17.10.2019
Dlaczego koty tak dużo śpią?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mruczki przesypiają kilkanaście godzin dziennie i bardzo dużo czasu spędzają na krótkich drzemkach. Dlaczego koty tak dużo śpią?
fot. Shutterstock
„Tylko pić, jeść, spać jak… kot”. Cóż, każdy koci opiekun wie, jak wygląda codzienność jego pupila. Odpoczynek jest dla mruczków bardzo ważną częścią dnia. Zwierzęta te przesypiają średnio od 12 do 16 godzin dziennie, a niektóre mogą nawet wydłużyć drzemkę do 20 godzin. To dużo, nawet dla najbardziej leniwych ludzi 😉 Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty tak dużo śpią?
Dlaczego koty tak dużo śpią?
Mając w głowie obrazek wiecznie drzemiącego mruczka, w niepamięć odchodzi ich prawdziwe pochodzenie, a przecież są one obdarzone niezwykłymi instynktami łowieckimi. Choć koty są udomowione, to wciąż wykazują wiele zachowań, które przejęły po swoich dzikich przodkach np. polowanie. To instynktowne zachowanie pochłania bardzo dużo energii – skradanie się, ściganie zdobyczy, a wreszcie jej złapanie to nie lada wysiłek. A kiedy zregenerować siły jak nie podczas drzemki? Ponadto wzmożona aktywność pojawia się u kotów w nocy, kiedy to ich świetny wzrok pozwala im upolować zdobycz – nawet jeśli jest to zabawka – pod osłoną ciemności.
Mniej głębokiego snu, a więcej czuwania
Koty mogą zapadać w głęboki bądź lekki sen. Głęboki sen trwa zazwyczaj około 5 minut, a lekki – 15 minut. Łatwo rozpoznać, kiedy mruczek podczas drzemki znajduje się w „trybie gotowości”. Przyjmuje wówczas taką pozycję – np. zasypia na siedząco lub na „skróconych” łapkach – która umożliwia mu zachowanie czujności i natychmiastowe przystąpienie do działania.
Deszczowe dni
Nikogo nie powinno dziwić, że pogoda również wpływa samopoczucie naszych domowych tygrysków – podobnie zresztą jak na nasze. Kiedy na dworze robi się chłodno, a dni stają się krótsze mruczki więcej czasu poświęcają na drzemki.
Kocięta oraz starsze koty przeznaczają na sen znacznie więcej czasu niż dorosłe mruczki w średnim wieku. Z wiekiem organizm zwierzęcia wolniej się regeneruje. Jeśli jednak zauważysz, że twój kot ciągle jest ospały, apatyczny i jedynie leży, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Jak widać, koty nie śpią tak dużo z powodu swojego lenistwa – po prostu mają to zapisane w genach.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined
26.08.2024
Po co kotu pazury? 5 powodów, dla których ich potrzebuje!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pazury mają kilka ważnych zastosowań w kocim życiu. Nie służą one tylko do drapania! Wyjaśniamy, do czego kotu potrzebne są pazury.
undefined