01.10.2018
Kot brytyjski – co trzeba o nim wiedzieć?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty brytyjskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem hodowców. Ta wywodząca się z Egiptu rasa występuje w dwóch popularnych odmianach – krótko- i długowłosej – i ceni sobie ciszę oraz spokój. Jak powinna wyglądać pielęgnacja tych kotów i na co trzeba zwrócić uwagę w przypadku zdecydowania się na ich kupno?
Young cute cat playing on white fur. The British Shorthair pedigreed kitten with blue gray fur
Kot brytyjski – wygląd
Koty brytyjskie zalicza się do dużych ras mruczków. Dorosłe osobniki ważą od 5 do 9 kg i żyją średnio 15 lat. Ich budowa ciała jest niezwykle muskularna, a ze względu na wagę ich łapki wyjątkowo silne. Cechą charakterystyczną są duże główki oraz grube, długie ogony. Brytyjczyki dzieli się na te krótko- i długowłose. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ta druga odmiana uchodziła za mniej prestiżową, ale w ostatnim czasie można zaobserwować, że jest równie popularna, co rasa krótkowłosa. Wyróżnia się ok. 150 odmian barwnych m.in. koty jednobarwne (białe, czarne, kremowe), dwubarwne, szynszylowe, złociste, liliowe czy srebrzysto cieniowane.
Kot brytyjski – usposobienie
Koty brytyjskie odnajdują się nawet na niewielkich przestrzeniach (będą świetnym kompanem w mieszkaniach, doskonale się aklimatyzują) i cenią sobie ciszę (nie przepadają za hałaśliwymi dziećmi). Nie są typowymi samotnikami, ale część z nich zachowuje dystans. Przeważnie są spokojne i rzadko głośno manifestują swoje potrzeby. Uwielbiają się bawić, ale czy robią to samodzielnie, czy w towarzystwie uzależnione jest od nastroju. Uznaje się, że im starszy kot, tym staje się bardziej powściągliwy i zrównoważony.
Kot brytyjski – cena
Koszt kupna kota brytyjskiego w dużej mierze zależy od jego odmiany, jakości genów i prestiżu hodowli. Niemniej jednak przyjęło się, że ceny kotów brytyjskich (zarówno tych krótko- jak i długowłosych) zaczynają się od ok. 1,5 tys. zł do 3 tys. zł. Decydując się na kupno, trzeba liczyć się również z kosztami karm i wyposażenia. Aby kot towarzyszył rodzinie jak najdłużej i cieszył się zdrowiem, potrzebne jest prawidłowe karmienie (niekoniecznie muszą być to karmy dedykowane brytyjczykom – doskonale sprawdzą się popularne karmy typu Happy Cat). Należy pamiętać również o pielęgnacji. Futro kotów brytyjskich wymaga regularnego czesania (ze względu na obfity podszerstek), dlatego nie obędzie się bez zakupu wysokiej jakości grzebienia. Wyczesywać mruczki trzeba co najmniej kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet kilka razy dziennie.
materiał sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2023
Najczęstsze przyczyny kaszlu u kota. Jak leczyć kota, który kaszle?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Twój kot wydaje z siebie dziwne dźwięki, które nieco przypominają charczenie i pojawiają się napadowo? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kaszel. U kota nie zdarza się często, ale zawsze powinien wzbudzić naszą czujność.
undefined
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined