Daj kotu cynk! Czemu ten pierwiastek jest tak ważny?


Twojemu kotu pękają poduszki łap? A może pogorszył się stan jego sierści? To może być niedobór cynku!

Cynk w diecie kota jest istotniejszy, niż wielu mogłoby przypuszczać. Ten pierwiastek naprawdę pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu kociego organizmu, a jego niedobór może mieć przykre konsekwencje.

Po co kotu cynk?

Cynk w diecie kota ciągle pozostaje pierwiastkiem tajemniczym. Specjaliści z dziedziny weterynarii nie są jeszcze w stanie powiedzieć, ile dokładnie powinno się go znaleźć w codziennych kocich posiłkach. Jednego są jednak pewni – nasze mruczki przyjmują go za mało. Potwierdzają to badania wykonane na dzikich kotach, u których stężenie tego pierwiastka w osoczu jest znacznie wyższe niż u kotów domowych. Można więc przyjąć, że koty żywiące się samodzielnie w naturalny sposób przyswajają go więcej.

Cynk w diecie kota

Na rynku dostępnych jest coraz więcej karm ze zwiększoną zawartością cynku. Nie dajmy się jednak zwieść hasłom o przebadaniu ich pod kątem odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Jak wcześniej zauważyliśmy, nie ma jeszcze badań, które jednoznacznie określałyby, ile cynku w diecie kota jest naprawdę potrzebne. Nie zaszkodzi jednak wzbogacenie karmy o ten pierwiastek.

Jeśli nie chcesz rezygnować z dotychczasowej karmy, możesz skorzystać z suplementów dostępnych w lecznicach weterynaryjnych. Te nie zmuszą kota do zmiany nawyków żywieniowych, ale zapewnią jego organizmowi niezbędne mikro i makroelementy. Warto też pamiętać, że uwielbiane przez mruczki mięso wołowe – szczególnie rostbef – jest bardzo bogate w cynk. Nasze surojady będą zachwycone, jeśli dla ich zdrowia podsuniemy im talerzyk z takimi pysznościami.

Niedobór cynku

Niedobór cynku w diecie kota skutkować może przede wszystkim chorobami skóry i nerek. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka utrudnia gojenie się ran i sprawia, że skóra czy poduszki łap mruczka nie są tak odporne na uszkodzenia, jak byśmy sobie tego życzyli.

Cynk w diecie kota – po czym rozpoznać niedobór?

  • pogorszenie się stanu sierści (sucha, szorstka, matowa)
  • wybarwienie sierści
  • znaczne spowolnienie wzrostu sierści
  • pękanie poduszek łap
  • problemy z gojeniem się ran

Na kocie zdrowie składa się wiele czynników, dlatego nie zapomnij, że oprócz cynku potrzebuje on także innych składników odżywczych. Zbilansowana i zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia mruczków.

źródło: Cynk w żywieniu psów i kotów. Część II. – Adam Mirowkski

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments