13.06.2016
Olej kokosowy dla kota?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Olej kokosowy w ostatnich latach uznawany jest za cudowne remedium na wiele dolegliwości i zalecany w diecie ludzkiej. Czy można podawać go także kotu?
fot. flickr/CC
Olej kokosowy w ostatnich latach uznawany jest za cudowne remedium na wiele dolegliwości i zalecany w diecie ludzkiej. Wzmacnia system odpornościowy, ma właściwości antybakteryjne, przeciwnowotworowe, chroni przed chorobami serca, a nawet podobno pomaga przy chorobie Alzheimera. Poprawia stan skóry i włosów, przyspiesza gojenie ran. Czy równie zbawiennie wpływa na koty?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, a badań wciąż za mało. Na podstawie dotychczasowej wiedzy można przypuszczać, iż smarowanie olejem kokosowym znacznie przyspiesza gojenie ran u psów, szczurów, ludzi, zatem zapewne także na koty działałoby podobnie, ale… No właśnie, jest jedno ale. Czymkolwiek posmarujesz kota, zostanie to przez niego zlizane. Czy jest więc olej kokosowy bezpieczny?
Co do wpływu spożycia oleju na organizm koci zdania są mocno podzielone. Choć w krajach zachodnich istnieje od kilku lat prawdziwy boom na olej, także w diecie kotów i psów, należy zachować ostrożność.
Olej kokosowy składa się w ogromnej większości (do 90% ) z nasyconych kwasów tłuszczowych. Około 44% tych kwasów to kwas laurynowy, któremu przypisuje się właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne .
Niestety koty nie tak łatwo go trawią. Owszem, kwasy z oleju szybko przenikają z jelita do krwi i limfy, ale dopiero w wątrobie mogą ulec całkowitemu rozkładowi. Pod warunkiem, że ich ilość podana jednorazowo nie będzie zbyt duża. W przeciwnym wypadku może dojść do stłuszczenia wątroby.
W oleju kokosowym znajduje się też kwas acetylosalicylowy, w niedużej ilości – zaledwie 3% – ale kwas ten działa na koty toksycznie.
W innych badaniach stwierdzono, iż pokarm z dodatkiem oleju kokosowego wywoływał u kotów złe samopoczucie, problemy trawienne, chudnięcie, spadek apetytu. Zwierzęta odmawiały wręcz spożywania karmy z olejem kokosowym.
Podsumowując, stan wiedzy na dziś wyklucza stosowanie oleju kokosowego w diecie kotowatych. Można go natomiast stosować zewnętrznie, pod warunkiem, iż uniemożliwi się kotu zlizywanie oleju ze skóry (dobrym pomysłem może być na przykład założenie kotu bawełnianego kubraczka osłaniającego miejsca posmarowane olejem).
Jeśli chcemy wzbogacić dietę naszego mruczka, lepiej zastosujmy suplementy diety bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Tych pierwszych w oleju kokosowym są śladowe ilości, tych drugich nie ma wcale.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
01.11.2023
Jakie mięso powinien jeść kot? Sprawdź, co mówi zoodietetyk!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasi mruczący towarzysze, mimo uroczej aparycji, są tzw. mięsożercami bezwzględnymi. Określenie to na szczęście nie dotyczy ich cech charakteru – mówi natomiast o ich potrzebach żywieniowych. Zdrowy kot potrzebuje białka pochodzenia zwierzęcego i powinno być ono podstawą jego diety.
undefined
28.10.2023
Dynia – dobra na wszystko i dla każdego. Także dla naszego kota!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dynia dla kota może być ciekawą przekąską, o ile jest odpowiednio serwowana. Warto to wiedzieć zwłaszcza w okresie halloweenowym, kiedy dyń wokół nas nie brakuje. Zobacz, na co uważać i o czym pamiętać, jeśli chodzi o połączenie dynia i kot!
undefined
03.10.2023
Karma z insektów dla kota – ekologiczna, etyczna i… pełnowartościowa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Temat jedzenia owadów od pewnego czasu jest bardzo popularny. Bardziej etyczna alternatywa dla tradycyjnej produkcji zwierzęcej budzi wiele nadziei, ale i kontrowersji. Opory dotyczą zarówno zastosowania insektów w ludzkiej diecie, jak i w karmach dla naszych pupili. Choć niewątpliwie korzystna dla środowiska naturalnego – czy karma z insektów dla kota jest godnym uwagi produktem?
undefined