18.02.2022
Czy zmiany klimatyczne szkodzą twojemu kotu?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Odpowiedzialnemu opiekunowi zależy na tym, by jego pupil był zdrowy i szczęśliwy. Warto więc wiedzieć, że twój kot również nie jest obojętny na zmiany klimatu.
fot. Shutterstock
O tym, że zmiany klimatu zagrażają ludziom, mówi się już od dłuższego czasu. Ich negatywne skutki odczuwają także zwierzęta domowe. Badacze zwracają uwagę na to, że wciąż zbyt wielu opiekunów ignoruje zmiany w zachowaniu pupila. Jak radykalne załamanie pogody, skoki temperatury, ocieplenie, susze, burze czy powodzie wpływają na twojego kota?
Skutki zmian klimatu
Choć koty żyją u boku człowieka poniekąd na własnych warunkach, to w wielu kwestiach polegają właśnie na nim. Jednym z nich jest zadbanie o zdrowie przez opiekuna. Wrażliwe na wszelkie zmiany w swoim najbliższym otoczeniu, nie są obojętne także na te, które są związane z klimatem.
Z roku na rok zwiększa się liczba kotów, która cierpi na udar cieplny. Według danych kliniki weterynaryjnej Small Animal Veterinary Surveillance Network najwięcej przypadków przegrzania odnotowano u mruczków powyżej 15. roku życia. Badacze zwrócili uwagę na to, że nie każdy kot z udarem cieplnym otrzymuje fachową pomoc, stąd też statystyki, którymi dysponują mogą być zaniżone. Dlaczego? Bo nie każdy opiekun jest w stanie rozpoznać u pupila oznaki przegrzania.
Rozpoznaj udar cieplny u kota
- przyspieszony oddech i tętno
- osłabienie
- niepokój
- ślinienie się i
- nadmierne wylizywanie futra
- wokaliza
- wymioty i biegunka
Uwaga! Brachycefaliczne rasy kotów są bardziej narażone na przegrzanie! Opiekunowie tych zwierząt powinni być szczególnie czujni podczas upałów.
Globalne ocieplenie to także wzrost pasożytów (np. kleszcze, pchły, komary), które przenoszą groźne dla zdrowia choroby – boreliozę, babeszjozę czy dirofilariozę, zaś świąd spowodowany ukąszeniem powoduje dyskomfort.
Zaburzona rutyna
Zmiany klimatu mają też ogromne znaczenie na kocie przyzwyczajenia. Zaburzona zostaje wówczas ich codzienna rutyna, którą tak bardzo sobie cenią. Gwałtowne zmiany warunków pogodowych mogą wywoływać u zwierząt niepokój, stres, a nawet być przyczyną powstania fobii (na przykład na burzę lub gwałtowne wiatry) lub depresji. Behawioryści podkreślają też, że zmiany klimatyczne nie pozostają obojętne również na kocie amory. Koty rozmnażają się jeszcze w trakcie trwania kalendarzowej zimy. Globalne ocieplenie sprzyja wydłużeniu okresu godowego mruczków nawet do wczesnej jesieni.
Jeśli zaobserwujesz u swojego kota zmiany w zachowaniu, zabierz go do lekarza weterynarii. Tylko on będzie w stanie udzielić zwierzęciu fachowej pomocy.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: www.theguardian.com
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined