Dlaczego kot kopie w misce z wodą? Rozwiązujemy odwieczną zagadkę!


Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym tajemnym kocim zachowaniem? My poznaliśmy odpowiedź i chętnie się nią z tobą podzielimy.

Koty są mistrzami w rozśmieszaniu nas swoim zabawnym i często niezrozumiałym zachowaniem. Kabaret często rozgrywa się w kociej jadalni, bo koty lubią jeść i pić na swoje własne sposoby. Dlaczego kot kopie w misce z wodą? I dlaczego każda inna woda jest dla kota atrakcyjniejsza od tej znajdującej się w misce?

Czy jesteś opiekunem kota który, zanim napije się wody, musi najpierw wylać całą zawartość miski na podłogę? Wiedz, że nie jesteś jedyny. Wielu kociarzy ma ten sam problem i przy okazji zagwozdkę – dlaczego tak się dzieje? Ale dlaczego kot kopie w misce z wodą? Co temu uparciuchowi nie pasuje? Woda przecież jest świeża, miska też odpowiednio dopasowana. Może kot w ten sposób okazuje mi, że gardzi wodą i wolałby, żeby nalać mu coś  bardziej wykwintnego?

kot pije wodę z kranu
Fot. Shutterstock

Dlaczego kot kopie w misce z wodą?

Kot, maczając łapki w wodzie, ma na celu wprawienie jej w ruch. To daleko idąca, ale jednak – imitacja polowania. Wiadomo, że wszystko to, co się rusza jest bardziej atrakcyjne i z pewnością będzie smaczniejsze. Dlatego falująca woda wydaje się fajniejsza od tej zastygłej w bezruchu. Z tego samego powodu koty wolą pić wodę bieżącą. Tą, która leci z kranu, znajdującą się w wannie lub w zlewie.

kot pije wodę ze szklanki
Fot. Shutterstock

Kolejnym powodem tych zachowań jest kwestia widzenia. Koci wzrok, mimo że jest bardzo dobrze wyspecjalizowanym organem zmysłu, to ma swoje wady. Kot nie najlepiej widzi z bliska i po prostu nie dostrzega tego, co dzieje się tuż przed jego nosem. Dlatego zdarza mu się wpatrywać tajemniczo w taflę wody, czekając, w naszym mniemaniu, chyba na jakiś cud. Przezroczysta woda sugeruje, że miska jest pusta.

A co, jeśli twój futrzak, zanim się napije, moczy łapki w wodzie i potem je oblizuje? Spokojnie! Nie jest to zachowanie, które sugerowałoby, że twój kot nie jest do końca normalny. Wszystko jest z nim w porządku. Koty często też robią tak podczas jedzenia karmy. A powodem znowu jest kocia natura. Koty polują przecież łapkami i ten gest jest przejawem ich dzikich korzeni.

Inne kocie dziwactwa

Również dość popularnym zjawiskiem jest kocie prychanie na wodę. Co to oznacza? Gdy kot próbuje się napić najpierw „obkichuje” miskę. Przyczyna jest niezwykle prozaiczna. Kot, zamiast zanurzyć pyszczek, zamoczył wpierw nosek i kichaniem pozbywa się stamtąd wody. Upewnij się, że miski twojego kota są odpowiednio wyprofilowane. Nie są zbyt wąskie ani głębokie. Ich kształt jest niezwykle istotny dla kociego komfortu.

Jakkolwiek twój kot pije wodę, ważne jest, aby to robił. Jeśli lubi bieżące strumienie, to odkręcaj mu od czasu do czasu kran. Jeśli lubi pić ze szklanki, pozwól mu na to. Odpowiednie nawodnienie kociaka jest bardzo ważne. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup fontanny dla kota, która w atrakcyjny sposób zachęca zwierzaka do picia wody. Pamiętaj też o tym, aby miseczka z wodą stała w innym miejscu niż ta z karmą. Koty instynktownie odrzucają wodę, która znajduje się zbyt blisko miejsca jedzenia, dbając w ten sposób o jej czystość.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments