25.10.2020
Jak czytać koci nastrój? Rozgryź swojego mruczka już dziś!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nastrój twojego kota to jedna wielka niewiadoma? Nieprawda! Zapraszamy na krótki kurs kocich emocji.
fot. Shutterstock
Nastrój twojego kota jest dla ciebie tajemnicą? Nie masz pojęcia, kiedy jest wesoły, kiedy smutny, kiedy ma ochotę na nieco pieszczot? Zatem spieszymy ci z pomocą! Oto, jak rozpoznawać kocie nastroje po kilku prostych sygnałach.
Po czym poznać nastrój kota?
Nastrój kota najłatwiej jest poznać po pewnych powtarzających się zachowaniach. Kiedy nauczymy się odczytywać ich konfiguracje, momenty występowania i sposoby, w jakie są komunikowane, odgadnięcie nastroju kota stanie się o wiele prostsze. Trzeba mieć na uwadze, że koty do komunikowania się używają całego swojego ciała. Należy więc być czujnym i zwracać uwagę na każdy szczegół: oczy, uszy, ogon czy wydawane dźwięki.
Szczęśliwy kot
Zadowolony kot może wyginać swoje ciało – robić tak zwany koci grzbiet. Jest przy tym odprężony, jego ruchy są powolne i pewne, a sierść gładka, nienajeżona. Nastrój widać także po ogonie. Szczęśliwy koci ogon, podobnie jak uszy, jest uniesiony do góry, czasem wygięty w kształt znaku zapytania. Sierść na nim jest gładka. Kolejnym kanałem komunikacyjnym są oczy. Szczęśliwy kot będzie do ciebie mrugał, patrzył ci w twarz i uderzał o nią czołem. A co z dźwiękiem? Od kici w dobrym nastroju możesz usłyszeć wesołe pomiaukiwanie i mruczenie.
Koci chillout
Kiedy kot jest zrelaksowany, leży spokojnie na boku lub na plecach. To moment, w którym może on zapaść w głęboki sen, a nie płytką drzemkę. Jego nogi nie są wówczas przygotowane do zerwania się z miejsca, ale leżą swobodnie i często są ze sobą splecione. O kocim chilloucie informuje nas także wiszący, nieruchomy ogon i zamknięte lub przymknięte oczy. Jeśli mruczek akurat nie śpi, może też leniwie łypać na wszystko, co go otacza i powoli mrugać. Kot zrelaksowany to też kot mruczący i ugniatający łapkami koc, poduszkę lub… ciebie!
Kot chętny do zabawy
Gdy nastrój kota skłania go do zabawy, jego ciało przybiera postawę jak do polowania. Ogon drży z podniecenia lub stoi w sztorc, pokazując życzliwe nastawienie. Całym ciałem miotają radosne odruchy, takie jak skakanie, przykucanie czy wyciąganie łap.
Gdy nastrój kota nie jest najlepszy…
Często nie umiemy poznać, co dokładnie dolega kotu. Symptomy strachu czy stresu mogą być bardzo podobne. Jednak nie jest niemożliwe dostrzeżenie pewnych powtarzalnych zachowań w zależności od tego, jaki jest nastrój kota.
Złość i agresja
Ciało zestresowanego kota można porównać do elektrycznej kuli. Często trzęsie się przed przypuszczeniem ataku. Mięśnie mruczka są pospinane i gotowe do wytężonej pracy. Jego oczy są wówczas skupione i wpatrzone w obiekt swojej agresji, a ogon chodzi jak wahadło zegara. Kot wydaje wówczas bardzo charakterystyczne dźwięki – warczenie i syczenie. Są to ewidentne sygnały złości. Więcej o agresji u kotów możesz dowiedzieć się TUTAJ.
Strach i stres
Zestresowany mruczek kuli się i przyciska do ziemi. W taki sposób komunikuje swoją niepewność. Inną kocią pozycją, świadczącą o strachu, jest tzw. kot halloweenowy, czyli taki z nastroszoną sierścią i wygiętym grzbietem. Żeby odstraszyć nieprzyjaciela, koty często syczą i plują. Machają przy tym nastroszonym ogonem, chcąc wydać się większymi. Ich źrenice bardzo się wówczas rozszerzają. Symptomami stresu lub strachu może być także załatwianie się poza kuwetą lub nerwowe chodzenie po domu ze spuszczonymi ogonem i uszami.
Jak widzisz, przewodnik po kocich emocjach nie jest wcale aż tak skomplikowany! Możesz się nauczyć mruczkowego języka przez dokładną obserwację swojego pupila. Szybko zauważysz, że poszczególne zachowania niemal zawsze występują w zestawach. Przekonaj się sam!
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined