11.06.2016
Anaplazmoza (Elrichioza) u kotów
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Polsce występuje wiele chorób odkleszczowych, o których większość właścicieli psów i kotów na pewno słyszała, takich jak babeszjoza, borelioza, czy erlichioza. Do niedawna rzadko mówiło się w naszym kraju o anaplazmozie.
fot. shutterstock
Anaplazmoza, mimo że rozpoznawana jest od niedawna, wydaje się stanowić problem porównywalny z innymi chorobami odkleszczowymi.
Anaplazmoza może być wywołana przez dwa rodzaje mikroorganizmów zaliczanych do riketsji: Anaplasma phagocytophilum, która atakuje granulocyty oraz Anaplasma platys, która atakuje płytki krwi. Oba gatunki przenoszone są przez popularne w Polsce kleszcze z rodziny Ixodes.
Choroba występować może u wielu gatunków zwierząt, m. in. psów, kotów, koni, bydła, a także u ludzi.
Objawy kliniczne
Ostra faza infekcji: trwa od jednego do kilku dni. Objawia się gorączką, posmutnieniem, brakiem apetytu i uogólnioną bolesnością mięśni. Objawy mogą się pojawić już w 1-2 tygodnie od kontaktu z zakażonym kleszczem.
Przewlekła faza infekcji: długotrwała infekcja trwająca od jednego do kilku miesięcy.
Uwaga! Objawy kliniczne anaplazmozy częściej występują u psów ras golden i labrador retriever.
U psów najczęściej zauważanym przez właścicieli objawem jest ból stawów i kulawizna, które są spowodowane przez poliartritis, czyli zapalenie wielostawowe. Możliwe są też wymioty, biegunka i objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i ciężki oddech. Rzadko dochodzi do zapalenia opon mózgowych.
Anaplasma platys wywołuje cykliczną małopłytkowość (płytki krwi spadają poniżej 20 tys./μl). Najczęściej objawy są łagodne, ale możliwe są spontaniczne krwawienia i pojawienie się na skórze i błonach śluzowych wybroczyn.
Rozpoznanie
- Badanie morfologiczne krwi. Dominującą zmianą w badaniach krwi jest małopłytkowość, która występuje u ok. 80% chorych psów. Inne nieprawidłowości dotyczą obniżonej lub podwyższonej liczby limfocytów. Analityk doświadczony w ocenie rozmazów krwi może czasami znaleźć w komórkach krwi charakterystyczne ciałka wtrętowe.
- Testy serologiczne. Są dostępne w niektórych lecznicach weterynaryjnych* oraz w dużych laboratoriach weterynaryjnych. Dostępny w lecznicach szybki test SNAP 4Dx wykrywa anaplazmozę już w 8 dni po zakażeniu. Test wykrywa również boreliozę, erlichiozę i dirofilariozę.
Leczenie
Najczęściej stosowanym i najskuteczniejszym lekiem przeciwko anaplazmozie jest antybiotyk doksycyklina. Należy ją stosować przez minimum 4 tygodnie.
Uwaga! Anaplazmoza jest zoonozą! Zarażenie ludzi może nastąpić przez te same kleszcze, które przenoszą chorobę na psy i koty.
lek. wet. Maja Ingarden (2010)
http://www.therios.eu/?act=3&id=152
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
20.06.2025
Apteczka pierwszej pomocy dla kota – warto ją mieć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Opiekun mruczka powinien być przygotowany na każdą sytuację! Sprawdź, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla kota.
undefined
18.06.2025
Jak nauczyć kota wchodzenia do transportera?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pakowanie kota do transportera bywa nie lada problemem… Jednak każdego domowego mruczka można nauczyć samodzielnego wchodzenia do kontenerka! Jak to zrobić?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined