29.06.2022
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u kota?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na inwazję ektopasożytów narażony jest zarówno mruczek wychodzący, jak i niewychodzący. Podpowiadamy, jak bezpiecznie usunąć kleszcza u kota.
fot. Shutterstock
Z roku na rok eksperci odnotowują zwiększoną populację kleszczy. Nie tylko koty wychodzące mogą przynieść do domu nieproszonego gościa. Ty również. Dlatego narażony jest nawet kot niewychodzący. Wszyscy wiemy, że tych pajęczaków lepiej unikać. Dowiedz się zatem, jak bezpiecznie usunąć kleszcza u kota.
Kleszcze to insekty należące do pajęczaków. Odżywiają się krwią i żerują na żywicielu przez kilka dni. Wbrew powszechnej opinii, nie atakują tylko latem - wystarczy kilka dni z plusową temperaturą. Dlatego tak ważne jest, by chronić przed nimi pupila i siebie przez cały rok.
Uwaga! Groźny pasażer na gapę - choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Dla zwierząt najgroźniejsza jest babeszjoza. W żadnym wypadku nie należy tej choroby lekceważyć. Niestety objawy nie są jednoznaczne, w związku z czym wielu opiekunów dostrzega je zbyt późno. Babeszjoza wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii. W przeciwnym razie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Najczęstsze objawy babeszjozy:
- gorączka,
- osłabienie,
- apatia,
- senność,
- obrzęk węzłów chłonnych,
- niechęć do picia i jedzenia,
- ciemniejsza barwa moczu.
Inne odkleszczowe choroby:
- borelioza (zdecydowanie częściej dotyka ludzi),
- anaplazmoza,
- zakaźna anemia kotów (FIA).
Jak usunąć kleszcza u kota?
W przypadku kleszczy trzeba działać szybko - im dłużej pajęczak tkwi w skórze, tym większa szansa, że wpuści on do krwioobiegu żywiciela niebezpieczne toksyny. Krwiożercze pajęczaki atakują te obszary na ciele, gdzie znajduje się cienka skóra, czyli okolice pyszczka, uszy, kark, pachwiny, pachy czy brzuch. Można się ich pozbyć za pomocą pęsety* lub specjalnego narzędzia (kleszczłapki, lasso lub pompki). Jak w bezpieczny sposób usunąć kleszcza u kota? Instrukcja krok po kroku:
- Przygotuj pojemnik wypełniony alkoholem izopropylowym lub nasączony tym roztworem ręcznik papierowy.
- Chwyć kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry kota - za głowę.
- Pociągnij zdecydowanym ruchem - staraj się nie ściskać ani nie skręcać kleszcza. W przeciwnym razie odwłok może zostać w ciele kota.
- Odkaź miejsce wkłucia środkiem odkażającym.
- Wyciągniętego kleszcza wrzuć do wcześniej przygotowanego alkoholu izopropylowego. Możesz też spłukać pajęczaka w toalecie.
- Obserwuj miejsce ukąszenia.
*Niewprawione używanie pęsety może doprowadzić do rozerwania kleszcza, a nie wyciągnięcia go. Zalecamy wybór specjalnego przyrządu.
Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady samodzielnie wyjąć kotu kleszcza, zabierz go do lekarza weterynarii.
Pamiętaj! Nigdy nie wyciągaj kleszcza palcami. Zgnieciony pajęczak wpuszcza do krwioobiegu zwierzęcia niebezpieczne substancje. Jeśli masz mruczka wychodzącego, stosuj preparaty przeciwkleszczowe przeznaczone dla kotów.