14.07.2022
Kocia dieta pudełkowa – wygoda i łatwość serwowania kociego menu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Żywienie kota to dla wielu opiekunów bardzo ważny temat. Jak prawidłowo karmić czworonoga? Co powinno znaleźć się w jego misce, aby był najedzony, zdrowy i szczęśliwy? Dobranie pokarmu do potrzeb kota może stanowić niemały problem. Tak samo jak wybranie karmy, której podawanie będzie komfortowe, szybkie i łatwe. Czy kocia dieta pudełkowa to rozwiązanie przyszłości?
Fot. Shutterstock
- Co powinno znaleźć się w karmie dla kota?
- Czego nie powinna zawierać karma dla kota?
- Dieta pudełkowa – trend tylko dla ludzi?
- Zalety kociej diety pudełkowej
Co powinno znaleźć się w karmie dla kota?
Kot – w przeciwieństwie do psa – zjada mniej suchej karmy. Jego żywienie opiera się w znacznej mierze na mokrych posiłkach. To właśnie z nich czworonóg pozyskuje cenną wilgoć, a jej ewentualne braki dopełnia, pijąc wodę z miski. Podawanie mokrej karmy zmniejsza między innymi ryzyko chorób nerek oraz odwodnienia, na które koty są szczególnie narażone latem.
Zbilansowany posiłek zaspokoi potrzeby żywieniowe kota. Pokarm należy dopasować do stylu życia zwierzęcia, jego stanu oraz wieku. Jednak każda dobra karma powinna zawierać między innymi (w różnych proporcjach dostosowanych do kondycji i zdrowia czworonoga):
- witaminy, głównie A, D3 i E;
- składniki mineralne takie jak cynk, miedź, mangan i jod;
- taurynę;
- wysoką ilość białka i tłuszczu.
Podczas doboru karmy warto patrzeć również nie tylko na jej skład pod kątem dodatków dietetycznych, lecz także na składniki analityczne, czyli wilgotność (im wyższa, tym lepiej – to z karmy kot pozyskuje najwięcej wody), białko surowe, tłuszcz surowy, popiół surowy oraz włókno surowe. Powinna być ona lekkostrawna, szczególnie jeśli opiekujemy się kocim seniorem lub kociakami.
Czego nie powinna zawierać karma dla kota?
Koty to mięsożercy, którzy nie potrzebują w diecie zboża ani innych węglowodanów. Nie są im one niezbędne do rozwoju a stanowią jedynie uzupełnienie menu. Kocia karma nie powinna być również dosładzana, ani cukrem, ani sztucznymi substancjami słodzącymi. Cukier – nawet w niewielkich ilościach – bywa zabójczy dla mruczących czworonogów. W posiłkach dla kota należy również unikać konserwantów, przeciwutleniaczy, mleka i sztucznych barwników.
Karmy bogate w takie dodatki jak zboża czy inne węglowodany mogą przyczyniać się do powstawania otyłości, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania wielu schorzeń. Niedopasowana, niezbilansowana dieta powoduje niedobory mikroelementów, co w przyszłości może rzutować na ogólne zdrowie zwierzęcia.
Dieta pudełkowa – trend tylko dla ludzi?
Od kilku lat dieta pudełkowa jest rozwiązaniem żywieniowym osób żyjących w większych miastach. Dostarczane posiłki pod same drzwi to wygoda i łatwość w utrzymaniu zbilansowanej i zdrowej diety. Na wygodę warto także stawiać, jeśli chodzi o karmienie naszych czworonożnych podopiecznych. Mówiąc „kocia dieta pudełkowa”, mamy na myśli produkty TetraRecart® PreVital dostępne w kilku wersjach smakowych. Wygodne pudełka pozwalają na zachowanie bogatego smaku i zapachu karmy.
Zalety kociej diety pudełkowej
PreVital TetraRecart® to bogaty smak zamknięty w wygodnym kartoniku. Dzięki niemu przechowywanie karmy jest bezpieczne i higieniczne, a przy tym nie traci ona swoich właściwości. Ten typ opakowania pozwala opiekunowi na dzielenie kociego posiłku na kilka porcji. Pokarm jest wolny od niepotrzebnych dodatków, jak zboża czy cukry, a pełen składników mineralnych i tauryny. Opakowanie Prevital TetraRecart® ma też dodatkową zaletę jaką jest zatrzymanie zapachu karmy w środku szczelnego opakowania, dzięki czemu nie roznosi się on na zewnątrz. Nowy PreVital TetraRecart® to prawdziwa rewolucja w nowoczesnym serwowaniu kociego menu.
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined