23.02.2018
A on wciąż śpi… Czy koty sen mają w genach?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy zastanawiacie się czasami dlaczego koty tyle śpią? Czy śpią czy może tylko drzemią? Czy mają marzenia senne?
fot. Shutterstock
Koty są prawdziwymi mistrzami w zasypianiu – potrafią zasnąć w każdym miejscu, w każdej pozycji ciała, po prostu każda sytuacja jest dobra, by zasnąć. Uwielbiają sen. W sieci roi się od setek tysięcy zdjęć przedstawiających koty podczas snu. Czy jednak kot śpi i śni tak, jak ludzie?
A kot śpi i śpi…
Koty przesypiają około 16 godzin na dobę, starsze – mogą spać nawet 20 godzin dziennie. Nawyk spania wynika z fizjologii kota. W naturze koty muszą polować, aby jeść. Gonienie i zabijanie zdobyczy spala bardzo dużo energii – kot śpiąc pomiędzy posiłkami, oszczędza tę niezwykle cenną do przeżycia energię, zachowując ją do momentu polowania.
Nie zawsze sen to sen
Około ¾ kociego spania to tak naprawdę drzemka. Koty w stanie drzemki oszczędzają energię i odpoczywają, jednak są w trybie czuwania – mogą w każdej chwili się obudzić. Wszelkie bodźce z otoczenia są przez nie odbierane i można przyrównać ten stan odpoczynku do lekkiego snu.
Kocie uszy drgają i obracają się w kierunku odgłosów, oczy natomiast są na wpół otwarte. Koty mogą zapadać w drzemkę praktycznie w każdej pozycji, także siedząc.
Głęboki sen i marzenia senne
Pozostały czas, czyli ¼ czasu, jaki kot poświęca na sen, spędza go w fazie głębokiego sny. Starsze koty mogą spędzać około 30 do 40 procent czasu na tym poziomie snu.
Koty w głębokim śnie zwykle zwijają się w kłębek, mocno zaciskają powieki. Często zakrywają także oczy ogonem lub łapką. Zupełnie jak puszyste kłębuszki. Głęboki sen ma kluczowe znaczenie dla zdolności organizmu do regeneracji i zachowania zdrowia. Jest to też czas, w którym koty mają marzenia senne.
Jeśli widzieliście kiedykolwiek, że podczas snu kotu poruszają się wibrysy lub drgają mu łapki – jest duża szansa, że właśnie o czymś śni.
Niektóre koty chrapią!
Chrapanie powstaje wtedy, kiedy drogi oddechowe są blokowane przez przerośnięte podniebienie miękkie. Najczęściej chrapią rasy ze spłaszczonymi pyszczkami – takie jak persy, egzotyki czy koty himalajskie.
Zdarza się, że kotom tym trzeba przeprowadzić operację skracania podniebienia miękkiego, by umożliwić im normalne funkcjonowanie. Jest to dosyć prosta operacja, wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Dzięki niej koty ze zbyt przerośniętym podniebieniem miękkim mogą normalnie oddychać i nie duszą się.
Zmiana nawyków spania może być oznaką kłopotów ze zdrowiem
Jeśli kot poświęca nagle więcej lub mniej czasu na sen, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nadmierny sen może być oznaką choroby lub bólu, a nadmierne czuwanie może wskazywać na takie problemy, jak np. nadczynność tarczycy.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined