02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
fot. Shutterstock
W przypadku psów sprawa wydaje się prosta. Psy się czasem ślinią. Tak już mają i nie wzbudzają tym niepokoju opiekunów. W przypadku kotów jest inaczej. Mruczki ślinią się rzadko. Jeśli już to robią, jest ku temu wyraźny powód. Co zatem oznacza ślinienie się kota?
Dlaczego kot się ślini?
Ślinotok u kota może być objawem problemów w obrębie jamy ustnej i gardła. Gdy przełykanie wywołuje ból, organizm zaczyna produkować więcej śliny, by nawilżyć gardło, przełyk i pomóc w połknięciu np. jedzenia oraz zmniejszyć bolesność śluzówki. Ślinienie się kota może wystąpić między innymi wskutek:
- zatrucia - na przykład po zjedzeniu toksycznej rośliny,
- choroby wirusowej,
- stanu zapalnego dziąseł,
- kamienia nazębnego,
- złamania zęba,
- połknięcia sznurka,
- utknięcia ciała obcego w górnej części przewodu pokarmowego,
- owrzodzenia języka i podniebienia,
- nowotworów.
Czasem przyczyną nadmiernego ślinienia się u kota są chore nerki. Niekiedy nadmierne ślinienie poprzedza wymioty – choćby niegroźnymi kłaczkami. Może też wystąpić na skutek nieumiejętnego podania bardzo gorzkiego lekarstwa.
Kiedy ślinotok u kota będzie niepokojący?
Kiedy ślinienie się kota powinno wzbudzić niepokój? Gdy towarzyszą mu inne objawy, na przykład:
- nieprzyjemny zapach z pyszczka,
- wymioty,
- utrata apetytu,
- osowiałość,
- chudnięcie,
- wypływ z oczu,
- katar i kichanie,
- kaszel.
To już sygnały alarmowe – należy z kotem bezwzględnie udać się do specjalisty. Lekarz weterynarii zbada kota, obejrzy wnętrze pyszczka, być może zleci badania krwi, testy w kierunku chorób wirusowych albo RTG lub USG, by sprawdzić, czy coś nie utknęło w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Wykluczy też (lub potwierdzi) możliwy stan chorobowy.
Ślinienie się ze szczęścia
W bardzo niewielu przypadkach ślinienie się u kota jest objawem stresu lub ma podłoże behawioralne. Zdarza się, że zdrowy kot, nagle podniecony zabawą lub pieszczotami zaczyna obśliniać dłonie opiekuna. Zachowanie to może towarzyszyć na przykład ugniataniu. To przypadek szczególny, który świadczy o wysokim zadowoleniu mruczka i nie powinien nas niepokoić.
Pamiętaj: jeśli nadmiernemu ślinieniu się towarzyszą również inne niepokojące objawy, koniecznie poradź się lekarza weterynarii. Nie wolno bagatelizować tych symptomów, ponieważ kot, który się ślini – cierpi. Co więcej, przestaje przyjmować pokarm i szybko traci na wadze, co z kolei wpływa bardzo niekorzystnie na jego zdrowie.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.04.2025
Twój niewychodzący kot też może mieć robaki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To, że twój kot jest typowym domatorem i nie wychodzi na zewnątrz, wcale nie oznacza, że jest wolny od robaków i pasożytów. Skąd biorą się robaki u kota niewychodzącego i jak im zapobiegać?
undefined
25.04.2025
Ile razy dziennie sika kot?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie wycieczki do kuwety często przebiegają niezauważenie. Koty lubią załatwiać się w nocy albo wtedy, kiedy nikogo nie ma w otoczeniu. W związku z tym rzadko zastanawiamy się, ile razy dziennie sika kot. Tymczasem powinniśmy to wiedzieć – również po to, aby móc ocenić jego stan zdrowia.
undefined
03.04.2025
Choroby odkleszczowe u kotów. Sprawdź, co przenoszą kleszcze!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroby odkleszczowe u kotów traktowane są nieco po macoszemu. Mniej się o nich mówi, ale i rzadziej je diagnozuje. Nadal jednak zagrażają zdrowiu, a nawet życiu zwierząt. Co musisz o nich wiedzieć?
undefined