29.04.2016
Co w trawie siedzi
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiosenna pogoda zachęca do prac w ogrodzie. Niestety czyhają w nim na naszych czworonożnych pupili preparaty owadobójcze i chwastobójcze, trujące rośliny czy nawozy. Radzimy na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Wiosenna pogoda zachęca do prac w ogrodzie. Niestety czyhają w nim na naszych czworonożnych pupili preparaty owadobójcze i chwastobójcze, trujące rośliny czy nawozy. Radzimy na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Trujące rośliny
Sadząc zielone krzew6y w ogrodzie, pamiętaj, że wiele z nich jest trujących dla kota. Pięknie wyglądające i zdobiące ogród np. azalia, lilia czy różanecznik są silnie toksyczne i mogą silnie zaszkodzić twojemu pupilowi. Listę trujących roślin znajdziesz tutaj.
Nawozy
Żeby rośliny pięknie rosły, zasilasz je nawozami sztucznymi. Jeżeli twój ciekawski kiciuś naje się ich, może dojść do uszkodzenia jego przewodu pokarmowego, a nawet może przypłacić to życiem. Pamiętaj o rozsądnym używaniu środków chemicznych, a ich niewykorzystane resztki trzymaj w miejscu niedostępnym dla kota.
Środki owadobójcze
Zawierają one pestycydy, które są silnie trujące dla kotów i psów. Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z zaleceniami producenta co do ich stosowania i zawsze przechowuj je w miejscu niedostępnych dla ciekawskich czworonogów.
Kompost
Stosując kompost (roślinne i zwierzęce odpady organiczne) z pewnością dobrze dbasz o glebę w swoim ogrodzie. Niektóre jego składniki takie jak kawa, pewne rodzaje owoców i warzyw, mogą stanowić zagrożenie dla twojego kota czy psa.
Pchły i kleszcze
Kleszcze występują już w temperaturze + 4 stopnie Celsjusza. Gdy zima jest lżejsza, możemy mieć z nimi do czynienia niemal przez cały rok. Zwierzaki trzeba zabezpieczać zarówno przed nimi, jak i przed pchłami. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka przeciw pasożytom zewnętrznym skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Narzędzia ogrodowe
Grabie, łopata czy sekator są niezbędne do pracy w ogrodzie. Nietrudno, żeby kot skaleczył się o nie, zadrapał czy co gorsza zranił oko. Wszystkie ostre i niebezpieczne narzędzia należy więc przechowywać w miejscu niedostępnym dla zwierzaków.
Wiosna to wspaniały czas, zarówno dla nas, jak i dla naszych pupili, jeśli podejmiemy właściwe kroki, aby zapewnić im bezpieczeństwo, będzie taki naprawdę
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined