31.01.2024
Koci seniorzy przy misce, czyli żywienie starszego kota
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dobra opieka weterynaryjna i troska opiekunów o swoich pupili sprawiła, że średnia długość życia domowych kotów znacząco się wydłużyła. Koty niewychodzące mogą osiągać zaawansowany wiek 16-20 lat! To sprawia, że wydłużył się również okres senioralny naszych zwierzaków – a ten wymaga troski o szczególnie potrzeby zwierzaka. Sprawdź z nami, jak wygląda prawidłowe żywienie starszego kota!
fot. Shutterstock
Dbałość o układ moczowy
Wielu kocich seniorów, zwłaszcza kastrowanych kocurów, zmaga się z zaburzeniami pracy nerek oraz dróg moczowych. Osad w moczu, kamienie, stany zapalne pęcherza – z wiekiem koty są na nie coraz bardziej narażone. Wrażliwe nerki kotów również mogą sprawiać problemy z biegiem czasu. Żywienie starszego kota powinno uwzględniać białko zwierzęce o wysokiej wartości biologicznej oraz składniki wspierające pracę układu wydalniczego, np. odpowiednio dobrane zioła. Konieczna jest też troska o adekwatne nawodnienie!
Każdy kot powinien mieć stały dostęp do wody rozmieszczonej w kilku punktach domu, jednak z dala od miejsc podawania posiłków czy kuwety. Wodę należy często wymieniać. Jeśli koci senior pije za mało, warto wypróbować miski-fontanny, która może zachęcić opornego pupila do spożywania większej ilości wody. Mokra karma w diecie oraz wilgotne smakołyki w formie past pomogą w przyjemny sposób zapewnić starszemu kotu odpowiednią porcję płynów. Pamiętajmy – dla kociego seniora odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne i prowadzi do uszkodzenia nerek znacznie szybciej niż w przypadku młodzieniaszka!
Kłopotliwa nadwaga
Z wiekiem zmniejsza się aktywność kocich domowników – coraz częściej zamiast dzikich harców wybierają drzemkę… Jeśli połączymy to z solidnym apetytem i zwalniającym u seniorów metabolizmem, problem gotowy. Nadwaga to częsty i… groźny stan u starszych kotów. Obciąża niemal cały organizm! Ma negatywny wpływ na pracę serca i całego układu krążenia. Nadmiernie obciążone stawy szybciej ulegają zwyrodnieniu, a ból z tym związany dodatkowo zniechęca seniora do aktywności, co jeszcze pogłębia problem otyłości. Nadmierna masa ciała to też większe ryzyko przy narkozie i wszelkich zabiegach chirurgicznych!
Warto dbać o aktywność starszego kota i codziennie się z nim bawić, choć niekoniecznie zachęcać do karkołomnych skoków. Podstawą utrzymania prawidłowej masy ciała jest odpowiednia dieta seniora – bogata w niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie niedostarczająca nadmiaru energii oraz zbędnych węglowodanów, zwłaszcza w formie zbóż! Prawidłowe żywienie starszego kota jest też niezwykle istotne w profilaktyce cukrzycy. Podawane porcje powinny być starannie odmierzone, a dodatkowe przekąski podawane z dużym umiarem!
W żywieniu starszego kota możemy wykorzystać bezzbożową karmę Brit Care Senior Weight Control. Produkt przeznaczony jest dla kotów powyżej 7 roku życia. Lekkostrawne mięso z kurczaka, niska zawartość tłuszczu i umiarkowana kaloryczność sprzyjają dobremu odżywieniu organizmu bez zbędnego nabierania wagi. Dodatek rokitnika i nasturcji wspiera zdrowie dróg moczowych starszego kota. Z kolei zawarte w karmie chondroprotektory chronią stawy, aby kot jak najdłużej cieszył się sprawnością i możliwością regularnej aktywności.
Trawienie bez przeszkód
U kocich seniorów istotna jest troska o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Z wiekiem może zwiększać się tendencja do zaparć czy tzw. zakłaczenia. Pokarm ciężkostrawny może być gorzej przyswajany, a nawet powodować biegunki czy inne zaburzenia układu trawiennego. Probiotyki i prebiotyki zawarte w Brit Care Senior Weight Control wspomagają kocie jelita i pomagają dbać o prawidłową florę – jest ona co prawda nieco uboższa niż u psów czy u człowieka, ale nadal istotna!
Przed powstawaniem kul włosowych uchroni starszego kota odpowiedni dodatek włókna w codziennej diecie. Można korzystać również z dostępnych w sprzedaży past odkłaczających. Pomaga też regularne wyczesywanie pupila – to zmniejszy ilość włosów połykanych przez niego podczas codziennej toalety. Dodatek kwasów Omega-3 w diecie wesprze zdrowie skóry i sierści – co ograniczy także linienie i ryzyko zakłaczenia. Pamiętajmy, prawidłowe żywienie starszego kota to podstawa zapewnienia mu adekwatnej do wieku opieki – i większa szansa na długie, wspólne lata w dobrym zdrowiu!
Artykuł powstał we współpracy z marką Brit.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined