Pierwsze rysie z Estonii są już w lasach mazurskich. Zostały przywiezione do Polski, dzięki działaniom prowadzonym przez WWF Polska. Ekolodzy zapraszają do udziału w konkursie na imiona dla obu rysi.
Dwa rysie zostały przywiezione do lasów mazurskich pod koniec marca br. Oba osobniki są samcami. Zostały wypuszczone w dwóch odległych od siebie lokalizacjach (
zobacz film z wypuszczania rysi). Ryś jest samotnikiem, i poza okresem dorastania u boku samicy, a potem na krótko w czasie godów, żyje w pojedynkę.
Dwa estońskie rysie dołączyły do ośmiu innych osobników tego gatunku, które zostały wprowadzone do mazurskich lasów w ramach projektu WWF, metodą doktora Andrzeja Krzywińskiego, „born to be free”.
Dotychczas wprowadzane rysie pochodziły od rodziców żyjących w niewoli. Teraz chcielibyśmy zasilić odtwarzaną na Mazurach populację tego pięknego kota również dzikimi osobnikami z natury. – tłumaczy Stefan Jakimiuk z WWF Polska.
Polowania na rysie i niszczenie środowiska naturalnego doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia tych zwierząt w Europie Zachodniej. W naszym kraju żyje zaledwie 200 rysi, przy czym w Polsce północno-wschodniej, przetrwało około 60 osobników. Jednocześnie w lasach, które mogłyby stanowić dogodne siedlisko dla rysia, i gdzie ryś jeszcze stosunkowo niedawno występował, takich jak Lasy Napiwodzko-Ramuckie, ostatnie rysie były widziane ponad 20 lat temu. Rysie wyginęły w tych miejscach w rezultacie odstrzału prowadzonego przez ludzi. W Estonii liczba rysi wynosi od 600 do 900 osobników. Bezpieczny stan populacji tego gatunku w tym kraju wynosi 500.
Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.
Projekt „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji:
Paweł Średziński, WWF Polska, tel. 604631633.