27.05.2025
Robaki u kota. Jak się objawiają i jak często odrobaczać kota?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zarobaczony kot podupada na zdrowiu. Dlatego jednym z podstawowych obowiązków każdego opiekuna jest systematyczne odrobaczanie pupila!
fot. Shutterstock
Pasożyty wewnętrzne to realny problem, którego nie należy bagatelizować. Narażone są na nie zarówno koty wychodzące, jak i mruczki, które nie opuszczają domu. Część kocich robaków może być także groźna dla zdrowia człowieka. Jakie pasożyty jelitowe mogą atakować twojego kota i jak pomóc pupilowi zainfekowanemu przez robaki?
Skąd się biorą robaki u kota?
Choć myślenie o pasożytach bytujących w kocich jelitach nie należy do najprzyjemniejszych, to realny scenariusz. Pasożyty, choć ich nie widzimy, są właściwie wszędzie, a zarazić się nimi wcale nie jest trudno. Szczególnie jeśli pozwalasz swojemu kotu wychodzić na zewnątrz. Kot może złapać robaki w bardzo prosty sposób, co może zdarzyć się, gdy na przykład pije on wodę z kałuży, zjada zainfekowaną ofiarę lub myje łapy po spacerze. Do zarażenia może dojść również poprzez kontakt z innym chorym zwierzęciem. Na korzyść robaków działają też pchły, które mogą przenieść na ciało pupila nieproszonych gości.
Koty niewychodzące, mimo że na co dzień nie stykają się ze światem zewnętrznym, są niestety tak samo narażone na zarobaczenie. Jak to możliwe? Owszem, kot nie opuszcza mieszkania, ale ty czy inni domownicy już tak. Bardzo łatwo nieświadomie przynieść pasażera na gapę na przykład na podeszwie buta lub zakupach. A jeśli masz psa, on również może stać się darmowym transportem dla robaków.
Jakie pasożyty jelitowe występują u kotów?
Do najczęstszych pasożytów wewnętrznych występujących u kotów zalicza się:
- glistę (Toxocara cati),
- tasiemce (Dipylidium caninum)
- tęgoryjce (Ancylostoma),
- giardia lamblia,
- kokcydia.
Robaki u kota – objawy
Zakażenie pasożytami wewnętrznymi najczęściej jest niewidoczne. Gdy natomiast inwazja jest intensywna, u zarobaczonego kota występują liczne symptomy, które będą się różniły w zależności od tego, jakie pasożyty gnębią jego organizm. Do najczęstszych objawów robaków u kota należą:
- apatia,
- wymioty,
- spadek wagi,
- matowa sierść,
- zwiększenie lub zmniejszenie apetytu,
- biegunka lub zaparcia,
- niepokój.
Jak wyglądają robaki u kota?
Jeśli w kocich jelitach obecne są glisty, pasożyty możesz zaobserwować w kale kota – przypominają nitki makaronu. Koty są również podatne na zakażenie tasiemcami, które także są widoczne w odchodach lub pojawiają się na ciele zwierzęcia.
Jak często odrobaczać kota?
Częstotliwość odrobaczania kota zależy przede wszystkim od tego, w jakich warunkach zwierzę przebywa na co dzień i co je. Jeśli kot większość czasu spędza w domu lub w ogóle nie wychodzi na dwór, ryzyko zakażenia pasożytami jest zdecydowanie niższe niż u kotów swobodnie wychodzących.
Koty wychodzące powinny być odrobaczane znacznie częściej, tzn. trzy-cztery razy w roku. Jeśli twój pupil pozostaje w domu, wystarczy, gdy udasz się na odrobaczanie co pół roku lub nawet raz w ciągu roku. W razie wątpliwości termin odrobaczania najlepiej ustalić z lekarzem weterynarii. Lekarze wskazują, że koty warto odrobaczać profilaktycznie przed szczepieniem, ponieważ pasożyty ograniczają działanie szczepionek.
Odrobaczanie kociąt - dlaczego jest takie ważne?
Odrobaczanie kociąt jest konieczne, ponieważ robaki mogą powodować zaburzenia powstawania odporności poszczepiennej (dlatego należy odrobaczyć zwierzę przed szczepieniem), wycieńczenie organizmu i zahamowanie wzrostu, a nawet śmierć na skutek odwodnienia w wyniku biegunki, niedożywienia czy perforacji jelit.
Zalecany terminarz odrobaczania kotów
- pierwsze – 3 tydzień życia
- drugie – 5 tydzień życia
- trzecie – 7 tydzień życia
- czwarte – 3 miesiąc życia
- piąte – 6 miesiąc życia
- koty dorosłe – raz na kwartał
Jak odrobaczyć kota?
Kota można odrobaczyć na kilka sposobów. Najpopularniejsze są tabletki na odrobaczanie, które dostaniesz w gabinecie weterynaryjnym, jednak nie u wszystkich zwierząt się sprawdzą. Podawanie tabletek może być niewygodne i nigdy nie mamy pewności, czy kot ich nie wypluje. Inne chętnie wybierane preparaty na pasożyty to specjalne pasty lub krople podawane bezpośrednio na skórę, które działają przez 30 dni od aplikacji i nie są obciążające dla żołądka i jelit.
Dawki i częstotliwość podawania leku specjalista dobiera indywidualnie zgodnie z masą ciała i wiekiem zwierzęcia. Preparaty możesz podawać samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty. Zwykle lek podaje się w kilku porcjach, by skutecznie zlikwidować pasożyty. Warto pamiętać, że tabletki działają jedynie na dojrzałe pasożyty, dlatego środek doustny należy podać ponownie po 2 tygodniach od aplikacji pierwszej dawki. Jeśli w domu przebywa więcej kotów, należy odrobaczyć wszystkie w jednym czasie.
Jak można uchronić kota przed robakami?
Nie ma niestety możliwości, aby w całym życiu kota udało się uniknąć spotkania z robakami. Jest za to duże prawdopodobieństwo, że twój zwierzak będzie miał je przynajmniej raz. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badanie kału u lekarza weterynarii i dobór odpowiedniego preparatu.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
01.07.2025
Aura testuje kosmetyki Douxo Spa. Czy chusteczki i płyn do uszu zdały egzamin u kotki od zadań specjalnych?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdy słyszymy stwierdzenie "umyć kota", mamy przed oczami podrapane ręce, plecy obrażonego pupila i huczące w głowie obietnice "Nigdy więcej". Większość opiekunów na samą myśl o czyszczeniu kota drapie się po głowie, bo przecież zwierzaki myją się same. Jednak są sytuacje, kiedy język to za mało. Wtedy powstaje problem - jak umyć kota, nie zmywając z wodą naszych dobrych relacji? Mamy odpowiedź na to pytanie!
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined