05.12.2022
Jak spędzić niezapomniane święta z kotem, by poczuł się kochany?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Świąteczną gorączkę czas zacząć. Sprzątanie, uwijanie się w kuchni, szukanie prezentów na ostatnią chwilę. Jak przygotowywać się do gwiazdki i obchodzić ją, by kot nie czuł się porzucony i odrzucony na drugi plan, a wciąż tak mocno kochany? To wcale nie jest takie trudne!
Fot. Shutterstock
Koty chcą nam towarzyszyć podczas najróżniejszych sytuacji. W ten sposób wyrażają swoje uczucia. Kiedy nadchodzi czas Bożego Narodzenia, często zapominamy o naszych domowych tygrysach, oddając się w pełni świątecznej gorączce. Nie pozwólmy, by przygotowania do Wigilii – często nerwowe – i spędzanie jej odbiło się na poczuciu bezpieczeństwa kota. Jak to zrobić, by wciąż czuł się kochany, pomimo naszego większego zaangażowania w domowe obowiązki i świętowanie?
Nigdy nie zapominaj o rutynie, nawet w święta
Rutyna dla kota to świętość. Zaburzanie jej może zwiastować pojawienie się u czworonoga stresu i poczucia odrzucenia. Dlatego gdy tylko zbliża się Boże Narodzenie, nie zapominaj o niej. Karmienie o określonych porach, czyszczenie kuwety, codzienna zabawa (przez minimum 15 minut), odrobiny czułości – staraj się w miarę możliwości zachować wszystkie rytuały z kotem. To naturalne, że w czasie świątecznej gorączki może być o to trudniej i nie wszystkie schematy da się powtórzyć, co może potęgować u czworonoga zagubienie, ale spróbuj oszczędzić mu jak najwięcej stresujących chwil.
Kot potrzebuje codziennej stymulacji umysłowej i interakcji z opiekunem. Zaangażuj się w zabawę z nim przez kilkanaście minut dziennie – uwzględnij to podczas planowania świąt. Zwierzę musi spożytkować energię i dać upust swoim łowieckim instynktom. Pomożemy mu w tym właśnie poprzez wspólną zabawę. Kot z pewnością nie pogardzi zabawkami, które wzmocnią jego więź z opiekunem. Postaw na popularną kocią wędkę. Dobrym rozwiązaniem będzie także mata węchowa, która zaangażuje koci nos. Możesz ją wykonać własnoręcznie z nieużywanych już ubrań (np. z polaru) i w środku schować kilka smakowitych przysmaków. Jeśli wiesz, że w danym dniu nie będziesz mieć możliwości dłuższej interakcji z pupilem, zapewnij mu zabawki interaktywne.
Zachowanie rutyny będzie dla kota największym wyrazem miłości.
Zabawka interaktywna Zolux Cat Player 3
Podczas świąt nie słuchaj wyłącznie kolęd – wsłuchuj się w potrzeby kota
Świąteczne ozdoby na choince mogą kusić pupila – staną się ciągłym obiektem jego polować wówczas, gdy nie będziesz poświęcać mu czasu. Oczywiście jego kocia natura będzie wygrywać i nieraz nie opamięta się, strącając bombkę (pamiętaj, by dekoracje były bezpieczne dla kota, np. plastikowe) z drzewka, jednak zmniejszy się do minimum, gdy zapewnisz mu inne rozrywki. Zabawa z kotem to jedno. Pozwól mu być sobą. Nie zganiaj go nagle z kuchennych blatów podczas przygotowań, kiedy dotąd zupełnie nie przeszkadzały ci jego spacery po szafkach. Nie zamykaj się nagle w łazience, by w spokoju wyszykować się do gwiazdki, gdy wcześniej drzwi zawsze były otwarte. Miej na uwadze nawet takie drobnostki, które dla kota są czymś wielkim – zaburzenie codzienności może mieć wpływ na jego komfort i behawior. Wsłuchuj się w potrzeby czworonoga.
Kiedy kot komunikuje ci, że chce spędzić z tobą czas, że to pora na czułości, nie odrzucaj go nagle. On nie będzie rozumiał, że masz teraz inne priorytety – wcześniej zawsze mógł wyrazić bez twojego „niezadowolenia” swoje uczucia, na swój sposób. Odrzucanie go może wywołać u niego stres. Jeśli nie możesz w danej chwili poświęcić czasu na przytulasy, pogłaszcz kota i wręcz mu zabawkę z kocimiętką. Postaraj się później szybko do niego wrócić, by wynagrodzić mu sytuację.
Stwórz również pupilowi dogodne i bezpieczne miejsce, z którego w pełnym komforcie będzie mógł obserwować twoje domowe zmagania. Możesz podarować mu wygodne legowisko albo hamak na kaloryfer, na którym kot będzie mógł dodatkowo wygrzewać się w czasie… świątecznej gorączki. Dopilnuj też, by miał wolny dostęp do drapaka, na którego będzie mógł... dać drapaka w razie niekomfortowej dla niego sytuacji.
Legowisko dla kota Zolux Chambord Chesterfield
Gdy wybieramy się w gości…
Nie każdy spędza święta Bożego Narodzenia we własnym domu. Na ten czas niekiedy wyruszamy do rodziny, przemierzając wiele kilometrów. Gdzie w tym wszystkim kot? Najgorszym rozwiązaniem jest pozostawienie go w samotności. Jeśli nie możesz go zabrać ze sobą, zadbaj o to, by ktoś nad nim czuwał. Możesz poprosić kogoś bliskiego, znajomego lub catsittera o podstawową opiekę – nakarmienie zwierzaka, wymienienie mu wody na świeżą, wyczyszczenie kuwety i chwile czułości.
Jeśli kot już z tobą podróżował – nie byłby to jego pierwszy raz – zabierz go ze sobą. W twoim towarzystwie będzie z pewnością czuł się kochany. Przedświąteczny czas może być dobrym momentem do znalezienia nowego transportera. Powinien być on dopasowany do wielkości i wagi kota, a przy tym komfortowy do noszenia i bezpieczny w podróży – szczególnie samochodem. Pamiętaj, by był dobrze wentylowany. Na czas wyjazdu schowaj do środka ulubioną zabawkę kota i kocyk – towarzyszące mu zapachy, które zna, pomogą mu w walce ze stresem. Możesz pomyśleć również o preparatach antystresowych.
Transporter dla kota Zolux Gulliver 1
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined
03.10.2024
Dlaczego kot tak uparcie unika legowiska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kota do legowiska nie przekona ani jego wysoka cena, ani uroczy kolor. Jak więc go namówić, by w nim spał? I dlaczego tak uparcie się przed nim broni?
undefined