci życie z innych przyczyn – wynika z raportu rządu indyjskiego.
W trakcie eksperymentu naukowcy rozstawili sprzęt do odgrywania ryków tygrysów i lampartów w momencie, kiedy słonie znajdywały się w ich zasięgu. Wszystko rejestrowały kamery.
Lamparty nie polują na słonie, ale tygrysy zasadzają się czasami na młode osobniki oddzielone od stada.
Choć początkowe reakcje były skrajnie różne (na odgłos lamparta zwierzęta najpierw trąbiły), słonie finalnie wycofywały się na odgłos obu kotów. Thuppil uważa, że rykiem lamparta mogły być zaskoczone, gdyż prawdziwy kot najpewniej uciekłby przed stadem słoni. Jednak prawdopodobnie słonie nie chciały ryzykować spotkania z tym drapieżcą. „Postępują bardzo inteligentnie” – ocenił Coss.
Thuppil podkreślił, że liczebność populacji słoni jest stabilna, a nawet rośnie na obszarach leśnych. Nie należy jednak zapominać, że podczas gdy lasy w naturalny sposób chronią te zwierzęta, to słonie często wkraczają do ludzkich siedzib otaczających obszary leśne, szukając pożywienia czy wędrując. (PAP – Nauka w Polsce)
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined