25.09.2018
Kluczowe czynniki decydujące o jakości karmy dla kota
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jedną z najistotniejszych decyzji wiążących się z adopcją i wychowywaniem kota jest ustalenie jego sposobu żywienia. Na rynku pokarmów dla zwierząt można znaleźć bardzo dużo produktów, jednak karma karmie nie jest równa. O wysokiej jakości karmy świadczą trzy czynniki: skład produktu, pochodzenie surowców potrzebnych do wyprodukowania karmy dla kota oraz przestrzeganie norm żywieniowych FEDIAF w danym kraju.
Jakie jest zapotrzebowanie energetyczne kota?
Aby wybór karmy dla kota był właściwie podjęty, należy przeanalizować wiek, rasę oraz wagę kociaka. Nie bez znaczenia jest także tryb życia zwierzaka, ponieważ wykastrowany, 10-letni kociak ma inne zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze niż 2-letnia, dorosła kotka. Specjaliści do spraw żywienia zwierząt przyjmują, że kot potrzebuje 60kcal na każdy kilogram ciała. Proporcje energetyczne powinny pochodzić głównie z tłuszczu (38%), białka (32%) oraz węglowodanów (30%) – należy ściśle przestrzegać tych wytycznych, ponieważ przekroczenie proporcji, np. tłuszczu do 50% w diecie, może wywołać kliniczne zapalenie trzustki u zwierzęcia, problemy z nerkami, nie wspominając o nadmiernym przybieraniu na wadze.
Jak czytać etykiety karmy dla kotów?
Jakość karmy dla zwierząt jest regulowana wytycznymi FEDIAF oraz prawem europejskim, wedle których w pokarmach dla zwierząt nie mogą znajdować się pozostałości po antybiotykach, hormonach i toksynach, a surowce muszą mieć akceptację państwowych służb weterynaryjnych. Dodatkowo producent może przestrzegać własnych norm: dobrym przykładem jest praktyka marki Purina, która audytuje przez 2 lata swoich przyszłych dostawców (np. 90% wykorzystywanych ryb pochodzi z hodowli zrównoważonych). Receptura karmy dla kota Purina One przedstawiona jest w postaci nazw surowców, nie ma sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. To karma pełnoporcjowa: dostarcza zwierzęciu zarówno odpowiednią dawkę energii pochodzącej z białka, tłuszczy i węglowodanów, a także odżywia dzięki zawartości witamin i mikroelementów. Producent zamieszcza także informacje na temat ilości podawanej karmy: dla statystycznego kota jest to odpowiednik 180 gramów suchej karmy dziennie, czyli pół kubka. Więcej informacji o suchych karmach i specjalnie dedykowanych produktach dla kotów wysterylizowanych, o wrażliwym układzie pokarmowym, starszych i mających problemy z sierścią znajdziesz na stronie www.kociarze.pl.
Istotna jest jeszcze jedna kwestia: jeśli producent na opakowaniu informuje, iż karma jest „z kurczakiem” oznacza, iż produkt posiada 4% mięsa z kurczaka, jeśli zaś znajduje się adnotacja „bogata w kurczaka” to oznacza, iż mamy do czynienia z jego przynajmniej 14% zawartością. Wedle wytycznych i nomenklatury ustawy paszowej nie wolno używać określenia „mięsa” w karmach dla zwierząt lecz produkty pochodzenia zwierzęcego – jeśli wiec decydujemy się na wybór suchej karmy, to niech będzie ona „bogata w” dany składnik (jak wspomniana Purina One).
Dlaczego mój kot tyje?
