Czym skorupka za młodu czyli przyjaciele

fot. shutterstock

Kot i dziecko - czy mogą się wychowywać razem z korzyścią dla obojga? Tak. O ile kot ma odpowiednie predyspozycje, jest ustabilizowany emocjonalnie, spokojny, choć lubiący zabawy, cierpliwy i bez oznak agresji. Niekoniecznie kociak.

Dorosłe koty lub kocia młodzież świetnie odnajdują się w kontakcie z małym dzieckiem. Dla dziecka kontakt ze zwierzakiem jest nieoceniony – uczy wrażliwości, ciepła, odpowiedzialności, chroni przed samotnością, ma też zalety zdrowotne nie do przecenienia – dzieci wychowane z kotami rzadziej cierpią na alergie. Alergię „na kota” o wiele łatwiej pokonać u dziecka niż u dorosłego. W pierwszych latach życia człowieka układ odpornościowy dopiero uczy się rozpoznawać alergeny. Dlatego dziecko łatwiej jest odczulić. Najlepiej korzystają z fachowej pomocy specjalistów z poradni alergologicznej.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy kot nadaje się dla dziecka. To musi być przemyślany wybór, poparty obserwacjami zachowania kota i rozmowami z wcześniejszymi opiekunami zwierzęcia. Sporo też zależy od nas – to my, dorośli, uczymy dzieci, jak postępować z kotem, co wolno, czego nie.

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments