31.03.2016
Zdrowym kotom tłuste jedzenie nie szkodzi
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe nie powoduje niekorzystnych dla zdrowia zmian u zdrowych kotów, o ile nie są przekarmiane - informuje „American Journal of Veterinary”.
fot. thinkstockphotos
Koty i ludzie bardzo się różnią w tym względzie.
Jak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z University of Glasgow przy współpracy z Waltaham Centre for Pet Nutrition, zdrowe dorosłe koty mogą jeść stosunkowo dużo nasyconych tłuszczów, nie narażając się na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto przy stałej dawce kalorii w codziennym pożywieniu zwiększenie zawartości tłuszczu nie wpływało na ryzyko otyłości ani podwyższenia poziomu cholesterolu – niezależnie od tego, czy były to tłuszcze nasycone czy też nienasycone.
Wyniki te podkreślają wyraźne różnice pomiędzy żywieniowymi potrzebami ludzi i kotów – człowiek spożywający dużo tłuszczów nasyconych byłby narażony na znaczne podwyższenie poziomu „złego” cholesterolu LDL, a co za tym idzie – choroby układu krążenia. Jak tłumaczy dr Richard Butterwick z Waltham Centre for Pet Nutrition, koty są ewolucyjnie dostosowane do diety zawierającej więcej tłuszczu i białek niż dieta polecana ludziom.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.04.2025
Ryby w karmach dla kotów. Dlaczego warto podawać kotu rybne karmy?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Ryby są zdrowe” – zapewne słyszałeś to stwierdzenie. A czy są one odpowiednie dla mruczków? Jakie ryby możemy znaleźć w karmach dla kotów i które będą najlepsze?
undefined
23.04.2025
Węglowodany w kociej diecie. Czy koty naprawdę ich potrzebują?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy węglowodany muszą znaleźć się w każdej kociej diecie? A może stanowią tylko zapychacz? Sprawdź, ile węglowodanów powinien dostawać twój kot!
undefined
20.04.2025
Alergia pokarmowa u kota. Czym się objawia i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Na czym polega alergia pokarmowa u kota? Sprawdź, jak rozpoznać, na co uczulony jest twój domowy pupil i jak możesz mu pomóc!
undefined