30.04.2019
Moja kotka miauczy pod drzwiami sypialni
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Fot. Shutterstock
Dzień dobry, mam problem dotyczący miauczenia mojej kotki.
Od kiedy Mia zagościła w moim domu zawsze była raczej „głośnym” kotem. Strasznie nie lubi być sama i za każdym razem, jak byłam w innym pokoju to zaczynała mnie „wołać” lub innymi słowy miauczeć. Uspokajała się dopiero jak mnie widziała.
Do momentu przeprowadzki do mojego chłopaka (przed miesiącem) spała ze mną w łóżku i miała dostęp do każdego pokoju w mieszkaniu. Mój chłopak nie jest takim samem fanem kota w łóżku jak ja i dlatego w nowym domu ma zakaz wchodzenia do sypialni i musi spać sama. Oczywiście nie obyło się bez miauczenia w nocy. Wyszliśmy z założenia, ze musi się po prostu przyzwyczaić, że w nowym domu śpi sama. Naszą taktyką było ignorowanie miauczenia. Niestety jest gorzej niż na początku i nie wiemy, co dalej robić. Proszę o pomoc/poradę.
Z opisu wynika, że Mia jest bardzo wrażliwym i towarzyskim kotem, który stworzył z Panią silną więź. Zmiana, którą jej Pani zafundowała jest bardzo poważna, ponieważ kot stracił swoje terytorium i przestrzeń życiową. To ważny element w kocim życiu, który zwykle oznacza komfort i bezpieczeństwo. Podobnie stresująco działać na nią może również utrata Pani obecności w nocy i zamykanie kota poza sypialnią. To dla niej zupełnie niezrozumiała sytuacja, która może być odbierana jako kara, a kot nie rozumie dlaczego traci kontakt ze swoim ulubionym towarzyszem życia. Poza tym nie wiem czy również w ciągu dnia kotka nie zostaje sama, bo w takim przypadku noc była tą porą, kiedy mogła być przy Pani blisko. Można kota ignorować, ale nie wiem na jak długo wystarczy Państwu cierpliwości, zresztą sama Pani pisze, że zamiast być lepiej jest gorzej. Można spróbować zastosować dyfuzor z kocimi feromonami, żeby oswoić nowe miejsce, ale to nie jest gwarancją sukcesu. Znacznie lepiej dla wszystkich byłoby otworzyć przestrzeń kotu i dać mu dostęp do sypialni. W przeciwnym razie może być trudno wygasić stare przyzwyczajenia, a stres kotki będzie się tylko pogłębiał.
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined
19.05.2023
Jak pomóc kotu schudnąć? 5 sprawdzonych sposobów
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów domowych mruczków uważa, że odchudzanie kota to trudny i nieprzyjemny proces. Wcale nie musi tak być! Dzięki tym sposobom bez trudu zadbasz o sylwetkę swojego pupila.
undefined