17.12.2012
Do siego roku!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niedługo święta. A po świętach - sylwester, i nowy rok. Dla ludzi to wielkie i wspaniałe wydarzenie - tańcom w ten dzień nie ma końca. Ale dla kotów - nie…
fot. Shutterstock
O północy, z dnia 31 grudnia na 1 stycznia petardom, tańcom i życzeniom nie ma końca. Żegnamy stary rok i witamy nowy. Niestety, koty nie lubią tego dnia, ze względu na huki. Co zrobić, aby kot przetrwał ten dzień spokojnie?
Kilka dni przed sylwestrem, jeśli to możliwe nawet przed świętami, udaj się z kotem do weterynarza. On może przepisać tabletki uspokajające, które podasz kotu w hałaśliwą noc.
W sylwestra nie wypuszczaj kota z domu!!! O zachodzie słońca niektórzy ludzie strzelają już fajerwerkami. Wystraszony hukiem kot może dostać nawet zawału, lub akurat nazdepnie na niedopałek.
Zrób kotu kącik, najlepiej w ciemnym miejscu, np. za kanapą, gdzie będzie mogł się zagrzebać. Wrzuć tam jakiś stary koc, i najlepiej w sylwestra – NIE GAŚ ŚWIATŁA! Jeśli światło będzie zgaszone, blaski będzie widać bardziej. Jeśli zapalone – mniej.
To normalne, że przerażony kot będzie miauczał. Może doprowadzić cię to do nerwów, ale wtedy możesz np. zatkać uszy. Kot również może się wtedy zachowywać dziwnie, np. będzie się trząsł, lub będzie zgrzytał zębami.
Oto kilka podstawowych objawów, po których widać, że kot BARDZO, ale to BARDZO, stresuje się wystrzałami i blaskami:
*Przeraźliwe miauczenie;
*Biegunka
*Wymioty
*Ciągłe machanie ogonem (oznacza, że kot jest zły, więc kot może być zły na huki)
*Zgrzytanie zębami
*Trzęsienie się
*Bieganie po całym domu, szukanie kryjówki
*Zaglądanie pod kanapy, fotele, poduszki, wchodzenie pod szafy i szafki
Nie pozwól, aby kot bawił się sztucznymi ogniami. – W nowy rok nie wypuszczaj kota na dwór. Po sylwestrowych zabawach mogą również zostać niedopałki.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined
25.06.2025
Kot ma ciągle opuszczony ogon – dlaczego go nie podnosi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeśli ogon twojego kota jest stale opuszczony, zastanów się, czy twój pupil nie boryka się z jakimś problemem. Ciągłe trzymanie ogona w pozycji „przypodłogowej” może mieć wiele niebezpiecznych przyczyn!
undefined