27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
fot. Shutterstock
Koty uwielbiają się bawić i – uwzględniając przerwy na spanie czy jedzenie – mogłyby robić to prawie cały czas. Wystarczy nawet ruch palcami, by oderwać je od wykonywanej w danej chwili czynności. Choć zabawa z kotem przed snem jest idealnym sposobem na „wymęczenie” naszego pupila, który dzięki temu prześpi z nami noc, to jest jednak jedno miejsce, w którym nie powinieneś się z nim bawić. A jest nim… twoje łóżko. Oczywiście tylko w przypadku, gdy naprawdę traktujesz je jako przestrzeń do spania. Jeśli nie przeszkadza ci, że twój kot przynosi do łóżka swoje wszystkie zabawki, to tekst „Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku” spokojnie możesz sobie odpuścić 😉
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Jeśli pozwolisz kotu, aby mógł hasać sobie do woli po łóżku za wędką z piórkami, to twoje poruszające się palce u stóp pod kołdrą również mogą okazać się dla niego częścią zabawy. Z czasem mruczek zacznie kojarzyć to miejsce jako wielką i niezwykle atrakcyjną trampolinę. Nie będziesz mógł mieć do niego pretensji, gdy we wczesnych godzinach porannych będzie próbował obudzić swojego ulubionego towarzysza zabaw – ciebie!
Kot nie będzie również widział nic złego w tym, by nagle w środku nocy zacząć gryźć twoje palce u nóg, przyprawiając cię tym o stan przedzawałowy. Nawet jeżeli nikt nie lubi być nagle wyrwany z głębokiego snu.
Wybór miejsca do zabawy
Na zabawę z kotem możesz wybrać każde inne miejsce, takie jak pokój dzienny. Co więcej, możesz w ten sposób pomóc zwierzęciu skojarzyć określone pomieszczenie z pozytywnym doświadczeniem. Miejsce na zabawę może być istotnym czynnikiem, który wpłynie na zmianę jego zachowania. Dlatego postaraj się to wykorzystać i nie wysyłaj kotu sprzecznych komunikatów.
Jeśli chcesz, aby łóżko było przestrzenią przeznaczoną jedynie do wspólnej drzemki i głaskania kota, to nie używaj go jako placu zabaw dla swojego pupila. Pamiętaj, aby być konsekwentnym w swoich komunikatach. Jeśli raz zapraszasz kota do zabawy na łóżku, a kolejnym razem zganiasz go z pościeli, gdy przyniesie na nią swoją zabawkę, wysyłasz sprzeczne sygnały i twój pupil przestanie na nie reagować. Zasady wcale nie są po to, aby je łamać 😉
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined