20.10.2020
Czy kotu wolno wychylić lampkę wina lub kufelek piwa? Odpowiadamy!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mruczku, mruczku… A osiemnaście lat jest? Nawet jeśli tak, to niewiele zmienia!
fot. Shutterstock
Powszechnie wiadomo, że mruczki nie powinny pić mleka. No to może w takim razie winko albo piwko? Przecież nie samą wodą kociak żyje! Cóż, okazuje się, że może właśnie powinien… Sprawdźmy, czy kotu wolno pić alkohol!
Czy kotu wolno pić alkohol?
Oczywiście, że kot nie powinien pić alkoholu i to pod żadną postacią. Nie służy on nam, ludziom, a co dopiero kocim organizmom! Nawet 5-8 ml alkoholu na 1 kg masy ciała mruczka niesie wysokie ryzyko zatrucia. Wszelkie napoje procentowe mają bardzo zły wpływ na pracę kocich narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, mózg czy serce.
Jak może mu zaszkodzić?
Po spożyciu przez kota szkodliwej dla niego dawki alkoholu zatrucie jest pewne. Może się jednak objawiać na różne sposoby. Podstawowymi objawami są chwiejny chód i obniżenie wewnętrznej temperatury ciała. Wysokoprocentowy alkohol, nawet w małych ilościach, może wprowadzić kota w stan śpiączki lub w innym wypadku porazić jego układ oddechowy, co doprowadza do duszności, a nawet śmierci zwierzęcia…
Gdzie czai się niebezpieczeństwo?
Kto wpadłby na pomysł, aby poić kota piwem, winem czy whiskey? Raczej nikt przy zdrowych zmysłach. Jednak czasem nie mamy do końca wpływu na to, do czego dorwie się mruczek. Alkohol zawarty jest w różnego rodzaju środkach czyszczących. Uważaj więc, by mruczek nie miał dostępu do żadnych detergentów. Pamiętaj też, że niektóre z nich bardzo mocno go przyciągają, ze względu na zawarty w nich chlor. Mowa tu przede wszystkim o płynach do mycia toalet. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się TUTAJ.
Ukryty alkohol może być obecny również w sfermentowanej karmie. Ryzyko zatrucia nim jest jednak niewielkie ponieważ mruczki niechętnie sięgają po zleżałe jedzenie. Warto jednak pamiętać i o tym zagrożeniu.
Uwaga na leki
Niebezpieczne są także leki, które często zawierają w swoim składzie alkohol. Z tego powodu zawsze trzymaj je zamknięte i poza zasięgiem kota. Nie podawaj mu także leków przeznaczonych dla ludzi – choćby takich jak krople żołądkowe. Możesz mu tym bardzo zaszkodzić. A co z nospą? Czy kot może ją przyjąć? Wszystkiego dowiesz się TUTAJ!
Czy kotu wolno pić alkohol? Nie ma już żadnych wątpliwości. Nawet pełnoletni mruczek nie ma prawa tego robić. Procenty są dla niego ewidentnie szkodliwe!
Zobacz powiązane artykuły
01.06.2023
Jak karmić kota, który nie chce pić wody?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty nie piją wody tak chętnie, jak psy. Oczywistym jest więc, że ich za małe spożycie płynów stanowi nie lada problem. Na szczęście nie wymaga to od razu wizyty u lekarza weterynarii. Czasem wystarczy odpowiednia dieta, aby dostarczyć kotu właściwą ilość wody.
undefined
19.05.2023
Brak apetytu u kota. Co robić, gdy kot nie chce jeść?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Brak apetytu u kota to jeden z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się opiekunowie mruczków. Co zrobić, by zachęcić zwierzaka do jedzenia? Znamy skuteczne sposoby na brak łaknienia u kota!
undefined
01.05.2023
Poznaj zalety mokrej karmy w żywieniu kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mając do czynienia z ogromnym wyborem produktów na rynku, opiekun kota może nieźle się pogubić. Jaką karmę wybrać? Pokarm suchy czy mokry? Puszki czy saszetki? Co będzie lepsze dla pupila? Sprawdźmy to.
undefined