03.07.2018
Jak zapoznać mruczka z innym, niepełnosprawnym kotem?
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Witam serdecznie, zwracam się do Państwa, ponieważ potrzebuję pomocy, porady. Wczoraj trafiła do mnie 8 tygodniowa kotka, prawdopodobnie z hipoplazją móżdżku. To nie potwierdzone badaniami. Szukam dla niej fachowej placówki, ale każdy odmawia. Chcą ją uśpić, a ona ma w sobie wielką wolę życia, ma apetyt, jest silna, choć niepełnosprawna. Ale pytanie moje odnosi się do mojego 3-letniego kocurka. Co zrobić, jak ich ze sobą zapoznać, żeby w żaden sposób nie ucierpiał na tym mój Kiciuś. Nie czuł się odtrącony czy też nie miał jakichś problemów behawioralnych. Czy mogę liczyć na Państwa poradę?
Najlepiej kotkę umieścić w osobnym pokoju i początkowo wymieniać zapachy głaszcząc na przemian np. bawełnianą tkaniną jednego i drugiego. Potem można zastosować siatkę w drzwiach i po obu stronach siatki stosować zabawę łowiecką, często, krótko, ze schwyceniem. Można również podawać jedzenie po obu stronach siatki, początkowo w pewnej odległości, stopniowo zbliżając miski. Dobrze byłoby, żeby Pani kot miał czas przyjrzeć się Nowej i siatka powinna w tym pomóc. Powinna Pani dać kotom czas. Zapoznanie może trochę trwać. Ponieważ kot, który nie porusza się w typowy sposób może budzić strach u innych kotów, Pani kot powinien mieć czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Jeśli Kiciuś otrzyma sporą ilość zabaw i pieszczot z Pani rąk, nie będzie czuł się odtrącony. Może natomiast mieć problem z dogadaniem się się z chorym kotem. Niestety, większość zwierząt nie jest empatyczna, choć to też nie reguła. Jeśli pojawiłyby się poważniejsze problemy, proszę poszukać w okolicy behawiorysty COAPE, który pomoże opracować terapię. Nie wiem, gdzie szukała Pani pomocy dla tej kotki, ale w Brnie jest bardzo dobra klinika specjalizująca się w schorzeniach neurologicznych.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined