Czy Twój kot odżywia się prawidłowo?

fot. shutterstock

Powszechnie wiadomo, że koty są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie niż psy. Często bywają grymaśne. Co jest powodem takich zachowań?

Koty mają dwa do trzech razy więcej kubków smakowych niż psy. To dlatego preferują pokarmy, które się nie kleją i które łatwo rozgryźć, takie które mają wyrazistą strukturę i łatwo je połknąć.

Jeżeli koty nie chcą zjadać serwowanego im pokarmu, może to być także związane z nieodpowiednim zapachem jedzenia, stresem a nawet nieprzyjemnymi doświadczeniami podczas jedzenia.

– Pożywieniem potomków naszych domowych kotów były małe gryzonie. Dlatego koty są naturalnie przystosowane do zjadania kilku niewielkich posiłków w ciągu doby, także w nocy. Budowa ich przewodu pokarmowego wskazuje, że są w znacznie większym stopniu mięsożercami niż psy, dlatego mają zmysł smaku bardziej wyczulony na mięso i nie wyczuwają obecności cukrów w pokarmie – mówił dr Michał Jank z Zakładu Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Coraz częściej wyzwaniem dla właścicieli kotów jest ich prawidłowe karmienie po zabiegach sterylizacji i kastracji. – Zabieg ten staje się coraz popularniejszy, a niestety predysponuje do otyłości. Dlatego po sterylizacji kota zmiana rodzaju podawanej mu diety jest koniecznością, jeżeli chcemy uniknąć poważnych powikłań – radzi Jank.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments