05.02.2020
Jak oswoić dziką kotkę z młodymi?
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Zaglądają do nas dwa młode i matka, gdzieś mniej więcej od sierpnia. Jak je oswoić? Każdy ruch wywołuje w nich strach. Jak wynosi się im jedzenie, już nie uciekają z przerażeniem. Chcielibyśmy się nimi zająć, lecz trudno je złapać choćby w celu przebadania u lekarza weterynarii. Co robić?
W takiej sytuacji możemy niewiele, dlatego, że wolno żyjące koty mogą być trudne i nieufne w kontaktach z ludźmi. Może to być wynikiem niezbyt dobrych doświadczeń z ludźmi, albo jest to kwestia wrodzonych cech odziedziczonych po rodzicach.
Jeśli chcecie Państwo się z nimi w jakiś sposób zaprzyjaźnić to nie pozostaje nic innego, jak wynoszenie jedzenia i budowanie pozytywnych skojarzeń z tym miejscem i z osobami. Musimy liczyć na to, że po pewnym czasie koty staną się bardziej ufne i przyjazne. Jednak ile to potrwa i czy w ogóle będzie możliwe pokonanie bariery nieufności jest trudne do określenia. Może być tak, że koty po pewnym czasie zaczną częściej się pojawiać i tolerować waszą obecność, być może pozwolą się zbliżyć, ale może być również tak, że nigdy na to nie pozwolą. Nie robiłabym niczego na siłę, proszę na razie wystawiać jedzenie i czekać na rozwój wypadków.
Doceniam, że Państwo chcecie dobrze, ale nie zawsze nasze chęci idą w parze z tym, czego chcą koty, szczególnie te wolno żyjące. Próba łapania takich kotów na siłę może skończyć się tym, że zaczną omijać to miejsce, w którym teraz mogą liczyć przynajmniej na dobre jedzenie.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined