26.08.2023
Niszczycielski żywioł pozbawił je domów. Trwa walka o życie zwierząt na Hawajach
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na hawajskiej wyspie trwają akcje poszukiwawczo-ratownicze. Szacuje się, że w pożarze zaginęło około 3000 zwierząt.
fot. Facebook / @MauiHumaneSociety
Pożogi na hawajskiej wyspie uznano za największą klęskę żywiołową w historii stanu. Jak informują władze lokalne zginęło przynajmniej 114 osób, ponad 800 nadal jest uważanych za zaginione, a historyczne miasto Lahaina zamieniło się w zgliszcza. Szalejący żywioł odcinał drogę ucieczki nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Maui Humane Society szacuje, że w pożarze zaginęło około 3000 zwierząt.
Zwierzęta w centrum tragedii
Według danych organizacji prozwierzęcej na Maui żyje blisko 40 000 kotów. W samym środku katastrofy znalazły się tysiące zwierząt domowych, które podczas ewakuacji zostały rozdzielone ze swoimi opiekunami. Wolontariusze z Maui Humane Society przeszukują zgliszcza, by koty, psy, króliki czy żółwie mogły ponownie połączyć się z rodzinami, a rannym i poparzonym zapewniają niezbędną pomoc weterynaryjną.
Do tej pory pomocy udzieliliśmy ponad 375 zwierzętom. Dwanaście z nich wymagało hospitalizacji, a 30% wróciło do swoich rodzin. Do naszego schroniska przyjęliśmy 187 zwierząt – poinformowała Lisa M. Labrecque, dyrektorka Maui Humane Society.
„Wszystkie ręce na pokład”
Do schroniska przybywa coraz więcej zwierząt z poważnymi oparzeniami. Pomoc oferują nie tylko miejscowi, ale i ludzie z całego świata. Do pomocy przyłączyła się również organizacja Seattle Humane, która przetransportowała około 130 zwierząt będących pod opieką Maui Humane Society jeszcze przed pożarami. Zwiększyła się tez liczba adoptujących koty, co umożliwiło stworzenie dodatkowych miejsc dla zwierząt dotkniętych katastrofą.
Kilka dni temu przyjęliśmy koty z poważnymi oparzeniami pyszczka, sierści i łap – relacjonuje pracownik schroniska.
Maui Humane Society wie, że to dopiero początek tej drogi. Jak powiedziała Katie Shannon, dyrektor ds. marketingu w Maui Humane Society, zdajemy sobie sprawę, że zostaniemy „zalani” zwierzętami w potrzebie. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie przyjąć je wszystkie i zapewnić im odpowiednią opiekę.
Zobacz powiązane artykuły
15.04.2025
Reiki: uzdrawianie energią, cierpienie bez głosu. Niebezpieczny trend terapii alternatywnych dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W świecie, w którym coraz więcej mówi się o empatii wobec zwierząt, szacunku do ich emocji i potrzeb, o opiece, która uwzględnia nie tylko fizyczne zdrowie, ale i dobrostan psychiczny – równocześnie rośnie też liczba osób oferujących „terapie alternatywne”, które z troską nie mają wiele wspólnego.
undefined
10.04.2025
Znalazłem kota - co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zobaczyć samotnego, błąkającego się kota na ulicy to widok, który ściska za serce. Czy się zgubił? Czy ma dom? A może został porzucony i teraz walczy o przetrwanie? Każdy taki przypadek wymaga naszej czujności, empatii i odpowiedzialnej reakcji. Koty, choć często uchodzą za samodzielne i niezależne, w sytuacji kryzysowej są całkowicie zdane na człowieka.
undefined
04.04.2025
Bezdomniak za kratami i w szufladce. Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
4 kwietnia obchodzimy Dzień Zwierząt Bezdomnych – to okazja, by przypomnieć sobie o tych zwierzakach, które nie miały tyle szczęścia, by znaleźć kochający dom. Każdego roku tysiące zwierząt trafia na ulicę, większość z nich nie ma szans na przetrwanie bez pomocy człowieka. Problem ten ma wiele przyczyn, ale najważniejsze jest to, jak możemy mu przeciwdziałać i realnie pomóc czworonogom w potrzebie.
undefined