29.03.2013
Wzrosła populacja dalekowschodnich lampartów
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na Dalekim Wschodzie Rosji rośnie liczba amurskich lampartów. W ciągu 5 lat ich populacja zwiększyła się półtorakrotnie.
fot. pixabay
Jest to rezultat wprowadzenia rosyjskiego programu na rzecz zachowania najrzadszych gatunków kotów na planecie. Jednak dalekowschodnie lamparty nadal znajdują się na granicy wyginięcia – ostrzegają naukowcy.
W kwietniu ubiegłego roku stworzono park narodowy „Ziemia lamparta”. Wniosło to duży wkład w zwiększenie liczebności tych zwierząt – mówi koordynator programu na rzecz zachowania różnorodności biologicznej WWF Siergiej Aramilew.
Dalekowschodni lampart jest najbardziej północnym podgatunkiem lamparta i jedynym, który nauczył się żyć i polować na zaśnieżonych terenach. Ponadto jest to najbardziej pokojowy z lampartów, który nigdy nie atakuje człowieka. Niestety to właśnie człowiek go prawie całkowicie wybił. Obecnie te piękne rzadkie koty mają w Rosji własny chroniony teren.
Teraz można z pewnością mówić, że w Federacji Rosyjskiej występuje co najmniej 50 osobników. Oprócz tego część populacji lamparta zamieszkuje tereny przygraniczne z Chinami i Koreą Północną. Dokładna liczba tych zwierząt w wymienionych krajach nie jest znana, ale przypuszcza się, że jest to 7-10 osobników.
Lamparty zaczęły migrować. Z pewnych rejonów zwierzę zniknęło, co należy wiązać z działalnością gospodarczą człowieka. W innych rejonach pojawiło się. Wiadomo, że 35, a nawet 50 osobników to niski, wręcz krytyczny wskaźnik dla dużych kotów. Żeby zachować ten gatunek w przyrodzie, należy zwiększyć populację co najmniej dwukrotnie – do 100 osobników.
Monitoring liczebności lampartów w Nadmorzu prowadzono już od dawna. Wyniki obserwacji z ostatnich lat wskazują, że tych drapieżników jest coraz więcej – mówi dyrektor WWF Rosji, Igor Czestin.
To, że lampartów jest coraz więcej, zaczęliśmy zauważać kilka lat temu. Przyczyny tego są oczywiste – chociaż lampart jest duży, ale nadal jest kotem. W sprzyjających warunkach rozmnaża się dość dobrze, aktywnie. Większość młodych jest w stanie przetrwać. To, co obecnie obserwujemy, jest wynikiem działań podejmowanych w ciągu ostatnich kilku lat. Najważniejsze jest stworzenie parku narodowego na południu Nadmorza.
Sensacją ostatniej ewidencji było to, że lamparta znaleziono w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Rosji – na granicy z Koreą Północną. Takie przypadki nie zdarzały się w ubiegłym stuleciu. Jest w pełni prawdopodobne, że zwierzę przekracza granicę trzech krajów i zagląda do lasów w Chinach, Korei Północnej oraz Rosji. Dość dużą liczbę śladów lampartów znaleziono wzdłuż granicy z Chinami. Naukowcy mówią o konieczności stworzenia rosyjsko-chińskiego transgranicznego rezerwatu, co pozwoliłoby w przyszłości na podtrzymywanie stałej populacji z 70-100 dalekowschodnich lampartów.
źródło: Głos Rosji
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
28.09.2023
Porzucił kota w trakcie leczenia – dostał wyrok
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rok temu mężczyzna z okolic Olsztyna porzucił w lesie kota będącego w trakcie leczenia. Olsztyński Sąd Rejonowy dnia 25 września 2023 r. wydał wyrok w tej sprawie. Jakie konsekwencje poniesie Ryszard R.?
undefined
22.09.2023
Kot o zielonej sierści? Takiego mruczka znalazł mężczyzna z Białorusi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkaniec Białorusi ma w domu zielonego kota... Niecodzienny wygląd mruczka zadziwia i zachwyca. Czy to efekt farbowania? Zobaczcie sami!
undefined
21.09.2023
Kopnął kota pod sklepem, dostał rok więzienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do szokującego incydentu doszło na parkingu pod sklepem. Mężczyzna z impetem kopnął kota. Stan zwierzęcia po zdarzeniu był ciężki. Poszukiwania sprawcy zakończyły się sukcesem – mężczyzna dostał wyrok.
undefined