08.01.2023
Robisz imprezę w domu? Nie zapomnij o swoim kocie!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karnawał zachęca do spotkań w gronie przyjaciół i organizowania domówek. Ale co na to twój kot?
fot. Shutterstock
- Czy kot lubi gości?
- Kot na imprezie, czyli jak swoić domówkę
- Zasady bezpieczeństwa
- Kotówka i najlepsze kocie atrakcje!
- O tym pamiętaj!
Jeśli twój kot nie jest typem lwa salonowego, to hałas i obcy ludzie mogą być dla niego źródłem stresu. Jak rozwiązać ten problem? Koty lubią rutynę, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Sposób, w jaki reagują na odstępstwa od porządku dnia i nowe sytuacje, zależy od osobowości danego mruczka i jego indywidualnej wrażliwości.
Czy kot lubi gości?
Takim odstępstwem z pewnością będzie domówka, która wiąże się z przybyciem gości. Niektóre koty zachowują w takich sytuacjach stoicki spokój i idą spać w centrum imprezy. Inne są zaciekawione i chętnie nawiązują interakcję z nowymi ludźmi. Niestety są też takie, które przy pierwszym dzwonku do drzwi uciekają w popłochu, by zniknąć na resztę wieczoru w jakimś ciemnym kącie mieszkania. Jak uniknąć takiej sytuacji, nie rezygnując z zabawy?
Ważne! Jeśli twój kot wyjątkowo źle reaguje na hałas i bardzo się boi obcych, zastanów się, czy w takiej sytuacji warto za wszelką cenę organizować huczną domówkę. Może w zamian urządzisz spokojny wieczór z planszówkami dla kilku wybranych osób albo wyjdziecie ze znajomymi na miasto? Możliwości jest naprawdę wiele – wybierz opcję, która będzie dla was najlepsza!
Kot na imprezie, czyli jak swoić domówkę
Jeśli twój kot źle reaguje na gości, zawczasu przygotuj mu bezpieczne schronienie, w którym będzie mógł przeczekać imprezę. Przeznacz na ten cel jeden pokój i umieść w nim kocie miseczki i kuwetę (nie stawiaj ich obok siebie), a także posłanie (jeśli takie posiada) oraz ulubione zabawki. Uprzedź gości, by nie wchodzili do tego pomieszczenia. Poproś ich też, by nie rzucali się na mruczka z okrzykiem, jeśli w trakcie zabawy ośmieli się i postanowi wyjść do towarzystwa. Zresztą ta zasada obowiązuje w każdym kocim domu – to kot decyduje, czy i kiedy chce nawiązać kontakt z nowymi ludźmi. Próby głaskania na siłę, nawoływanie i gonienie zwierzaka są zabronione – upewnij się, że twoi goście to zrozumieli.
Zasady bezpieczeństwa
Twój kot jest duszą towarzystwa i chce brać czynny udział w imprezie? Zadbaj o to, by mógł „się bawić” bezpiecznie. Również w tym wypadku będziesz potrzebował współpracy ze strony znajomych. Ustal zasady: zero dokarmiania pod stołem, zakaz otwierania okien (jeśli są niezabezpieczone), zero głaskania czy brania zwierzaka na ręce, gdy ten ewidentnie tego nie chce. Impreza musi być bezpieczna dla wszystkich obecnych ludzi i kotów.
Kotówka i najlepsze kocie atrakcje!
Koty też potrafią się świetnie bawić – po prostu robią to trochę inaczej niż my! Poniżej atrakcje, których nie może zabraknąć na żadnej kotówce!
Kartony
Kartony, pudełka, papierowe torby – to must have każdej kociej imprezy! Można się w nich chować, zaczajać, drzemać (w przerwach między zabawą), tarzać... Czysta radość! Chcesz zorganizować kocim imprezowiczom coś ekstra? Sklej ze sobą kilka kartonów i wytnij w nich przejścia – tak powstały tunel gwarantuje długie godziny wypełnione zabawą.
Kulki z folii aluminiowej
Okrągłe, leciutkie i błyszczące – idealne do tego, by na nie polować i nosić w pyszczku! Żaden mruczek nie odpuści, gdy taka kulka znajdzie się w zasięgu jego wzroku. Ugniataj je starannie i zadbaj o to, by nie były zbyt małe. Miej mruczka na oku – w ferworze zabawy może próbować pogryźć folię.
Zabawa w chowanego
Otwórz szafy, szafki i szuflady, by mruczek mógł się w nich schować. Potem on znika, a ty go szukasz. Chcesz uatrakcyjnić zabawę? Schowaj w skrytkach kilka smaczków, by kot mógł je upolować. Zapisz, gdzie co włożyłeś – na wypadek, gdyby imprezowicz o czymś zapomniał.
Coś na rozkręcenie imprezy
Koty drinków nie piją, ale za to mają inne czasoumilacze. Imprezowy nastrój może podkręcić odrobina kocimiętki: świeżej, suszonej lub w sprayu. Twój mruczek nie reaguje na tę roślinę? Zaoferuj mu walerianę dla kotów. Fani egzotyki mogą sięgnąć po pałeczki z rośliny silver vine, znanej też jako matatabi. Uwaga: zawsze pod nadzorem opiekuna!
Smaczne przekąski
W ferworze zabawy można szybko zgłodnieć, a wtedy idealnie sprawdzą się przekąski. Możesz sięgnąć po gotowe smaczki (zwracaj uwagę na skład) lub przygotować je samodzielnie. Polecamy zwłaszcza ugotowane kawałeczki kurczaka (bez przypraw!).
Kot na imprezie... O tym pamiętaj!
Robisz imprezę w domu, w którym mieszka kot? Koniecznie zwróć uwagę na poniższe kwestie!
1. Jedzenie
Chipsy, słone paluszki, słodycze i dipy – nic z tego nie nadaje się dla kota i powinno pozostawać poza jego zasięgiem. Dopilnuj, by mruczek nie mógł niczego podkradać ani by żaden z gości nie próbował go częstować!
2. Głośna muzyka
Kocie uszy są znacznie bardziej wrażliwe niż ludzkie – miej to na uwadze i pilnuj, by muzyka nie grała zbyt głośno.
3. Papierosy
Dym tytoniowy jest toksyczny i dla ciebie, i dla kota. Jeśli wśród twoich gości są osoby palące, poproś, by na dymka wychodziły na zewnątrz.
4. Drzwi i okna
Same w sobie nie są niebezpieczne tak długo, jak długo pozostają zamknięte. Pilnuj, by goście nie otwierali ich sami – w imprezowym zamieszaniu kot może skorzystać z okazji i wymknąć się na dwór lub wręcz wypaść i zrobić sobie krzywdę!
5. Brak szacunku
Oczywiście chodzi o szacunek dla kota. Powtarzamy raz jeszcze – nie pozwól, by ktokolwiek z gości niepokoił twojego pupila czy mu się naprzykrzał. Grzecznie, lecz stanowczo zwracaj uwagę i nie bagatelizuj sprawy, ponieważ w takich wypadkach pobłażliwość może sprawić, że twój kot na dobre zrazi się do obcych ludzi.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined