21.09.2023
Kocie rodzeństwo zostawione przy schronisku z łamiącą serce wiadomością
Paulina Grzybowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Historii porzuceń zwierząt nie brakuje. Nie wszystkie jednak wynikają ze złej woli opiekunów. Tak było i w tym przypadku – dwie kotki zostały porzucone pod schroniskiem z łamiącą serce wiadomością, wypisana na transporterze.
fot. FB/BrotherWolfAnimalRescue
Zadbane koty zostawiono przy schronisku
W Północnej Karolinie, w miejscowości Asheville, przy schronisku Brother Wolf Animal Rescue pozostawiono w kontenerze dwa koty. Nie byłaby to niecodzienna sytuacja, gdy nie fakt, że zwierzęta okazały się bardzo zadbane i utrzymane w dobrej kondycji. Co więcej, była opiekunka zostawiła na transporterku wiadomość.
Mam na imię Baby, moja mama nie może się mną dalej zajmować. Proszę, znajdźcie mi i mojej siostrze nowy dom. Dziękuję – brzmiały słowa napisane w imieniu kota.
Pod postem zamieszczonym na Facebook'u odezwało się sporo osób, które potępiały zachowanie dotychczasowego właściciela. W jego obronie odezwali się pracownicy schroniska. Zapewnili, że koty zostały zostawione na ogrodzonym terenie i w cieniu, tuż przed przyjściem personelu. Prócz tego wystosowali również apel do opiekunki.
Są z nami bezpieczne. Dziękujemy za zaufanie i przekazanie nam kotów, które widać, że były przez ciebie kochane. Rozumiemy, że nie miałaś innego wyboru. Mamy nadzieję, że wszystko u ciebie ok – napisali w poście.
Co zrobić, gdy nie możemy opiekować się kotem?
O takim scenariuszu nie myśli żaden z kochających swoje mruczki opiekunów. Niestety życie bywa nieprzewidywalne i czasem koty muszą znaleźć nowe domy.
Każdy kraj ma inne przepisy związane z opieką nad zwierzętami. W Polsce pozostawienie kotów pod schroniskiem w takiej formie jest porzuceniem. Zamiast tego warto poszukać kotom zawczasu bezpiecznego schronienia. Możemy poprosić o pomoc lokalne organizacje – dzięki im zasięgom znalezienie nowego domu może okazać się łatwiejsze, a jednocześnie nie obciążymy ich domów tymczasowych kotami, które nadal mieszkają jeszcze u nas.
Źródło: FB/BrotherWolfAnimalRescue
Zoopsycholożka in spe, wolontariuszka, instruktorka detekcji zapachowej i profilaktyki pogryzień zaangażowana w akcje edukacyjne, blogerka kynologiczna.
Zobacz powiązane artykuły
15.04.2025
Reiki: uzdrawianie energią, cierpienie bez głosu. Niebezpieczny trend terapii alternatywnych dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W świecie, w którym coraz więcej mówi się o empatii wobec zwierząt, szacunku do ich emocji i potrzeb, o opiece, która uwzględnia nie tylko fizyczne zdrowie, ale i dobrostan psychiczny – równocześnie rośnie też liczba osób oferujących „terapie alternatywne”, które z troską nie mają wiele wspólnego.
undefined
10.04.2025
Znalazłem kota - co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zobaczyć samotnego, błąkającego się kota na ulicy to widok, który ściska za serce. Czy się zgubił? Czy ma dom? A może został porzucony i teraz walczy o przetrwanie? Każdy taki przypadek wymaga naszej czujności, empatii i odpowiedzialnej reakcji. Koty, choć często uchodzą za samodzielne i niezależne, w sytuacji kryzysowej są całkowicie zdane na człowieka.
undefined
04.04.2025
Bezdomniak za kratami i w szufladce. Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 kwietnia obchodzimy Dzień Zwierząt Bezdomnych – to okazja, by przypomnieć sobie o tych zwierzakach, które nie miały tyle szczęścia, by znaleźć kochający dom. Każdego roku tysiące zwierząt trafia na ulicę, większość z nich nie ma szans na przetrwanie bez pomocy człowieka. Problem ten ma wiele przyczyn, ale najważniejsze jest to, jak możemy mu przeciwdziałać i realnie pomóc czworonogom w potrzebie.
undefined