29.12.2013
Rady dla opiekuna kota na sylwestra
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Noc sylwestrowa nieodmiennie kojarzy się z zabawami i fajerwerkami. Co zrobić, by pomóc naszym kotom przetrwać tę wyjątkową noc?
fot. thinkstockphotos
Wybuchy petard i pokazy fajerwerków to dobra zabawa dla ludzi, ale koszmar dla zwierząt – przekonuje stowarzyszenie Empatia, organizator akcji „Nie strzelam w sylwestra”. I choć coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa huku i błysków dla zwierząt, w sylwestra nadal jest wybuchowo. Co zrobić, by pomóc naszym kotom przetrwać tę wyjątkową noc?
Oczywiście są psy czy koty, którym hałas związany z wybuchami jest zupełnie obojętny, jednak rokrocznie wciąż tysiące zwierząt umiera na zawał i ze strachu z powodu eksplozji petard i innych materiałów wybuchowych w noc sylwestrową. Zwiększa się także liczba zaginięć – zwierzęta uciekają z domów i ogrodów słysząc głośne wybuchy – oddalają się w panice.
Sylwestrowy hałas może mieć natężenie nawet 160 decybeli. Koty mają bardzo czułe zmysły i świetny słuch. Słyszą dźwięki o częstotliwości wyższej niż 60KHz (dla porównania człowiek słyszy dźwięki z przedziału 15-35 kHz).
Najczęstsze reakcje kotów na zbyt głośne hałasy to:
– panika, strach, drgawki, trzęsienie się, zgrzytanie zębami;
– schowanie się w trudno dostępne miejsca;
– przerażające miauczenie;
– napady „głupawki”, czyli bieganie w bardzo szybkim tempie po całym mieszkaniu;
– biegunka, nie trzymanie moczu, wymioty;
– w skrajnych wypadkach – nawet zawał.
Koty zdecydowanie mniej boją się wybuchów od psów, jednak i one przeżywają noc Sylwestrową. Jeśli wiemy, że nasz kot boi się wybuchów petard – nie zostawiajmy go w tę noc samego w domu.
Przede wszystkim spokój musi zachować opiekun kota. Nie może on okazywać zdenerwowania, ponieważ udzieli się ono zwierzakowi. Kot musi mieć zapewniony dostęp do kryjówki czyli bezpiecznego miejsca, w którym przeczeka kryzysową sytuację. Najlepiej sprawdza się do tego transporter, przestrzeń pod kanapą, fotelem, szuflada komody, łazienka albo… półka w szafie. Dobrze jest umieścić tam stary koc czy prześcieradło, w które zwierzę będzie mogło się zagrzebać. Możesz postawić w najcichszym pomieszczeniu kocia budkę i obłożyć ją dodatkowo kocem. Tak samo możesz potraktować okna – zasłonięte grube zasłony pomagają wyciszyć hałasy dochodzące z zewnątrz. Pozamykaj dokładnie wszystkie okna i pamiętaj o lufcikach.
Ważne, by płochliwe zwierzęta nie pozostawały na sylwestrowa noc same w domu. Ciemny i samotny dom dodatkowo potęguje uczucie strachu. Jeśli zamierzasz samemu iść na bal – rozejrzyj się za opiekunką.
Nie wypuszczaj kotów z domu w sylwestrowy dzień.
Trudno – nawet te wychodzące jakoś się przemęczą. Lepsze to niż ucieczka i śmierć. Lepiej nie wypuszczać ich w ten dzień w ogóle niż potem gorączkowo poszukiwać kiedy zbliża się wieczór. Pamiętaj także o nieotwieraniu okien i lufcików – spanikowany kot może przez nie próbować uciec.
Tego dnia możesz włączyć muzykę, czy głośniej niż zwykle oglądać telewizor – dzięki temu hałasy z zewnątrz nie będą aż tak mocno docierały do środka – zwierzęta, które będą przebywać w takim „głośniejszym” środowisku lepiej zniosą nagłą fale wybuchów. Można też wprowadzić tzw. terapię odczulającą, ale ta metoda wymaga nie tylko czasu, ale i cierpliwości opiekuna – polega na stopniowym oswajaniu kota z przeraźliwymi dźwiękami już kilka-kilkanaście dni wcześniej.
Przed północą zmęcz kota zabawą.
Taki wybawiony i zmęczony – po prostu pójdzie spać i jest szansa, że prześpi najgorsze godziny
Tym najbardziej lękliwym mogą pomóc środki farmakologiczne – pamiętajmy, by były przepisane tylko i wyłącznie przez lekarza weterynarii – to on dobierze odpowiednią do wagi dawkę. Pamiętajmy, że aby były one skuteczne powinno się je zacząć podawać już kilka dni przed kulminacyjną nocą.
Można też ok. 2 tygodnie wcześniej włączyć feliway – środek ten porzebuje ok. 1-2 tygodni, by zacząć oddziaływać uspokajająco na kota.
UWAGA Nie wolno aplikować zwierzęciu żadnych preparatów kiedy jest ono już przestraszone! Leki mogą zadziałać pobudzająco i zamiast uspokoić pupila – jeszcze bardziej go rozdrażnić!
Na koniec zwróćmy uwagę na jeszcze jedno.
Nie wolno przesadzić w okazywaniu uwagi i czułości kotu w sytuacji zagrożenia, a taką są sylwestrowe fajerwerki. Chodzi o nienagradzanie lęków. Jeśli opiekun będzie zbyt wylewny w okazywaniu uczuć w sytuacji kryzysowej, zwierzę może zacząć kojarzyć lęk z czułością ze strony opiekuna, a zatem z czymś dla niego pozytywnym, opłacalnym. W efekcie będzie przejawiało strach przy każdym nawet najmniejszym hałasie (bo wie, że opiekun okaże mu mnóstwo czułości).
Już tysiące Polaków deklarują niestrzelanie w sylwestra. Jeśli nie fajerwerki to co? Może zimne ognie?
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined