25.08.2017
Jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Korzystanie kota z naszej toalety ma swoje plusy i minusy. Podpowiadamy, jak sprawić, by Twój kot nauczył w ten sposób załatwiać swoje potrzeby.
fot. Shutterstock
Nie każdy jednak wyobraża sobie dzielić toaletę ze swoim kotem, albo też uważa, że zmuszanie kota do załatwiania potrzeb do muszli klozetowej jest sprzeczne z kocią naturą (bo koty zagrzebują swoje nieczystości). Jednak dla tych, którzy chcą spróbować, powstały nawet specjalne zestawy do nauki korzystania z WC. Zatem jak nauczyć kota korzystać z ludzkiej toalety?
Kup zestaw do nauki korzystania z toalety
Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje zestawów: jeden z wyjmowanymi dyskami uzupełniającymi (Litter Kwitter), który jest produktem do wielokrotnego użytku. Zatem można za jego pomocą uczyć więcej niż jednego kota, oraz zbudowany z jednej nakładki treningowej, którą docinamy w miarę osiągania postępów w nauce naszego kota (np. WCkici) – jest produktem jednorazowego użytku, bo wyciętych elementów nie da się już ponownie przykleić.
Produkty różnią się ceną. Wybierzmy ten, który będzie nam się bardziej opłacał. Przy większej ilości kotów pierwszy produkt będzie na pewno ekonomiczniejszy, poza tym po zakończonej nauce możemy go komuś podarować.
Wybierz dobry czas na naukę
Wybierz taki czas na naukę, kiedy w życiu Twoim i kota nie zachodzą jakieś gwałtowne zmiany (przemeblowania, remont, pojawienie się nowego członka rodziny, a nawet zmiana trybu naszej pracy). Każda stresująca sytuacja tylko niepotrzebnie zaburzy naukę korzystania kota z toalety. Im bardziej „normalny” jest to okres, tym lepiej i szybciej kot zaakceptuje zmianę sposobu załatwiania się.
Zaczynamy naukę – czyli małymi kroczkami do przodu
Zacznijmy od przestawienia kociej kuwety do łazienki. Za pomocą małych kroczków, bo niektóre koty źle znoszą zmianę miejsca kuwety. W takim przypadku należy codziennie przesuwać kuwetę w stronę łazienki o zaledwie kilkanaście centymetrów. Nie spieszmy się, lepiej być cierpliwym, niż zaniepokoić kota i zniechęcić do korzystania z kuwety.
Każdy kot jest inny, więc ten etap u każdego będzie trwał inaczej. Kiedy kuweta będzie już w WC, trzeba ją przesuwać stopniowo coraz bliżej muszli.
Korzystanie z zestawu szkoleniowego
Każdy zestaw szkoleniowy jest zaprojektowany tak, by stopniowo, małymi kroczkami usuwać pierścienie, powiększając w ten sposób wewnętrzny otwór nakładki – co w końcu ma doprowadzić do całkowitego jej usunięcia.
Każdy kot ma naturalny odruch nakazujący mu zakopywać swoje odchody – za pomocą zestawu wykorzystuje się ten odruch, a potem stopniowo – doprowadza do tego, by kot do „zacierania śladów” zamiast żwirku zaakceptował wodę.
Najważniejsze to nie spieszyć się – zaczynamy od tego, żeby w ogóle kot zaakceptował to, że od teraz jego kuweta stoi na muszli. W pierwszym etapie nauki nakładki są całkowicie wypełnione żwirkiem – zachęcamy kota do wskakiwania na muszlę.
Przed toaletą stawiamy podest lub taborecik, który ułatwi mu pokonywanie drogi do toalety (wiem, wiem, koty potrafią skakać, chodzi jednak o to, by droga do kuwety nie wymagała od kota żadnego dodatkowego wysiłku – taki dodatkowy schodek szybko będzie można usunąć, jednak na początku warto go jednak postawić).
Trzeba także pamiętać o desce – musi być cały czas otwarta – wiele właścicieli kotów odruchowo zamyka deskę sedesową – aby tego uniknąć, warto deskę przykleić plastrem – uniknie się dzięki temu także przypadkowego jej zatrzaśnięcia – kiedy kot będzie korzystał z sedesu.
Usuwając kolejne pierścienie – w miarę postępów w nauce – pamiętaj, nie spiesz się i nie poganiaj kota. Standardowo każdy pierścień powinno usuwać się co tydzień. Nie próbuj też usuwać więcej niż jednego pierścienia na raz. Daj kotu swobodnie zaakceptować powiększający się otwór i coraz mniejszą ilość żwirku. Lepiej wydłużyć ten proces niż kota zniechęcić naszą niecierpliwością.
Nakładki są mniejsze od większości kuwet, więc w początkowej fazie nauki należy częściej czyścić żwirek z nieczystości.
Doceniaj jego starania
Warto też chwalić kota ulubionymi smakołykami – każdy sukces wymaga pochwał – kot na pewno to doceni.
Kiedy ostatni z pierścieni zostanie wyjęty – kot korzysta już z toalety – jedyne o czym musisz pamiętać, to spłukiwać po nim wodę i nigdy nie zamykać deski klozetowej.
Ważne – przy kilku kotach nauka musi iść etapami – nie każdy kot będzie uczył się w tym samym czasie. Każdemu kotu musisz poświęcić uwagę oddzielnie.
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.01.2025
Drgawki u kota – dlaczego kot się trzęsie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Drgawki u kota stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego konieczne jest poprawne zdiagnozowanie ich przyczyny i leczenie.
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined