19.12.2008
W ustronnym miejscu…
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak uniknąć niechcianych plam w łóżku i na dywanie, czyli o żwirku, kuwetach i kocim stosunku do nich.
fot. Shutterstock
Jak uniknąć niechcianych plam w łóżku i na dywanie, czyli o żwirku, kuwetach i kocim stosunku do nich.
Skąd koty wiedzą, że należy korzystać z kuwety?
lek. wet. Jolanta Łapińska (Polskie Stowarzyszenie Zoopsychologów): Zakopywanie odchodów jest zachowaniem instynktownym, które ma na celu ukrycie swojego zapachu przed drapieżnikami. Dlatego koty szukają odpowiedniego podłoża, gdzie mogłyby zakopać swoje odchody. Załatwiania się do kuwety kocięta uczą się przez obserwację swoich mam oraz innych kotów. Jest to także kwestia zapachu używanej kuwety – koty po prostu czują, gdzie powinny się załatwiać.
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Często kuweta stoi w miejscu, które nie odpowiada kotu i wtedy on sam wybiera sobie inne miejsce, gdzie się załatwia. Właśnie tam najlepiej ustawić mu kuwetę, a następnie przesuwać ją po kilka cm dziennie w kierunku miejsca bardziej dogodnego dla właściciela. Jeśli mamy duże mieszkanie, to warto postawić kotu dwie kuwety w różnych miejscach. A gdy w domu jest więcej kotów, to kuwet powinno być tyle co zwierzaków plus jedna dodatkowa.
Czy rodzaj żwirku w kuwecie ma znaczenie?
Oczywiście! Jeśli jest za gruby albo zbyt drobny, może np. uwierać w łapki. Zdarza się, że kotom nie odpowiada zapach niektórych żwirków. Nie ma wyjścia – trzeba dostosować się do upodobań kota. Gdy przygarniamy kota z ulicy, początkowo możemy do kuwety wsypać mu piasek, a później stopniowo wymieniać go na żwirek.
Jak często należy usuwać nieczystości z kuwety?
Zaleca się sprzątanie kuwety dwa razy dziennie. Nie powinno być wtedy problemu z załatwianiem się poza nią spowodowanym brakiem odpowiedniego poziomu higieny.
A dlaczego niektóre koty jednak to robią?
Często jest to spowodowane złym usytuowaniem kuwety. Nie powinna ona stać w przejściu, przy głośnych urządzeniach – pralce, zmywarce – ani w żadnym innym miejscu, gdzie kotu może np. spaść coś na głowę. Kuweta musi znajdować się w ustronnym i cichym miejscu, tak aby kot czuł się w niej swobodnie i bezpiecznie.
Załatwienie się kota poza kuwetą może być spowodowane jakąś chorobą, np. zapaleniem pęcherza, dlatego należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli on wykluczy chorobę, trzeba przeanalizować warunki życia kota, ponieważ załatwianie się poza kuwetą jest komunikatem, że kot ma jakieś problemy. Może być wynikiem strachu – np. gdy inny kot blokuje dostęp do kuwety.
Czasami załatwianie się poza kuwetą może też wynikać z nadmiernego przywiązania kota do właściciela. Gdy ten wychodzi z domu, kot załatwia się na łóżku, na pościeli, na ubraniach itd. Spowodowane jest to jego frustracją z powodu nieobecności właściciela.
Można temu zapobiec?
Przede wszystkim należy ochłodzić stosunki panujące między kotem a właścicielem. Kot nie może czuć się uzależniony od swojego pana. Jeżeli załatwia się na łóżku w sypialni, należy ograniczyć mu dostęp do niej. A ubrania, które sobie upodobał, schować. Można również zastosować syntetyczne feromony. W wyjątkowo trudnych sytuacjach należy skorzystać z pomocy weterynarza lub zoopsychologa, który dobierze odpowiednią terapię farmakologiczną i behawioralną..
Karanie kota nie pomoże?
Absolutnie nie, bo kot nie kojarzy kary z czynem. Jeśli załatwi się na środku salonu podczas nieobecności właściciela, to po jego powrocie nie zrozumie, za co jest karany. Spowoduje to tylko, że będzie bardziej wystraszony, a problem się pogłębi.
Jeżeli natomiast przyłapiemy kota w trakcie załatwiania się w niewłaściwym miejscu, to możemy spryskać go wodą lub wydać głośny dźwięk np. potrząsnąć puszką z kamykami – wtedy będzie wiedział, o co chodzi.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined