14.07.2022
Kot po sterylizacji. Czym karmić sterylizowanego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wybór najlepszej karmy dla kotów sterylizowanych nie jest prosty. Co powinna zawierać zdrowa dieta dla kota po zabiegu kastracji?
Fot. Shutterstock
- Czym karmić kota po sterylizacji?
- Jak wybrać najlepszą karmę dla kotów sterylizowanych?
- Karmy do zadań specjalnych dla kotów sterylizowanych
- Ile razy dziennie karmić kota po sterylizacji?
Sterylizacja kota to zabieg, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu zwierzaka. Hormony płciowe biorą udział nie tylko w procesach rozmnażania. Pełnią także rolę w metabolizmie i regulacji apetytu. Dlatego u kotów po sterylizacji tempo przemiany materii znacznie spada, a uczucie głodu pojawia się po posiłku szybciej, niż u zwierzaków niepoddanych kastracji. Sprawia to, że sterylizowane koty są znacznie bardziej narażone na nadwagę i otyłość – choroby, które często wiążą się z niebezpiecznymi powikłaniami. Jaka karma dla kota po kastracji będzie najlepsza? I ile razy dziennie karmić sterylizowanego kota?
Czym karmić kota po sterylizacji?
W żywieniu kotów kastrowanych najważniejsze jest dostarczenie zwierzęciu takiej ilości kalorii, która nie będzie powodować nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Jedzenie dla kota po sterylizacji musi równocześnie zawierać odpowiednie dawki wszystkich niezbędnych składników pokarmowych takich jak: białka, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy.
Częstym błędem popełnianym przez opiekunów kotów sterylizowanych jest podawanie mruczkowi mniejszych ilości karmy podstawowej. Zmniejszenie porcji zwykłej kociej karmy obniży wprawdzie ilość kalorii pobieranych przez kota, równocześnie jednak może powodować niedobory niektórych składników. Objawiać się one będą najpierw pogorszeniem jakości sierści, a następnie niechęcią do zabawy i zanikiem mięśni. Mniejsze posiłki mogą również sprawić, że zwierzak będzie chodził głodny i zacznie domagać się dokładki. Dieta dla kastrata powinna więc uwzględniać wszystkie specyficzne potrzeby żywieniowe mruczka poddanego zabiegowi.
Jak wybrać najlepszą karmę dla kotów sterylizowanych?
W żywieniu kotów po sterylizacji sprawdzają się najlepiej karmy typu „sterile”. Są one mniej kaloryczne dzięki obniżonej zawartości tłuszczu, natomiast zawierają wyższą koncentrację białka, najważniejszych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych i witamin. Dobre karmy dla kotów kastrowanych zawierają także dodatkową dawkę błonnika pokarmowego, który nie ulega trawieniu i zapewnia zwierzęciu dłuższe uczucie sytości.
Sucha karma dla kota kastrowanego
Podawanie kotu suchej karmy to najwygodniejszy sposób żywienia domowego mruczka. Sucha karma nadaje się też do wypełnienia zabawek interaktywnych, które mogą zwiększać poziom aktywności zwierzaka, zapobiegając przy tym nudzie i nadwadze.
Sucha karma dla kota sterylizowanego powinna zawierać około 10% tłuszczu, 30% białka i ponad 4% włókna. Najlepsza sucha karma dla takiego kota powinna być dodatkowo wzbogacona o kwasy tłuszczowe Omega i cynk oraz witaminy E i C. Niezwykle ważne jest odpowiednie zbilansowanie zawartości składników mineralnych – pozwoli to zmniejszyć ryzyko chorób układu moczowego, które często występują po zabiegu kastracji.
Mokra karma dla kota po sterylizacji
Dzięki wysokiej zawartości wody, karmy mokre są znacznie mniej kaloryczne, niż suche. Doskonale więc sprawdzają się w żywieniu kotów sterylizowanych, które wiecznie odczuwają głód. Zapewnią zwierzęciu także odpowiednie nawodnienie organizmu.
Mokre karmy dla kotów kastracji powinny zawierać około 82% wody, 8-9% białka i 3% tłuszczu. Powinny być także wzbogacone o biotynę, która poprawia funkcjonowanie skóry i zdrowie sierści. W składzie najlepszej mokrej karmy dla tych kotów powinna znaleźć się także inulina regulująca procesy trawienia i pozytywnie wpływająca na odporność.
PreVital – Karmy do zadań specjalnych dla kotów sterylizowanych
Wszystkie powyższe wymagania spełnia linia karm PreVital Sterile stworzona z myślą o zaspokojeniu potrzeb żywieniowych kotów kastrowanych. Karmy z linii Sterile charakteryzują się zmodyfikowaną zawartością białek i tłuszczów, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała u kota. Mokra karma dostępna jest w ulubionych, kocich smakach oraz wygodnych opakowaniach - saszetkach i puszkach. Karma sucha dostępna jest w wariancie z indykiem i także zawiera odpowiednio dobrane witaminy i substancje mineralne zapewniające kotu zrównoważoną dietę i szczęśliwe życie. Karmy Prevital Sterile są przy tym niezwykle smaczne, co potwierdzają nasi koci smakosze!
Wśród produktów z linii PreVital Sterile znajdują się także przysmaki stworzone specjalnie dla kotów sterylizowanych. Pyszna przekąska w kształcie poduszeczki zawiera 12 niezbędnych dla kota witamin i karnitynę wspierającą metabolizm tłuszczów. Przysmaki te, dzięki zawartości włókien lignocelulozy dbają również o zdrowie zębów mruczka.
Ile razy dziennie karmić kota po sterylizacji?
Ze względu na zaburzoną pracę ośrodka głodu i sytości koty po zabiegu sterylizacji mają skłonność do przejadania się. Dlatego pozostawienie kastrowanemu kotu stałego dostępu do karmy znacząco zwiększa ryzyko nadwagi. Długo zalegająca w misce karma może też psuć się i tracić cenne wartości odżywcze. Dzienna dawkę karmy dla sterylizowanego kota najlepiej jest podzielić przynajmniej na dwie równe porcje podawane o stałych porach dnia. Jeśli chcemy karmić zwierzaka zarówno suchą, jak i mokrą karmą, warto zachować między nimi kilka godzin odstępu.
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined