16.08.2021
W Turcji otworzono szpital dla zwierząt poszkodowanych w pożarze
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pożary w Turcji trwają już kilka tygodni. W miejscowości Manavgat otworzono polowy szpital dla zwierząt, które ucierpiały w płomieniach.
Przez dwa ostatnie tygodnie Turcja walczyła z serią ogromnych pożarów. W żywiole ucierpiały nie tylko ludzkie domostwa i ich mieszkańcy, ale także zwierzęta. By im pomóc, działająca na rzecz zwierząt organizacja HAYTAP otworzyła w Manavgacie polowy szpital dla zwierząt. Przyjmuje on nie tylko koty i psy, ale także owce, kozy, żółwie, ptaki i gady.
W pożarach ucierpiało wiele zwierząt
Dyrektor HAYTAP, Ahmet Kemal Şenpolat uważa, że wysoka liczba ofiar wśród zwierząt wynika z tego, że w przeciwieństwie do ludzi nie potrafiły one znaleźć bezpiecznej drogi ucieczki. W internecie szybko pojawiło się wiele nagrań, na których widać przerażone zwierzęta i ich opiekunów, którzy bezskutecznie próbują im pomóc. Na filmach widać także zwęglone zwłoki dzikich zwierząt, w tym żółwi.
Kiedy liczba rannych zwierząt zaczęła wzrastać, postanowiliśmy założyć dla nich szpital w Manavgat, być może już wkrótce otworzymy kolejne – powiedział Ahmet Kemal Şenpolat.
Polowy szpital dla zwierząt uratowanych z pożaru
W tureckim szpitalu dla zwierząt leczone są wszystkie ofiary pożaru – bydło, domowe czworonogi, a także dzikie zwierzęta, takie jak żółwie i ptaki. Większość pacjentów trafia do polowego szpitala z poparzeniami skóry i układu oddechowego, choć zdarzają się także złamania kończyn i rozcięcia skóry.
Polowy szpital dla zwierząt to z pozoru zwykły namiot. Jednak umieszczeni w nim pacjenci mają zapewnioną opiekę najlepszych specjalistów, fachowy sprzęt, a także klimatyzację. Z głośników dochodzi muzyka relaksacyjna, która zdaniem lekarzy weterynarii uspokaja zwierzęta i stwarza lepsze warunki do leczenia.
Polecane przez redakcję
Reklama
W szpitalu polowym HAYTAP staramy się przywrócić życie zwierzętom przy użyciu przeróżnego sprzętu medycznego, służącego do monitoringu pracy serca i wysycenia krwi tlenem, inkubatorów, sprzętu USG, sprzętu do tlenoterapii itp. Dbamy także o to, by na każdego pacjenta przypadał jeden lekarz i jeden technik weterynarii. Chcemy podkreślić, że wszystkie te sprzęty i kontrole weterynaryjne są niezbędne do utrzymania zdrowia zwierząt. Transportowanie ich przed zakończeniem leczenia stwarza ogromne ryzyko – oświadcza na swoim profilu facebookowym organizacja HAYTAP.
Nie siedzimy tylko w naszym szpitalu polowym w Manavgacie, odwiedzamy także okoliczne wioski. Udzielamy pomocy biednym zwierzętom poszkodowanym w pożarze, cierpiącym na problemy z oddychaniem – opisuje swoją działalność HAYTAP.
Organizacja HAYTAP otworzyła na terenie Turcji już trzy polowe szpitale dla zwierząt. Podobnej pomocy wymagają także zwierzęta w innych krajach dotkniętych falą powodzi. Wygląda na to, że najgorsze pożary już się skończyły… Synoptycy przestrzegają jednak, że to nie koniec ekstremalnie wysokich temperatur.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.06.2023
Kot wita pacjentów szpitala. Został doceniony przez Radę miasta
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od ponad czterech lat pociesza, wspiera i uszczęśliwia pacjentów londyńskiego szpitala. Rada miasta doceniła wpływ 13-letniego rudzielca i przyznała mu specjalną nagrodę.
undefined
02.06.2023
Więźniowie zrobili budki dla kotów! Owoce ich pracy posłużą bezdomnym zwierzakom
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Osadzeni w zakładzie karnym w Sztumie wykonali kawał dobrej roboty! Więźniowie zrobili budki dla kotów, które nie mają dachu nad głową. Przyjrzyjmy się nieco uważniej tej wspaniałej inicjatywie.
undefined
31.05.2023
Jak kot, to manul. Jak mieszkać, to na Mount Everest. Naukowcy w szoku!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te dzikusy są wielkości dachowca i może dlatego nigdy dotąd nie dały się zauważyć w tym miejscu. Na południowej ścianie Mount Everestu odkryto ślady świadczące o tym, że żyją tam manule stepowe.
undefined