10.04.2015
W Głogowie koty idą do roboty
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wzorem Żywca, Warszawy, Gdańska i Elbląga za sprawą lokalnych władz także w Głogowie koty wolno żyjące będą „zarabiać” na swoje utrzymanie.
fot. Shutterstock
W Żywcu pracą dla kotów ze schroniska zajął się burmistrz miasta. Postanowił, że koty zamieszkają, m.in. na żywieckich osiedlach, w specjalnych budkach. W zamian za schronienie i opiekę zwierzęta będą żyły wolno, a przy okazji zajmą się wyłapywaniem biegających po mieście myszy i szczurów.
– Koty żyjące na wolności ograniczają znacznie populację szczurów i myszy, a tam, gdzie mieszkańcy pozbywają się kotów, mają problem z gryzoniami. Bardzo nam się podoba ten pomysł, by „zatrudnić” koty. Wiele spółdzielni mieszkaniowych wystawiło już dla nich budki. Tak jest m.in. w Elblągu i Gdańsku – mówi Tomasz Ignaczak, pracownik Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Warszawie.
– Koty bytujące na wolności uznawane są przez polskie prawo za ważny element ekosystemu miejskiego. Kilka spółdzielni w Polsce zlikwidowało na swoim terenie koty, bo jak twierdzą „śmierdzą i roznoszą zarazki”. Koty są drapieżnikami i nie żyją we własnych odchodach. Dbają o to, by ich zapach się nie rozprzestrzeniał, bo straszy im myszy i szczury. Wyjątkiem jest okres godów w marcu, kiedy koty znaczą swój teren – dodaje.
W Głogowie pomysł zatrudnienia kotów ze schroniska spotkał się z różnymi reakcjami.
– Mamy schronisko pełne kotów, które z przyjemnością zajęłyby się plagą szczurów w naszym mieście. Wyślijmy więc koty do roboty. Koty będą szczęśliwie żyły na wolności, szczury i myszy opuszczą nasze osiedla, a w schronisku będzie więcej miejsca dla innych bezdomnych zwierząt – mówi pani Halina.
Innego zdania jest pan Paweł. – Jestem wielkim zwolennikiem zwierząt i sam w domu mam psa i kota. Uważam jednak takie działania za populizm. Na osiedlach powinny powstawać place zabaw dla dzieci, a nie miejsca dla bezpańskich kotów. W cywilizowanym świecie gryzonie zwalcza się poprzez deratyzację. Nie rozumiem też tego całego przewartościowania słownictwa i cech ludzkich na zwierzęta – adopcja, bezdomność, praca – mówi głogowianin.
Ostrożnie do tematu podchodzą również pracownicy głogowskiego schroniska dla zwierząt. – Myślę, że pomysł jest dobry i sama realizacja projektu nie jest wielkim problemem, jeżeli tylko urząd miasta wyrazi taką chęć. Pod opieką mamy już jeden taki domek, w którym mieszkają koty dzikie. Stoi w ustronnym miejscu i tam ten pomysł się sprawdza. Nie wiem, czy podobnie byłoby na osiedlach mieszkaniowych. Dla nas najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo zwierząt – mówi Anna Greger, członek głogowskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Amicus” i inspektor ds. ochrony zwierząt.
W głogowskim schronisku przebywa obecnie ponad 60 kotów. O tym, czy pójdą polować na gryzonie, zdecydują władze miasta i zaangażowani w sprawę mieszkańców Głogowa.
Na razie głogowianie mogą się starać jedynie o adopcję kotów. – Trzeba podpisać umowę adopcyjną, której warunkiem jest m.in. dbałość o zwierzę, wizyty u weterynarza i przestrzeganie szczepień zwierzęcia. Opłata adopcyjna wynosi 30 zł za kota. Zwierzęta wydawane są z książeczką zdrowia, są zaczipowane, większość jest też po zabiegach sterylizacji i kastracji – zapewnia Anna Greger.
źródło: Gość Zielonogórsko-Gorzowski
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined