01.05.2016
Zielono w kociej głowie czyli nie tylko trawka
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nie, nie zamierzamy namawiać Was do przestawiania swoich pupili na wegetarianizm. Choć koty to zdeklarowani mięsożercy, mogą spożywać też niektóre warzywa i owoce. Zdrowo i bezpiecznie.
fot. flickr/CC
Zielenina to jedynie dodatek do mięsnej diety mruczków. Możemy ją potraktować jako przekąskę, zdrowszą i mniej kaloryczną od komercyjnych kocich smakołyków.
Top 7 najlepszych roślinnych przekąsek dla kota
- gotowana marchewka
- gotowane na parze brokuły
- gotowany na parze zielony groszek
- gotowane na parze szparagi
- gotowana dynia (bez pestek)
- melon (miąższ)
- zielone oliwki
Co ciekawe, 3 pierwsze warzywa na tej liście są równocześnie 3 najlepszymi roślinnymi przekąskami dla psów.
Lista roślin zakazanych dla kotów jest o wiele dłuższa. Najbardziej szkodliwe zieleniny to:
– cebula, czosnek (zarówno surowe jak gotowane lub smażone, powodują anemię)
– winogrona i rodzynki – trujące!
Co takiego widzą koty w niektórych warzywach i owocach, co sprawia, że ślinka cieknie im z pyszczków? Być może określona tekstura albo smaki, niewyczuwalne dla nas lub inaczej odbierane przez kocie kubki smakowe. A może połączenie atrakcyjnego dla mruczków zapachu z walorami smakowymi? Tak może być w przypadku zielonych oliwek, które dla kotów pachną jak… nadzwyczaj atrakcyjny osobnik przeciwnej płci. Wiele kotów lubi też nie tylko wąchać, ale i zjadać listki kocimiętki, obojętnie czy suszonej czy świeżej.
Objętościowo zielenina nie powinna przekraczać 10% dziennej ilości pokarmu, jaki spożywa kot. Większa ilość może wywołać problemy gastryczne. Trzeba też pamiętać o obowiązkowym umyciu warzyw i owoców przed podaniem ich zwierzęciu – inaczej możemy zafundować naszemu pupilowi połknięcie jaj pasożytów, szczególnie glist.
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
01.06.2023
Jak karmić kota, który nie chce pić wody?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty nie piją wody tak chętnie, jak psy. Oczywistym jest więc, że ich za małe spożycie płynów stanowi nie lada problem. Na szczęście nie wymaga to od razu wizyty u lekarza weterynarii. Czasem wystarczy odpowiednia dieta, aby dostarczyć kotu właściwą ilość wody.
undefined
19.05.2023
Brak apetytu u kota. Co robić, gdy kot nie chce jeść?
Ten tekst przeczytasz w 8 minut
Brak apetytu u kota to jeden z najczęstszych problemów, z jakim spotykają się opiekunowie mruczków. Co zrobić, by zachęcić zwierzaka do jedzenia? Znamy skuteczne sposoby na brak łaknienia u kota!
undefined
01.05.2023
Poznaj zalety mokrej karmy w żywieniu kotów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mając do czynienia z ogromnym wyborem produktów na rynku, opiekun kota może nieźle się pogubić. Jaką karmę wybrać? Pokarm suchy czy mokry? Puszki czy saszetki? Co będzie lepsze dla pupila? Sprawdźmy to.
undefined