30.04.2017
Odżywianie kotek ciężarnych i kociąt
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyjątkowy stan, jakim jest ciąża u kotek, wymaga odpowiedniego traktowania i uwagi.
fot. pixabay
Ciężarna kotka wymaga odpowiedniego traktowania i uwagi. Dotyczy to nie tylko stosownej pielęgnacji, ale także sposobu odżywiania, który jest ważnym elementem w procesie rozwoju płodu. Szczególnego podejścia potrzebują także nowonarodzone kocięta, które przechodzą na pokarm stały. Dobrze dobrana karma pozwoli zadbać o ich prawidłowy rozwój.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Organizm przyszłej kociej matki potrzebuje dostarczenia odpowiednich składników odżywczych. Aby trwająca około 2 miesięcy ciąża przebiegała prawidłowo, a płody kociąt rozwijały się bez problemów, kotka powinna przyjmować pokarmy wysokokaloryczne z dużą zawartością białka i mikro oraz makroelementów. Należy pamiętać, że dieta musi być zbalansowana i zawierać produkty najwyższej jakości. Można samodzielnie skomponować odpowiedni jadłospis, jednak dobór zbilansowanych składników odżywczych często sprawia kłopoty, wymaga także specjalistycznej wiedzy. Rozwiązaniem jest stosowanie gotowej karmy, zawierającej wszystkie niezbędne elementy.
Jednym z najczęściej polecanych produktów jest karma Minette marki Josera. To kompletna karma, która została stworzona z myślą o ciężarnych kotkach, jak i młodych, dorastających kociętach. Zawiera wysokowartościowe składniki naturalnego pochodzenia, bezpieczne dla wrażliwego organizmu matki . Karma nie posiada składników modyfikowanych genetycznie, dlatego możemy być pewni, że ich stosowanie w żaden sposób nie zaszkodzi kotce czy młodym. Brak tutaj dodatków w postaci konserwantów, barwników czy sztucznych aromatów. Karma ta nie zawiera także soi, pszenicy, cukru czy produktów mlecznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W skład produktu wchodzą za to dietetyczne włókna, zapobiegające powstawaniu kul włosowych.
Josera Minette stanowi podstawę w pełni zbilansowanej i odpowiednio przygotowanej diety, która posiada niezbędne składniki wpływające na budowę komórek, układ oddechowy, zdrową skórę i sierść, przemianę materii, a także płodność. Dlatego ważne jest jej stosowanie w czasie ciąży i w pierwszych tygodniach życia kociąt.
Odpowiednia karma od pierwszych tygodni życia
Zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze i o podwyższonej kaloryczności powinna być wprowadzona u kotek już w 5. tygodniu ciąży. Odpowiedni jadłospis powinien być zastosowany także w przypadku młodych kociąt, które nie osiągnęły jeszcze pierwszego roku życia. Należy przy tym pamiętać, że do 4. tygodnia po narodzinach ich głównym pokarmem jest mleko matki. Dopiero później można zacząć wprowadzać elementy stałego pokarmu. Najlepiej rozpoczynać od namoczonej karmy i stopniowo przechodzić na jedzenie suche. Na początku nie należy wprowadzać zbyt urozmaiconej diety, ponieważ rozwijający się układ trawienny nie jest przyzwyczajony do różnego typu pożywienia i może to skutkować problemami żołądkowymi lub kłopotami z wypróżnieniem. Lepiej niejednolity pokarm stosować stopniowo i bez zbytniego pośpiechu. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że dobrze dobrana dieta musi dostarczać wszystkie niezbędne składniki i mikroelementy, które są ważne w rozwoju małych organizmów oraz wspomagają przebieg ciąży u przyszłych kocich mam.
Kocięta, przechodząc na pokarm stały, naśladują swoją matkę, dlatego ważne jest, aby karma spożywana przez nią nadawała się również dla nich. Josera Minette to odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli młodemu organizmowi przyzwyczaić się do pożywienia w formie stałej. To jednocześnie oszczędność finansowa, ponieważ jeden typ karmy możemy stosować zarówno dla matki, jak i kociąt.
Warto pamiętać, aby pokarm był skomponowany w odpowiedni i zbilansowany sposób. W innym przypadku młode koty mogą cierpieć na biegunki i zaparcia. Najlepszym rozwiązaniem są gotowe karmy, które zapewniają optymalny skład pożywienia dla kociąt. Dzięki żywieniu takim pokarmem małe koty mogą bezproblemowo przejść z mleka matki na pokarm stały. Zastosowanie odpowiedniej karmy, pełnej składników wysokiej jakości sprawi, że żywienie kociąt i ich matek stanie się łatwe i przyjemne, zarówno dla zwierząt jak i ich właścicieli.
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
01.10.2024
Kulinarne rozpieszczanie: 5 powodów, by podawać kotu zupki
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocie zupki - korzystny i smakowity dodatek, czy może jednak zbędna fanaberia? Możesz być zaskoczony - ta forma pokarmu ma liczne zalety! Sprawdź z nami, dlaczego warto skorzystać z takiego urozmaicenia.
undefined
04.09.2024
Jaka woda powinna znaleźć się w kociej miseczce?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwykła kranówka czy mineralna z butelki? Jaka woda jest najkorzystniejsza dla kota?
undefined
01.09.2024
Po czym poznać, że dobrze karmię kota? Na co zwrócić uwagę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty bywają wybredne, nie wszystko im w smak, a my musimy zadbać o to, by dostawały wszystkie potrzebne składniki. Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla pupila? Kilka rzeczy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę!
undefined