25.08.2022
Anoreksja u kota – jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak ją leczyć?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Anoreksja to bardzo poważne zaburzenie odżywiania, które polega na znacznej albo całkowitej utracie apetytu, w skrajnych przypadkach mogące skończyć się zagłodzeniem i w konsekwencji śmiercią. Choroba ta może przydarzyć się także kotom, a jej skutki potrafią być równie dramatyczne, jak w przypadku ludzi. Dowiedz się, jak przebiega anoreksja u kotów, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak można ją leczyć.
Fot. Shutterstock
Chociaż anoreksja u kotów polega na utracie apetytu, co powoduje zaburzenie w przyjmowaniu pokarmu, jest ona jedynie objawem innej choroby, która wymaga leczenia. Przyczynami takiego stanu mogą być stres, ale też bardzo poważne schorzenia.
Rodzaje anoreksji u kota
Hiporeksja – oznacza zmniejszony apetyt, w jej przypadku kot je mało, ale wciąż przyjmuje jakiś pokarm;
Anoreksja – całkowita utrata apetytu, podczas której zwierzę nie przyjmuje już żadnego jedzenia. Oba zaburzenia prowadzą do znacznego pogorszenia stanu zdrowia z powodu niedożywienia.
Dodatkowo anoreksję można podzielić na psychologiczną anoreksję, w której dochodzi do rzeczywistego zaniku apetytu z powodu traumy (psychicznej bądź fizycznej), oraz pseudoanoreksję, w której kot chce jeść, ale tego nie robi z przyczyn fizycznych, takich jak ból zębów, rany w przełyku lub inna przypadłość powodująca dyskomfort.
Objawy anoreksji
Anoreksja ma bardzo charakterystyczne objawy, których szybkie rozpoznanie jest bardzo istotne, aby zapobiec nie tylko niedożywieniu i osłabieniu zwierzęcia, lecz także zahamować rozwój choroby powodującej utratę apetytu.
Do najważniejszych objawów anoreksji należą:
- spadek lub całkowity brak apetytu;
- utrata masy ciała;
- zanik mięśni;
- osłabienie, zmęczenie, letarg;
- przerzedzenie sierści, zły stan włosów;
- wahania nastroju, złe samopoczucie.
Dodatkowo, w zależności od towarzyszącej choroby, mogą wystąpić:
- biegunka, wymioty i odwodnienie (zapalenie jelit);
- nadmierne pragnienie i związane z nim bardzo częste oddawanie moczu (choroby nerek);
- żółtaczka (choroby wątroby i dróg żółciowych);
- upuszczanie jedzenia, trudności z przełykaniem, ślinotok (choroby przełyku i żołądka).
Przyczyny anoreksji u kota
Anoreksja to zaburzenie, które może współwystępować z wieloma innymi schorzeniami. Częściej zapadają na nią starsze koty, z powodu naturalnej podatności na choroby związane z wiekiem. Ale przyczyny anoreksji mogą być również takie:
- zmiany żywieniowe: zmiana karmy czy zmiana miejsca podawania jedzenia mogą powodować u kota spadek bądź zupełny brak apetytu;
- stres: nowe miejsce zamieszkania, nowe zwierzę w domu, pojawienie się dziecka, nadmierny hałas czy tłok, wizyta u weterynarza itp. – wszystkie te czynniki mogą uruchomić u zwierzęcia zachowania nerwicowe;
- ruja: okres ten zarówno u kocurów, jak i kotek jest związany z mniejszym przyjmowaniem pokarmów;
- zakłaczenie przewodu pokarmowego, czyli kule włosowe, które powodują trudności z przełykaniem, refluks, wymioty;
- infekcje: choroby dziąseł, jamy ustnej i górnych dróg oddechowych sprawiają, że kot ma problemy z wąchaniem i gryzieniem pokarmu oraz odczuwa ból;
- pasożyty jelitowe powodujące osłabienie i apatię;
- problemy z trawieniem pokarmu;
- choroby nerek, serca, jelit, nowotwór, zapalenie trzustki;
- znaczny i bolesny uraz ciała.
Polecane przez redakcję
Reklama
Diagnoza i leczenie anoreksji u kotów
W przypadku anoreksji niezwykle ważna jest trafna diagnoza choroby towarzyszącej. Weterynarz może przeprowadzić takie badania, jak badanie fizykalne (np. zębów, brzucha itp.), badania kału (na obecność pasożytów), badanie moczu, morfologia krwi, zmierzenie temperatury ciała, biopsja, cytologia, usg, prześwietlenia, a także przeprowadzić szczegółowy wywiad z opiekunem.
Po zdiagnozowaniu choroby powodującej anoreksję, zostaje wprowadzone odpowiednie leczenie. Jeśli zwierzę jest bardzo mocno osłabione, weterynarz może zastosować kroplówkę oraz założyć sondę umożliwiającą karmienie. Kot może również dostać leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwzapalne oraz środki stymulujące apetyt.
Rokowania w przypadku anoreksji zależą od choroby towarzyszącej: szybkości diagnozy oraz skuteczności zastosowanego leczenia. Pamiętaj, że utrata apetytu u pupila nie jest stanem normalnym i jeżeli trwa on niepokojąco długo, konieczna jest szybka wizyta u weterynarza!
Źródło: allaboutcats.com/anorexia-in-cats, myanimals.com/pl/
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
28.05.2023
Czym jest ropień u kota i jak sobie z nim radzić?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czym jest ropień u kota i dlaczego mruczki są na niego tak bardzo podatne? Jak rozpoznać i leczyć tę przypadłość? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat!
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
21.05.2023
FIP u kota, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
FIP u kota, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej, to postępująca i śmiertelna choroba wywołana przez koronawirusa. Czy da się wyleczyć kota chorego na FIP?
undefined