24.09.2020
Jesień życia. Jak dbać o kota seniora?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kot senior – co możesz zrobić, aby na starość twój pupil miał się jak najlepiej? Sprawdź, jak umilić jesień życia starszemu mruczkowi.
fot. Shutterstock
Kocia starość przychodzi zdecydowanie za szybko. Ani się obejrzysz, a twój energiczny kociak zmieni się w statecznego staruszka. Starsze koty potrzebują jeszcze więcej miłości i troski, a także odpowiedniego podejścia. Jakiej opieki potrzebuje kot senior, aby móc cieszyć się jego towarzystwem przez długie lata?
Kot senior. Czy to już?
Dziś kocia starość jest zupełnie inna. Teraz koty żyją znacznie dłużej niż kiedyś. Coraz częściej spotyka się mruczki, które obchodzą nawet dwudzieste urodziny, a przy tym cieszą się dobrym zdrowiem! Wszystko za sprawą troskliwej opieki weterynaryjnej i prawidłowej diety. Duży wpływ na długość kociego życia ma też fakt, że wielu opiekunów nie pozwala swoim pupilom wychodzić samodzielnie na zewnątrz.
Skąd więc wiadomo, że twój mruczek dołączył do grona statecznych seniorów, skoro w twojej opinii znacząco nie zmienił się ani jego wygląd, ani charakter? Ta bariera jest płynna – zależy od kota i jego samopoczucia, a także środowiska, w jakim dorastał. Przyjmuje się jednak, że jeśli mruczek kończy 10 lat, to oficjalnie staje się staruszkiem. Nie czekaj jednak do okrągłych urodzin, aby zadbać o kota. Oto, co możesz zrobić dla mruczącego przyjaciela, który wkracza w jesień swojego życia.
1. Regularnie odwiedzaj weterynarza
Wielu opiekunów kotów nie zabiera swoich seniorów do weterynarza. Powód może zadziwiać. Chcą oszczędzić staruszkowi stresu, więc jeśli nic się nie dzieje, to odpuszczają wizytę… Tymczasem starzejący się kot powinien odwiedzać weterynarza częściej niż jego młodsi koledzy – nawet dwa razy w roku. Pamiętaj, że koty są mistrzami w ukrywaniu swoich chorób, a tylko dzięki regularnym wizytom weterynarz ma szansę zauważyć nieprawidłowości i w porę zareagować.
2. Kontroluj wagę
Na początku wahania masy ciała wcale nie są łatwe do zauważenia. Dlatego nie zostawiaj miejsca na domysły i regularnie waż kota. Jeśli nie wprowadziłeś w diecie kota zmian, a kot senior bez powodu chudnie, koniecznie zabierz go do weterynarza. Dlaczego? Bo to znak, że w jego organizmie może rozwijać się choroba, np. nadczynność tarczycy.
Nie lekceważ też dodatkowych kilogramów. Nadmierna masa ciała może być przyczyną wielu chorób, takich jak zwyrodnienie stawów, cukrzyca czy choroba serca. W kontrolowaniu wagi dobrze sprawdza się podawanie kotu jedzenia, które reguluje procesy metaboliczne, takiego jak Dolina Noteci mokra karma dla kota filet z piersi kurczaka w sosie. Koty lubią jej smak, a bogate w białko mięso wysokiej jakości korzystnie wpływa na strawność karmy.
3. Karm odpowiednio do wieku
Czy wiesz, że dobrze dobrana dieta może uchronić kota od wielu chorób charakterystycznych dla jego wieku? Dobrym rozwiązaniem jest podawanie karmy stworzonej z myślą o starszych pupilach. Karma dedykowana seniorom często zawiera specjalnie dobrane składniki, które chronią na przykład kocie nerki lub wspierają przemianę materii. Zawiera ona również minerały i witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania starszego organizmu.
4. Pomóż w pielęgnacji
Wraz z wiekiem kotu może być coraz trudniej zachować właściwą higienę i pielęgnację. Ale od czego ma ciebie? Codziennie wyczesuj kota, kontroluj też stan jego uszu i w razie potrzeby przycinaj pazurki. Nie zapominaj o kocim uzębieniu. Najlepiej byłoby myć kocie zęby codziennie, choć jeśli twój kot stanowczo odmawia, nie zmuszaj go. Na rynku dostępnych jest wiele smakołyków, które wspierają usuwanie płytki nazębnej.
5. Zrób przegląd kuwety
Twojemu starszemu kotu zdarza się załatwić poza kuwetą? Jeśli wykluczyłeś problemy zdrowotne, może przeszkodą jest sam pojemnik? Sprawdź, czy kot ma łatwy dostęp do kuwety – być może musi pokonać do niej drogę po schodach? A może kuweta ma wysoki próg, przez który kotu trudno jest przejść lub żwirek wbija się w delikatne łapki? Sprawdź też, czy miejsce, w którym stoi, jest wystarczająco komfortowe dla kota – czy nie jest tam głośno lub czy inne zwierzęta nie będą przeszkadzać staruszkowi, gdy będzie chciał się załatwić.
6. Dbaj o stawy
Starsze koty nie są już tak zwinne, jak ich młodsi koledzy. Czasem wskoczenie na ulubioną, najwyższą szafkę może okazać się dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Zamontuj w domu rampy lub dodatkowe półki. Twój pupil będzie mógł żyć tak jak kiedyś i nie narażać się przy tym na nadwyrężenie stawów. Możesz też porozkładać na parapetach kocyki, a na krzesłach miękkie poduszeczki, aby kot, gdy będzie tego potrzebował, mógł wygodnie odpocząć.
O stawy warto też dbać, stosując odpowiednią dietę. Do tego celu polecamy karmę dla kotów Luger’s cielęcina z jagnięciną. Zawiera ona omułek nowozelandzki, który doskonale wpływa na regenerację stawów, a zawarty w nim krzem poprawia gęstość kości.
7. Po prostu kochaj
Starsze koty mogą cieszyć się długim i szczęśliwym życiem, jeśli tylko zastosujesz się do naszych rad. Co jeszcze możesz zrobić? Bądź troskliwy i wyrozumiały. Okaż kotu troskę i cierpliwość. A przede wszystkim kochaj i ciesz się każdym wspólnym dniem. Pamiętaj, mimo że kot nie jest już tak aktywny jak kiedyś i czasem zdarzają mu się wpadki, to wciąż ten sam wspaniały mruczek.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.