01.11.2023
Jakie mięso powinien jeść kot? Sprawdź, co mówi zoodietetyk!
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasi mruczący towarzysze, mimo uroczej aparycji, są tzw. mięsożercami bezwzględnymi. Określenie to na szczęście nie dotyczy ich cech charakteru – mówi natomiast o ich potrzebach żywieniowych. Zdrowy kot potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego i powinno być ono podstawą jego diety.
fot. Shutterstock
W kocich procesach metabolicznych białko jest ważnym źródłem energii, a niektóre aminokwasy egzogenne, które są mu niezbędne, np. tauryna, nie występują w białkach pochodzenia roślinnego. Niedobór tauryny u kotów prowadzi do upośledzenia pracy mięśnia sercowego, zaburzeń rozwoju i regeneracji tkanek, a nawet ślepoty! Jakie mięso powinien jeść kot, aby żyć w zdrowiu?
Jak dostarczyć kotu białka pochodzenia zwierzęcego?
Nie istnieje jedno najbardziej wartościowe mięso dla kota. Najważniejsze jest, aby podawać różne jego gatunki naprzemiennie. Każdy z nich odznacza się innymi właściwościami, zwłaszcza jeśli chodzi o skład aminokwasowy, zawartość mikro- i makroelementów, poziom tłuszczu:
- wołowina i królik są źródłami łatwo przyswajalnego żelaza,
- mięso kacze może być źródłem wartościowego tłuszczu, a także cynku i potasu,
- mięso z dziczyzny, jak bażant czy przepiórka, może być korzystne w diecie kotów borykających się z alergią pokarmową na powszechniej wykorzystywane w żywieniu źródła białka zwierzęcego.
Mięso dla kota może być poprzerastane, z żyłkami i ścięgnami – takie jest dla niego bardziej wartościowe niż czysta tkanka mięśniowa. W kociej diecie mogą również pojawiać się podroby, takie jak:
- serce,
- wątroba,
- nerki.
Są one źródłami witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – stąd należy uważać z ich ilością (zwłaszcza wątroby, ze względu na wysoką zawartość witaminy A). Mięsień sercowy dostarczy kotu dużych ilości niezbędnej tauryny! Pamiętajmy przy tym, że nadmiar podrobów w diecie może spowodować biegunkę.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Mięso możemy podawać zmielone lub pokrojone w większe kawałki. W tym drugim przypadku bardziej żylaste fragmenty będą w naturalny sposób wspomagać ścieranie osadu i higienę jamy ustnej naszego pupila. Choć koty są w pełni przystosowane do spożywania mięsa na surowo, podawanie go w formie lekko obgotowanej jest bezpieczniejsze pod względem mikrobiologicznym.
Dotyczy to zwłaszcza mięsa drobiowego oraz wieprzowego – zagrożeniem dla naszego kota mogą być tu wirus ptasiej grypy lub choroby Aujeszky'ego u świń. Surowe mięso drobiowe może być pośrednio zagrożeniem dla nas – przez zawartość pałeczek Salmonelli. Warto zachować tu środki ostrożności podczas przygotowania posiłku dla pupila – jak również własnego obiadu! Z tych samych powodów mięso dla kota powinno być zakwalifikowane jako zdatne do spożycia przez ludzi.
Pamiętajmy, że podawanie kotu mięsa jako podstawy diety wymaga odpowiedniego zbilansowania posiłków. Dodatki i suplementy są tutaj niezbędne! Jeśli nie chcemy inwestować w nie oraz pomoc zoodietetyka i nie mamy dostatecznej ilości czasu, lepszym rozwiązaniem będą gotowe karmy.
Mięso w karmach komercyjnych
W żywieniu kota rekomendujemy stosowanie karm o wysokiej zawartości mięsa. Szczególnie korzystne dla kociego zdrowia są oparte na mięsie karmy mokre, wspierające dodatkowo odpowiednie nawodnienie organizmu. Możemy wykorzystać pełnoporcjowe karmy mokre Carnilove Cat – jako podstawę bądź dodatek do diety naszego pupila. Karma Carnilove Cat dostępna jest w wygodnych saszetka 85 i 100 g, dzięki czemu nie musimy przechowywać w lodówce większych ilości pokarmu, który szybko może stracić na świeżości.
Karmy mokre Carnilove Cat dostępne są w różnych wariantach smakowych – na bazie indyka, kaczki, królika czy pstrąga, ale też w wersjach z dziczyzną (bażant, przepiórka, dzik). Rzadkie źródła białka zwierzęcego są świetnym wyborem dla kocich alergików. Mięso stanowi aż 85% składu karmy; nie znajdziemy w niej zbóż czy ziemniaków, co odpowiada potrzebom mięsożercy bezwzględnego. Brak konserwantów i barwników w karmach Carnilove, a przy tym dodatek specjalnie dobranych ziół pomogą nam dbać na co dzień o zdrowie zwierzaka – dostarczając jednocześnie niezbędnej ilości mięsa w kociej diecie.
Żywienie karmą mokrą ma jeszcze jedną zaletę – zapewnia kotu odpowiednie nawodnienie organizmu. W ten sposób utrzymujemy prawidłową kondycję nerek i układu moczowego.
Artykuł powstał we współpracy z marką Carnilove.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Zioła dla kotów – na które zwrócić uwagę w karmach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zastosowanie ziół w kociej diecie może przynosić wymierne korzyści zdrowotne naszym pupilom. Substancje zawarte w roślinach wspomagają poprawę odporności zwierzęcia, biorą udział w profilaktyce wielu schorzeń, a nawet wspierają ich leczenie! Które zioła są szczególnie korzystne?
fot. Shutterstock
01.09.2023
Wieprzowina w karmie dla kota – hit czy kit?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak to jest z wieprzowiną? U ludzi jej nadmierne spożycie ma być odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka wielu schorzeń – w tym problemów z układem krążenia i nowotworów. Czy jednak to samo odnosi się do naszych mięsożernych pupili? Które przekonania o jedzeniu wieprzowiny są w tym przypadku faktem, a które mitem? Czy wieprzowina dla kota w karmie to dobry pomysł? Sprawdź z nami.
fot. Shutterstock
01.09.2023
Bezdomne kocięta – jak im pomagać?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Widok bezdomnych kociąt łamie każde serce. Nie zawsze jesteśmy w stanie je przygarnąć, a i one niekoniecznie mogą dać się złapać, zwłaszcza jeśli ich matką jest wolno żyjąca, zdziczała kotka. Jak można pomóc kociakom, które są bezdomne? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock