19.03.2021
Znalazłeś bezdomnego kociaka? Sprawdź, jak możesz mu pomóc!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Znalazłeś na ulicy bezdomnego kociaka i chcesz zabrać go do domu? Tłumaczymy, jak możesz pomóc takiemu maluchowi!
fot. Shutterstock
Jeśli znalazłeś bezdomnego kociaka porzuconego przez matkę, powinieneś jak najszybciej się nim zaopiekować! Tylko czy maluch faktycznie jest sierotą? Po czym poznać, czy maluch potrzebuje twojej pomocy i jak zadbać o przygarniętego kociaka?
Znalazłeś bezdomnego kociaka? To musisz sprawdzić!
Jeśli zauważysz gdzieś bezdomnego kociaka lub cały miot, musisz przede wszystkim zorientować się, czy maluchy na pewno zostały porzucone przez mamę. Po czym to poznać?
- Kocie maluchy będą spały, jeśli są najedzone i czują się bezpiecznie. Ich mama prawdopodobnie była u nich chwilę wcześniej.
- Jeśli część kociaków nagle zniknęła, może to oznaczać, że matka właśnie przenosi je do innego miejsca.
- Nie jesteś pewien, czy maluchy nie zostały porzucone? Rozsyp przy wejściu do ich skrytki trochę mąki tak, by kotka musiała po niej przejść, by dostać się do kociaków. Za jakiś czas sprawdź, czy na mące pojawiły się odciski kocich łapek.
Jeśli okaże się, że bezdomne maluchy są pod opieką kotki, nie powinieneś ich jej zabierać. Możesz natomiast powiadomić fundację zajmującą się kotami wolno żyjącymi o pojawieniu się nowego miotu w twojej okolicy. Gdy maluchy osiągną odpowiedni wiek, będą mogły zostać wraz z mamą złapane, wykastrowane i wypuszczone z powrotem.
Co zrobić, jeśli maluchy zostały porzucone przez matkę?
Porzucone przez matkę kociaki nie mają zbyt wielkich szans na przeżycie. Takim maluchom musisz udzielić pomocy! Zabranie z ulicy bezdomnego kociaka nie zawsze jest łatwym zadaniem, jeśli otworzył już oczy. W takim przypadku możesz poprosić o pomoc eko-patrol lub wolontariusza fundacji, który będzie dysponował specjalną klatką-łapką. Ślepe kociaki bez trudu weźmiesz w rękę i przełożysz do transportera. Pamiętaj tylko, by używać przy tym rękawiczek!
Wyłapane kotki musisz następnie jak najszybciej zabrać do weterynarza, który oceni stan maluchów, wykona odpowiednie testy wykrywające choroby zakaźne i udzieli ci wskazówek dotyczących dalszej opieki. Jeśli nie możesz zaopiekować się zwierzakami, możesz odwieźć je do najbliższego schroniska lub poprosić o pomoc fundację. Jednak jeśli masz doświadczenie w odchowywaniu kociąt, możesz zabrać je do siebie, odkarmić, wykastrować i zacząć szukać im nowych domów.
Jak odchować bezdomnego kociaka?
Opieka nad porzuconym przez matkę kociakiem nie jest łatwym zadaniem. Do minimum 4. tygodnia życia maluchy żywią się mlekiem matki. Zastąpić je możesz specjalnym preparatem mlekozastępczym przeznaczonym dla kotów. Pamiętaj – mleka kotki nie zastąpisz mlekiem krowim ani żadnym domowym przepisem! Kociaki jedzące już karmę powinieneś karmić dietą przeznaczoną dla kociąt.
Oprócz odpowiedniego karmienia maluchom musisz zapewnić także pomoc przy oddawaniu moczu i kału. Po każdym posiłku należy za pomocą zwilżonego ręcznika pocierać okolice krocza kociaka tak długo, aż się załatwi. Naukę załatwiania się do kuwety możesz rozpocząć, gdy maluchy staną się odrobinę samodzielniejsze.
Polecane przez redakcję
Reklama
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
27.05.2023
Akustyczny kotek – tajny i okrutny projekt CIA
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwinny, szybki, bezszelestny i niezwracający na siebie uwagi. To cechy agenta tajnego wywiadu, ale też… kotów. Podczas zimnej wojny CIA dostrzegła to podobieństwo i postanowiła je wykorzystać, operując kota, by powstał tzw. akustyczny kotek.
undefined
25.05.2023
Kocia muzyka, czyli najbardziej znane piosenki o kotach
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Wydawać by się mogło, że kocia muzyka jest czymś nieprzyjemnym dla ucha. Tymczasem piosenki o kotach znamy wszyscy, często nawet nie wiedząc, że są właśnie o mruczkach! Sprawdź, o których tytułach mowa.
undefined
12.05.2023
Twój kot ma nadciśnienie? To możliwe! Zbyt rzadko badamy kotom ciśnienie krwi!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nadciśnienie u kotów daje objawy często w momencie, kiedy jest już bardzo poważne. Z tego powodu nie należy zaniedbywać regularnego badania kociego ciśnienia. Pozwoli ono szybko wdrożyć leczenie i zadbać o kociego towarzysza.
undefined