Koty tyją wyłącznie z jednego powodu: zwiększonej podaży kalorycznej, której zwierzę nie jest w stanie „spalić”. Prosty przykład: kot ważący 5 kg potrzebuje dziennie ok. 300kcal, jeśli do dziennej porcji karmy podamy mu plasterek szynki (ok. 70kcal) i jedną parówkę (ok. 130kcal), to zwierzę już ma nadwyżkę o wartości 200kcal. A otyłość jest bardzo niebezpieczna: przyczynia się do krótszego życia kota ze względu na ryzyko pojawienia się takich chorób jak cukrzyca, problemy z układem krążenia i pracą serca, problemami ze strony układu pokarmowego oraz słabsza odpornością. Podawanie różnorodnego jedzenia tak naprawdę nie jest potrzebne naszemu zwierzakowi – zmiana smaków lub faktury pokarmu (karma sucha lub mokra) jest niezbędna tylko w mniemaniu właścicieli. Kociak może jeść przez całe życie to samo i to mu się nie znudzi.
Czego nie wolno podawać kotu?
Pokarmy przeznaczone dla ludzi nie powinny być spożywane przez zwierzęta. Bezwzględnie nie wolno podawać kotu cebuli, czosnku, pora, (ryzyko powstania anemii), winogron i rodzynek (ryzyko uszkodzenia nerek), surowego mięsa pod każdą postacią oraz wędzonych ryb (mogą znajdować się w nich groźne bakterie), drobnych kości (ryzyko uszkodzenia organów wewnętrznych), psiego jedzenia (ma ono zupełnie inny rozkład energetyczny!), surowych jajek (białko zawiera szkodliwy enzym awidyny), słodyczy pod każdą postacią (koty nie znają słodkiego smaku), alkoholu, napoi gazowanych, kofeiny oraz wędlin zawierających fosforany (są wysoce szkodliwe, zarówno dla kota, jak i psa).
Jak nie przekarmiać kota?
Niestety, wielu kociarzy źle karmi swego pupila, co wynika z braku odpowiedniej wiedzy dotyczącej żywienia kota. Jeśli przygotowujemy jedzenie dla kota w domu, to należy precyzyjnie wyliczać energię, jaką dostarczamy mu w postaci surowców: 1 gram białka daje 3,5kcal, 1 gram węglowodanów to 3,5kcal, zaś 1 gram tłuszczu dostarcza aż 8,5kcal. Jeśli podajemy zwierzakowi tylko karmę dla kota i okazjonalnie przekąski, to musimy mieć na uwadze, iż nie powinny przekraczać one 10% dziennej dawki energetycznej. Oprócz ograniczenia przekąsek należy wystrzegać się jeszcze jednej rzeczy: mleka. Układ pokarmowy dorosłego kota nie posiada już enzymów trawiących laktozę (cukier zawarty w mleku) i dodatkowo obciąża nie tylko koci organizm, ale także dostarcza mu zbędnych kalorii: 100ml mleka o zawartości 3,2% tłuszczu to 61 zbędnych kalorii. Kotu wystarczy podawać jedynie świeżą wodę.
Nie bez znaczenia jest także tryb życia zwierzęcia: dorastający kociak jest znacznie bardziej aktywny niż 7-letni kocur. Dzienna porcja karmy powinna uwzględniać aktywność fizyczną pupila. Jeśli chcemy odchudzić kota, to w pierwszym etapie warto zachęcić go do zabawy i ruchu. Następnie ograniczamy podaż tłuszczy na rzecz zwiększonej zawartości białka pomagającego ograniczyć utratę masy mięśniowej. Pamiętajmy, że zdrowy kot wcale nie jest otyły ani nie ma też nadmiernych kilogramów. Pamiętajmy, mądra miłość do zwierzęcia przejawia się we właściwym dbaniu o jego samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Źródła weterynaryjne:
- http://polkarma.pl/wp-contenthttps://s3.eu-central-1.amazonaws.com/cdn.koty.pl/2016/06/FEDIAF-Nutrtion-Guideline-P5_PL_2017_internet.pdf
- http://polkarma.pl/2017/11/22/jak-czytac-etykiety-karm/
- https://www.purina.co.uk/cats/health-and-nutrition
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined
17.06.2024
5 kocich wybryków przy misce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Schludny jak kot? Niekoniecznie! Mruczki też bałaganią przy jedzeniu. Co najczęściej robią i dlaczego?
undefined