28.10.2017
Gdy kocimiętka nie działa na kota
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój kot nie reaguje na kocimiętkę? Spróbuj tego!
fot. Shutterstock
Kocimiętka i jej wpływ na kota
Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to roślina podobna do pokrzywy, spokrewniona z miętą. Może występować w stanie dzikim, ale jest też celowo uprawiania przez człowieka. Można ją spotkać w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Należy do roślin wieloletnich. Raz wysiana, będzie co roku wypuszczać na wiosnę świeże listki. Kwitnie od około maja do późnej jesieni. Ma fioletowe miododajne kwiatki.
Najbardziej znana jest z niezwykłego oddziaływania na koty – jej zapach wprowadza mruczki w istny trans, tarzają się, ślinią, bawią – czysta euforia. Najsilniejsze działanie ma suszona kocimiętka oraz ścięta i nieco podwiędła. Świeże, rosnące pędy nie wzbudzają aż takiego zachwytu wśród mruczków (no, nie u wszystkich).
Kocimiętki nie sposób przedawkować. Jej odurzający wpływ na kota trwa zwykle ok. 10-15 minut, potem następuje okresowe zmęczenie zmysłu powonienia i zabawa się kończy. Na pewien czas – po upływie dwóch godzin zabawa zaczyna się od nowa. Szczególnie wrażliwe są na nią osobniki w okresie rozrodczym. Na małe kocięta kocimiętka nie działa. Także na starsze koty jej wpływ jest osłabiony.
Na działanie kocimiętki podatnych jest około 2/3 kotów. Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie i dziedziczna.
Gdy kocimiętka nie działa
Kocimiętka nie jest jedyną rośliną, działającą pobudzająco na koty i sprawiającą im przyjemność. Jeśli twój mruczek nie reaguje na kocimiętkę, spróbuj kropli walerianowych lub… suszonych liści kiwi.
Krople walerianowe zawierają w składzie wyciąg z kozłka lekarskiego. To druga po kocimiętce roślina, którą kochają koty. Działa także na koty odporne na kocimiętkę. Wystarczy, że nasączysz odrobiną kropli walerianowych zabawkę i podrzucisz ją kotu.
Z kolei suszone liście poczciwego kiwi zwane silver vine, pochodzące z rośliny Actinidia polygama wykorzystywane są do produkcji niektórych zabawek dla kotów.
Nowe badania opublikowane w maju br w BMC Veterinary Research pokazują, że na silver vine jest wrażliwych około 80% kotów. Z tego 3/4 kotów niewrażliwych na kocimiętkę jest wrażliwych na silver vine.
Podobnie euforyczne działanie na koty ma wiciokrzew tatarski (Lonicera tatarica), krzew uprawiany w niektórych ogródkach, czasem zdziczały. Przybył do Polski na początku XIX wieku z Europy południowo-wschodniej i Azji Zachodniej.
Na niego z kolei wrażliwa była połowa badanych kotów.
Jeśli żadna w powyższych roślin nie wzbudza zainteresowania twojego kota, masz jeszcze jedną próbę. Zielone oliwki. Podobno ich zapach kojarzy się kotom z feromonami.
Zobacz powiązane artykuły
24.01.2025
Drgawki u kota – dlaczego kot się trzęsie?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Drgawki u kota stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia zwierzęcia, dlatego konieczne jest poprawne zdiagnozowanie ich przyczyny i leczenie.
undefined
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined