14.10.2020
Koci artretyzm. Po czym go rozpoznać i jak dbać o obolałego mruczka?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Artretyzm to bolesna przypadłość, na którą cierpi wiele starszych kotów. Jednak koci opiekunowie często nie zdają sobie sprawy z tego problemu!
fot. Shutterstock
Koci artretyzm to problem wielu starszych, domowych mruczków. Niestety rozpoznanie go u naszego zwierzaka bywa bardzo problematyczne. Nasi podopieczni nie lubią okazywać bólu, przez co wielu opiekunów kotów nie jest świadomych ich cierpienia. Czy twój kociak ma problemy ze stawami? Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o bólu reumatycznym u kotów.
Na czym polega koci artretyzm?
Artretyzm to choroba, na którą cierpią nie tylko ludzie – dotyka ona również większość kotów po 12. roku życia. Na tę przypadłość mogą cierpieć także nieco młodsze koty. Artretyzm wywoływany jest zmianami w obrębie stawów, które wraz z wiekiem stają się słabiej nawilżone, przez co narażone są na przeróżne urazy. Powolna utrata płynu amortyzującego obciążenia sprawia, że z czasem kości zaczynają trzeć o siebie i wywoływać ogromny ból podczas aktywności fizycznej. Takie urazy są przyczyną stanów zapalnych w obrębie stawów, które stają się bolesne i sztywne.
Jakie koty narażone są na artretyzm?
Koci artretyzm to przypadłość, która dotyka głównie koty dorosłe i starsze. Narażone są na nią szczególnie otyłe mruczki, których stawy przeciążone są od ciągłego dźwigania niepotrzebnych kilogramów. Zbyt mala ilość ruchu, słabe mięśnie, przebyte wcześniej urazy i problemy z układem ruchu (złamania, zwichnięcia czy dysplazja) dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby u domowego kociaka.
Jak rozpoznać koci artretyzm?
Towarzyszący artretyzmowi ból może wywoływać u kotów rozmaite objawy. Jednak każdy kot inaczej będzie reagował na odczuwany ból. Oto najczęstsze oznaki kociego artretyzmu:
- zmniejszona aktywność,
- niepokój i podenerwowanie,
- problem z wygodnym ułożeniem się na posłaniu,
- unikanie kontaktów z innymi domownikami,
- załatwianie się poza kuwetą wynikające z bólu towarzyszącego wchodzeniu do kuwety,
- zaniedbanie higieny (skołtuniona, pozlepiana sierść),
- brak apetytu i utrata wagi,
- unikanie wskakiwania na meble i drapaki,
- sztywny chód lub kulawizny.
Zmiana zachowania kota może być stopniowa i niemal niezauważalna. Dlatego tak ważna jest znajomość codziennych zwyczajów zwierzaka i reagowanie, gdy ulegną one zmianie. Przykładowo jeśli kociak, który zawsze spał na najwyższej półce drapaka nagle zaczyna spać na dywanie, może odczuwać ból uniemożliwiający mu wysokie skoki.
Jak pomóc kotu cierpiącemu na artretyzm?
Jeśli podejrzewasz, że twój kot cierpi na bóle stawów, nie zwlekaj! Jak najszybciej umów go do weterynarza na dokładny przegląd zdrowotny, a nawet poproś o prześwietlenie stawów. Artretyzmu nie da się wprawdzie wyleczyć, istnieje jednak szereg suplementów i leków, które mogą przywrócić zwierzakowi radość z życia i uwolnić go od bólu towarzyszącego każdemu ruchowi.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined