06.06.2016
Czym skorupka za młodu czyli dzieci i koty
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego warto wychowywać dziecko z kotem, wbrew straszeniu alergiami i innymi toksoplazmozami? To warto wiedzieć!
fot. shutterstock
Racjonalne powody, dlaczego warto, by dziecko wychowywało się razem z mruczącym przyjacielem.
Obecność zwierząt w życiu naszego dziecka
„Obecność zwierząt w życiu naszego dziecka może przynieść same korzyści. Może jeżeli tylko będziemy potrafili wykorzystać tę możliwość. Zakładając najlepszy scenariusz pierwszą zaletą jest przepiękna więź jaka może się zawiązać między dziećmi i zwierzakami(pies, kot). Zaraz potem nauka, coś w rodzaju szkoły odpowiedzialności, obowiązku i troski, bezinteresowności, w końcu umiejętności opieki nad kimś, wyrzeczeń, podejmowania trudnych decyzji, rezygnowania z własnych pragnień i preferencji na korzyść innej istoty. To wspaniała szkoła socjalizacji!”
„Każdy kolejny tydzień spędzony razem będzie sprzyjał nawiązaniu więzi między dzieckiem a czworonogiem. Dojdzie do tzw. pełnej identyfikacji z maleństwem ze strony pupila. A to z kolei przełoży się na tzw. poczucie odpowiedzialności. W czworonogu obudzi się wrodzony instynkt opiekuńczy, który spowoduje, że zwierzę przejmie na siebie obowiązki stróża i obrońcy. Nie zawaha się stanąć w obronie dziecka, kiedy zajdzie ku temu potrzeba. Dziecko również nie pozostaje obojętne na obecność czworonoga. Z każdym kolejnym dniem, tygodniem, miesiącem wydaje się coraz bardziej dojrzałe w porównywaniu z wcześniejszym okresem. Zaczyna się stawać istotą społeczną, aktywną, ciekawą świata, a do tego coraz bardziej sprawną.”
Wiele osób obawia się toksoplazmozy
„Ryzyko zarażenia się tą chorobą odzwierzęcą rzeczywiście istnieje, ale wbrew utartej opinii to nie kot, który mieszka w domowym zaciszu stanowi główne potencjalne źródło zakażenia. Toksoplazmozą, łatwiej niż od własnego Mruczka, można się zarazić jedząc surowe, niedogotowane, niedopieczone mięso (tatar, befsztyk). Źródłem zakażenia może być także zanieczyszczone ziemią, nieumyte lub niedomyte owoce i warzywa. Na wystąpienie toksoplazmozy są narażone również osoby, które nie posiadają w domu kota. Zarażenie się nią od kota zdarza się naprawdę sporadycznie.”
Dziecko wychowywane z kotem to dziecko bardziej wrażliwe i empatyczne
„Pamiętajmy że dziecko czerpie wzorce ze środowiska, obserwuje poczynania rodziców. Jeżeli rodzice potrafią umiejętnie, delikatnie obchodzić się ze swoimi zwierzętami to i dziecko chłonąć będzie samym sobą taki model postępowania. A zatem przy każdej nadarzającej się okazji trzeba pokazywać berbeciowi, w jaki sposób należy traktować czworonoga, jak do niego podchodzić, jak go głaskać.”
„Oczywiście każdy zwierzak, także zdrowy musi pozostawać pod stałą kontrolą lekarza weterynarii. Chodzi tu o właściwą profilaktykę zdrowia pupila. Regularnie odrobaczając, szczepiąc zwierzę, zmniejszamy u niego ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Obowiązkowo należy stosować preparaty zwalczające ektopasożyty (pchły, wszy, kleszcze, świerzbowce) oraz endopasożyty (glisty itp.) Odrobaczać trzeba z częstotliwością przynajmniej raz na kwartał.”
Cytaty pochodzą z książki „Mamo Tato co Ty na to” cz.2, której autorem jest znany autorytet w dziedzinie rozwoju dzieci, Paweł Zawitkowski. Rozdział o zwierzętach konsultował z lekarzami o różnych specjalizacjach.
źródło: Fundacja Zmieńmy Świat
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2023
Najczęstsze przyczyny kaszlu u kota. Jak leczyć kota, który kaszle?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Twój kot wydaje z siebie dziwne dźwięki, które nieco przypominają charczenie i pojawiają się napadowo? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kaszel. U kota nie zdarza się często, ale zawsze powinien wzbudzić naszą czujność.
undefined
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined