01.02.2023
Wybredny kot – jak dobrze trafić w jego gusta?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów poszukuje idealnej karmy dla swojego kota niejadka. Masz ten problem? Dowiedz się więc, jak zachęcić pupila do jedzenia.
fot. Shutterstock
Być może należysz do jednej z tych osób i nie wiesz jak właściwie dobrać posiłki, aby wyrafinowane podniebienie Twojego podopiecznego w końcu zgodziło się na konkretną karmę? Przeanalizuj zachowanie swojego zwierzęcia oraz zawartość jego miski, aby postarać się znaleźć przyczynę problemów z apetytem.
Jak zachęcić kota do jedzenia? Zwróć uwagę na podstawy
Zanim zaczniesz się zastanawiać, dlaczego Twój kot nie chce jeść, zwróć uwagę na z pozoru błahe kwestie, np. ustawienie i rodzaj kociej miski. Zbyt brudna, ustawiona za blisko miski z wodą lub w bezpośrednim sąsiedztwie kuwety może nie być atrakcyjna dla zwierzęcia. Ważna jest również jej głębokość i kształt, koty chętniej jedzą z płaskich misek o niskim rancie, o który nie zahaczają wibrysy.
Być może Twój pupil nie jest zainteresowany spożywaniem posiłku, bo inny domownik już wcześniej go nakarmił? Podawaj kotu karmę, uzgadniając pory jej serwowania z innymi mieszkańcami. Pomoże to zadbać o jego zdrowie i da poczucie kontroli spożywanym jedzeniem przez cały dzień.
Zwróć też uwagę na inne czynniki. Jeśli na zewnątrz panuje wyjątkowy upał, apetyt zwierzaka może być mniejszy, nie oznacza to od razu, że jesteś opiekunem kociego niejadka. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko karma, ale także stały dostęp do świeżej wody.
Czasem koty nie jedzą pełnowartościowych posiłków w postaci karmy. Sprawdź, czy na dietę Twojego kota składają się pełnowartościowe produkty (najlepiej mięso, np. kurczaka), a nie tylko przysmaki. Karmienie tylko smakołykami nie jest wystarczająco zdrowe dla organizmu pupila.
Zadbaj o zdrowie kota niejadka
Jeśli do tej pory było wszystko w porządku i zwierzę chętnie zjadało oferowane mu posiłki, a teraz stanowczo odmawia ich przyjmowania, koniecznie udaj się na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii. Organizm kota nie jest przystosowany do odbywania głodówek, więc nawet jedna doba bez spożywania pokarmu może wpłynąć znacząco na jego stan. Zawsze trzeba na początku wykluczyć występowanie ewentualnych problemów zdrowotnych.
Czasem brak apetytu może świadczyć o występowaniu problemów w obrębie układu pokarmowego (problemy z żołądkiem, jelitami) lub moczowego (problemy z pęcherzem, nerkami). Niechęć do jedzenia może być także spowodowana utkwieniem ciała obcego w jamie ustnej lub problemami stomatologicznymi, ale także całą paletą innych schorzeń, z którymi może borykać się zwierzak. Warto obserwować swojego ulubieńca, aby przekazać lekarzowi wszelkie informacje przybliżające go do postawienia trafnej diagnozy.
Wrażliwość na zmiany w otoczeniu
Koty należą do zwierząt niezwykle wrażliwych na pojawienie się ewentualnych zmian w ich środowisku. Nawet najmniejsze odchylenie od znanego zwierzęciu, stałego harmonogramu dnia lub wystąpienie hałasów spowodowanych remontem może skutkować u szczególnie delikatnych zwierząt osłabieniem apetytu. Nowa aranżacja mieszkania, inna lokalizacja kuwety, pojawienie się nowego domownika – to wszystko może mieć wpływ na pobieranie pokarmu. Wrażliwy kot niejadek może jeszcze dotkliwiej przeżywać wszystkie zmiany.
Jeśli zauważysz, że zmiany w najbliższym środowisku mają odbicie w zachowaniu kota, zapewnij mu możliwie największą dawkę spokoju i poczucia bezpieczeństwa. W tym celu zaopiekuj się nim, poświęcając mu czas na ulubioną, wspólną rozrywkę – zabawkę, pieszczoty. Zadbaj o stworzenie bezpiecznej kryjówki. W niektórych sytuacjach może okazać się niezbędna konsultacja u kociego behawiorysty.
Jak poradzić sobie z kocim niejadkiem?
Po zwróceniu uwagi na powyższe kwestie pozostaje jeszcze kilka istotnych aspektów:
- Podczas zmiany karmy należy dać kotu możliwość i czas na przyzwyczajenie się do nowego smaku. Jeśli jej rodzaj będzie zmieniany zbyt często, zwierzę nie będzie miało wystarczająco dużo czasu na zaakceptowanie nowości, co utrudni etap przejścia. Nową karmę warto wprowadzać stopniowo, w trosce o zdrowie kota
- Kontrolowanie oferowanej dawki, aby nie doprowadzić do przekarmiania zwierzęcia. Zbyt duża ilość karmy oraz smakołyki mogą stworzyć pozory, że kot stale ma w swojej misce nietkniętą karmę. Sugeruj się dawkowaniem umieszczonym na opakowaniu jedzenia. W żywieniu kotów ważne jest czuwanie jak jakością jedzenia. Trzeba zwracać uwagę na karmę, smakołyki i ewentualne suplementy diety.
- Sprawdzaj zawartość kocią miskę i dbaj, aby serwowany posiłek był swieży. Długo pozostawiony pokarm może stracić swoje walory smakowe, ale także aromat, który jest decydujący przy dokonywaniu wyboru diety. Oferuj posiłki w określonych, niewielkich porcjach kilkukrotnie w ciągu dnia.
Postaw na atrakcyjne posiłki
Koty należą do bezwzględnych mięsożerców, dlatego najważniejszym składnikiem ich diety powinno być białko pochodzenia zwierzęcego. Najnowsza linia karm Carnilove True Fresh dla kotów została sporządzona na bazie wyłącznie świeżego mięsa, bez dodatku mączki mięsnej. Gwarantuje to nie tylko aromat, któremu wprost nie można się oprzeć, ale także wyśmienity smak i strawność. Formuły dedykowane dorosłym zwierzętom są odpowiednie także dla kotów sterylizowanych. Zawarte w karmach mają na celu wsparcie odporności, kontrolę właściwej wagi oraz troskę o utrzymanie dróg moczowych kota w zdrowiu. Wśród smaków znalazły się następujące warianty:
- Świeży indyk wzbogacony rokitnikiem, żurawiną i korzeniem imbiru,
- Świeży kurczak wzbogacony żurawiną, tymiankiem i rozmarynem,
- Świeża ryba wzbogacona rzęsą wodną, borówkami i korzeniem cykorii.
Koty potrafią być wybredne, więc dopasowanie zarówno odpowiednio zbilansowanej, jak i smakowitej karmy stanowi niejednokrotnie spore wyzwanie. Nawet najlepsza pod względem składu dieta niestety nie stanie się atrakcyjna, jeśli nie będzie dostatecznie apetyczna. Serwuj posiłki dobrej jakości, które sprawiają, że skóra i sierść zwierzęcia jest zadbana, a zwierzę potwierdza wartość posiłków swoją doskonałą kondycją i samopoczuciem.
Dowiedz się więcej o karmach Carnilove!
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined