04.10.2019
Dlaczego kot ślini się, gdy go głaszczesz?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podobnie jak u ludzi, ślinienie się u kotów może mieć wiele powodów. Nie zawsze trzeba się tym martwić. Ale dlaczego kot się ślini, gdy go głaszczesz?
fot. Shutterstock
Mówi się, że koty mają wiele wspólnego z dziećmi i wzbudzają w nas instynkty opiekuńcze. Już ponad 50 lat temu austriacki biolog Konrad Lorenz nadał temu specjalną nazwę – Kindchenschema, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „dziecięcy schemat”. Mały kotek, który ma okrągłą głowę, wyraziste oczy i pucołowate policzki do złudzenia przypomina nam dziecko. Jest jednak coś jeszcze, co łączy mruczka z ludzkim malcem – ślinienie się. Czy zaobserwowałeś kiedyś u swojego pupila podczas pieszczot mokry podbródek? Dlaczego kot się ślini, gdy go głaszczesz?
Kot się ślini, bo… jest szczęśliwy!
Jak się okazuje, istnieją zarówno fizjologiczne, jak i emocjonalne pobudki takiego zachowania u kota. Jak wyjaśnia weterynarz Miami Herald, ślinienie się u zdrowych kotów jest często przejawem… szczęścia. Mruczek może się ślinić w odpowiedzi na bodziec, który mu się podoba i kiedy przeżywa przyjemne, zabawne lub relaksujące chwile.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie u każdego kota podczas głaskania występuje taki objaw. Niewielki procent mruczków ślini się, kiedy czują się bezpieczne i kochane – zazwyczaj dotyczy to tych zwierząt, które podczas głaskania bardzo się pobudzają i mają silną więź ze swoim opiekunem. Oprócz nadmiernej produkcji śliny możesz wtedy zaobserwować również głośne mruczenie, tarzanie się czy pocieranie pyszczkiem o twoje ciało.
Kiedy twój kot się ślini podczas głaskania, raczej nie masz się czym martwić. Na ogół jest to normalne zjawisko. Twój pupil może też ślinić się podczas wąchania kocimiętki bądź w momencie, gdy wyczuje zapach swojej ulubionej potrawy. Może być to jednak niepokojące, gdy występuje nadmiernie lub nagle.
Kot się ślini, bo.. coś mu dolega
Ważne jest, aby odróżnić, kiedy kot się ślini, bo jest szczęśliwy, a kiedy jest to reakcja, która powinna nas zaniepokoić. Ślinienie się z przyjemności jest zazwyczaj zachowaniem, które możemy zaobserwować u kota już w okresie kocięctwa i pojawia się jedynie jako reakcja na przyjemne – dla zwierzęcia – bodźce. W innych przypadkach nagła produkcja śliny może być objawem zatrucia, stanów zapalnych w jamie ustnej czy reakcją na pewne leki.
Więcej o ślinieniu się u kota, które powinno cię niepokoić, przeczytasz TUTAJ.
Jeśli pupil nagle zaczął się ślinić lub wcześniej nie wykazywał takiego zachowania, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. To samo dotyczy obserwowanych zmian koloru, konsystencji czy zapachu śliny.
A czy twój kot się ślini, kiedy go głaszczesz?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined
27.09.2024
Dlaczego nie powinieneś bawić się z kotem na łóżku?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pozwolisz raz, a później kolejny i następny. Tym sposobem z łóżka zrobisz… atrakcyjny plac zabaw dla kota.
undefined
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined