26.02.2014
Czy twój kot kupowałby whiskas?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot to mięsożerca. I wbrew zapewnieniom reklam, gdyby mógł, nie kupowałby whiskasa. A co?
fot. Shutterstock
Kot to zdeklarowany mięsożerca, jego uzębienie, budowa układu pokarmowego, długość jelit – jednoznacznie wskazują, że są przystosowane do trawienia pokarmu mięsnego. W jamie gębowej mruczków brak jest enzymów rozkładających węglowodany, a zęby przystosowane są do szarpania pokarmu, nie do żucia. Jelito jest krótkie – inaczej niż u krowy czy zająca, inne też niż u wszystkożernej świni.
Wbrew zapewnieniom reklam, Twój kot gdyby mógł, nie kupowałby whiskasa. A co? Do wyboru jest dużo karm komercyjnych o wysokiej zawartości mięsa. Warto nauczyć się czytać etykiety: tego składnika, który jest wymieniany na pierwszym miejscu, jest w karmie najwięcej (w gorszych karmach jest to niestety zboże), bywa też iż zboża są rozdzielane na kilka pozycji ale sumarycznie – nadal dominują.
Co zatem wybrać, by zdrowo karmić swojego kota? Na przykład Acanę – świetną kanadyjską karmę suchą bez dodatków zbóż – do wyboru smaki: z rybami, z jagnięciną, z kurczakiem. Bo jest tam ok. 65% czystego mięsa, 35% regionalnych warzyw i owoców. I zero zbóż, z których trawieniem koty mają problem. Ziarna zbóż są też często składnikiem uczulającym.
Acana jest obecna na polskim rynku od dobrych kilku lat. Kilka lat temu zmieniono jej recepturę. Występuje obecnie w 3 smakach, a każdy z nich nadaje się dla kotów w różnym wieku, czyli jest to wygodne, iż mając kocię i dorosłego kota możemy podawać im tę samą karmę – znika problem z osobnymi miskami i odganianiem kotów od nie swojej miski.
Acana Pacifika – zawiera 3 gatunki ryb, za co za tym idzie mnóstwo białka oraz omegi 3 i 6, korzystnych dla stanu skóry, sierści, ograniczających nadmierne wypadanie futra, wzmacniających odporność organizmu i serce kota.
Acana Grasslands – zawiera mięso jagniąt nowozelandzkich, mięso kaczek z Ontario, świeże jajka, sandacza i sieję. Smaczne połączenie, szczególnie dla kotów nieprzepadających za wszechobecnym w karmach kocich kurczakiem.
Acana Prairie Feast – dla kocich amatorów kurczaka, ale z dodatkiem świeżych jaj, mięsa z siei i sandacza. Czyli smak kurczaka ale z dodatkiem cennych kwasów nienasyconych omega 3 i 6.
Matka natura ukształtowała kota jako mięsożercę, którego dieta powinna być bogata w różne gatunki mięs i tłuszczy oraz pozbawiona nieodpowiednich węglowodanów i zbóż tak powszechnie obecnych w konkurencyjnych kamach.
W skład wchodzą jedynie najlepsze regionalne składniki, dostarczane do fabryki zawsze ŚWIEŻE, nigdy nie mrożone czy konserwowane. Wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa karma zawiera 65% składników mięsnych, aby zapewnić dobrą kondycję kotów wszystkich ras.
Zmieniając karmę na Acanę, warto początkowo mieszać dotychczasową karmę z nową w proporcjach stopniowo zwiększających się na korzyść nowej karmy. I warto pamiętać, że karmy z wyższą zawartością mięsa kot zje mniej a się nasyci, mniejszy będzie także i mniej „pachnący” urobek w kuwecie. Nie zrażajcie się, jeśli będzie początkowo bunt na pokładzie – z kotem jak z dzieckiem, które woli czekoladę i czipsy od domowego obiadu… Twój kot zdecydowanie kupowałby mięsną i bezzbożową Acanę.
Warto też porównać ceny z cenami innych karm z wyższej półki – Acana wychodzi korzystniej także dla naszych kieszeni…
A jeśli Acana zdecydowanie nie odpowiada naszemu mruczkowi? Sięgnijmy po karmę z dodatkiem zbóż, ale dobrej jakościowo, np. Purina Pro Plan – wersje dla grubasków (light), kociąt, delikatne z indykiem, housecat dla kotów kastrowanych niewychodzących bądź aftercare dla kastratów – z rybą.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2023
Jakie mięso powinien jeść kot? Sprawdź, co mówi zoodietetyk!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasi mruczący towarzysze, mimo uroczej aparycji, są tzw. mięsożercami bezwzględnymi. Określenie to na szczęście nie dotyczy ich cech charakteru – mówi natomiast o ich potrzebach żywieniowych. Zdrowy kot potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego i powinno być ono podstawą jego diety.
undefined
28.10.2023
Dynia – dobra na wszystko i dla każdego. Także dla naszego kota!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dynia dla kota może być ciekawą przekąską, o ile jest odpowiednio serwowana. Warto to wiedzieć zwłaszcza w okresie halloweenowym, kiedy dyń wokół nas nie brakuje. Zobacz, na co uważać i o czym pamiętać, jeśli chodzi o połączenie dynia i kot!
undefined
03.10.2023
Karma z insektów dla kota – ekologiczna, etyczna i… pełnowartościowa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Temat jedzenia owadów od pewnego czasu jest bardzo popularny. Bardziej etyczna alternatywa dla tradycyjnej produkcji zwierzęcej budzi wiele nadziei, ale i kontrowersji. Opory dotyczą zarówno zastosowania insektów w ludzkiej diecie, jak i w karmach dla naszych pupili. Choć niewątpliwie korzystna dla środowiska naturalnego – czy karma z insektów dla kota jest godnym uwagi produktem?
undefined