05.02.2019
Kotka nagle zaczęła załatwiać się poza kuwetą
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. shutterstock
Witam,
od kilku dni moja kotka robi kupy poza kuwetą. Trzy dni temu przy próbie posprzątania kuwety zastałam w niej kotkę, która przestraszyła się na mój widok. Od tego czasu w kuwecie robi tylko siku. Wszelkie próby przestawienia kuwety w inne miejsce nic nie dały. Dodam, że już kiedyś miałam podobny problem – wówczas przestawienie kuwety we wskazane przez kota miejsce pomogło. Kotka ma ponad 15 lat, ale mamy ją od 2 (kot został zostawiony przez poprzednich właścicieli mieszkania). Cieszy się bardzo dobrym zdrowiem i kondycją, regularnie odwiedza weterynarza. Co zrobić aby kotka przestała się załatwiać poza kuwetą?
Justyna
Pani Justyno,
może spróbuje Pani zamiast przestawiania kuwety dołożyć jeszcze jedną z tym samym żwirkiem i o niskich brzegach, żeby łatwo było do niej wejść. Wprowadzenie nowej kuwety, która nie kojarzy się z nieprzyjemnym zdarzeniem być może na tyle zainteresuje kota, że zacznie z niej korzystać. Problemy z oddawaniem kału poza kuwetą bywają trudne i często wymagają długotrwałej terapii. Można również pomyśleć o suplementowaniu kota preparatami przeciwlękowymi. U lekarza można zaopatrzyć się w suplementy diety, które stale podawane powinny zadziałać po kilku, może kilkunastu dniach i pomóc. Jeśli to nie pomoże, trzeba zbadać kota – zdrowie w tym wieku może pogorszyć się gwałtownie, więc warto wykluczyć podłoże medyczne, a jeśli ze zdrowiem wszystko jest ok, to tylko pozostaje poprosić o pomoc fachowca. Proszę umówić się z behawiorystą kocim, który przyjdzie, obejrzy kota, jego środowisko, porozmawia z Państwem i zaproponuje jakiś konkretny plan działania. Często nieprzyjemne zdarzenie bardzo szybko się warunkuje, czyli w tym przypadku źle się kojarzy. Lęk może mieć charakter długotrwały, a powrót do stanu równowagi może być trudny i tu też ważna jest rola opiekuna, który powinien zadbać o przyjemności w codziennej rutynie dnia, jak np. zabawa imitująca polowanie, którą wykonujemy kilka razy dziennie i która powinna być przeprowadzana zgodnie z zasadą: często, ale krótko i ze schwyceniem zabawki.
Zobacz powiązane artykuły
06.07.2025
Wzdęcia u kota są bardzo niebezpieczne - jak je rozpoznać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeśli twój kot ma wzdęcia, a do tego pojawiają się inne niepokojące symptomy, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Nie zwlekaj! Stan zwierzaka może pogarszać się z minuty na minutę.
undefined
02.07.2025
Twój kot ma chrypkę lub traci głos? W ten sposób także próbuje ci coś powiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot przestał miauczeć? Próbie oddawania głosu towarzyszy chrypka? Bądź czujny i nie bagatelizuj pozostałych objawów.
undefined
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined